سرمایه اجتماعی را تضعیف نکنید

0
۶۵۶ بازدید

در پنجمین همایش ملی تکریم کارفرمایان نمونه، که با حضور وزرای دادگستری و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و نمایندگان تشکل‌های عمده کارفرمایی کشور برگزار شد، سازمان تامین‌اجتماعی از ٣٣ کارفرمای نمونه منتخب کشوری تجلیل کرد.

گروه توسعه

development@jahaneghtesad.com

در پنجمین همایش ملی تکریم کارفرمایان نمونه، که با حضور وزرای دادگستری و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و نمایندگان تشکل‌های عمده کارفرمایی کشور برگزار شد، سازمان تامین‌اجتماعی از ٣٣ کارفرمای نمونه منتخب کشوری تجلیل کرد.

به گزارش جهان اقتصاد در این همایش که با هدف تقدیر از تولیدکنندگانی که در شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی، جریان تولید کشور و اشتغال جوانان را حفظ کردند، برگزار شد؛ علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: صاحبان اصلی سازمان تامین‌اجتماعی، کارگران و کارفرمایان هستند و تکریم آن‌ها سنت درستی است که انگیزه‌های بیشتری در آن‌ها برای چرخش چرخ‌های اقتصادی کشور و محافظت و پاسداری از منابع و کارکردهای ارزشمند سازمان تامین‌اجتماعی ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سال‌ها معدل خروجی اشتغال در اقتصادکشور صفر بوده است،افزود: ما این وضعیت را تحویل گرفته‌ایم و باید جامعه‌ای را به سرمنزل مقصود برسانیم که اعتماد اجتماعی میان همه اقشار و طبقات آن تضعیف شده است.

وی گفت: باید حیثیت و شرف و هرچه در توان داریم را تقدیم این ملت کنیم تا از این شرایط عبور کنیم و امثال شورای راهبردی شرکای اجتماعی سازمان تامین اجتماعی را گسترش دهیم .

ربیعی تاکید کرد: در حمایت ازمشاغل سخت و زیان‌آور و بخشودگی جرایم بیمه‌ای کارفرمایان پیشگام شده‌ایم اما این‌ها کافی نیست و باید به فرا‌تر از این‌ها فکر کرد.

وی چگونگی خلق اشتغال بیشتر را مورد توجه قرار داد و گفت: حتی در ماهیت سرمایه‌گذاری و نوع مشاغلی که می‌خواهیم ایجاد کنیم باید با یکدیگر همفکری کنیم که به چه سمتی برویم. بسیاری از کشور‌ها، نه از ما نخبگی بیشتری داشته‌اند و نه اتفاق خاصی برایشان افتاده است. به اعتقاد من، جریان تولید و ایجاد شغل نیاز به مباحثه و تبادل‌نظر بیشتر با کارفرمایان دارد تا بتوانیم برای آن راه‌حل پیدا کنیم.

ربیعی به حمایت از تولید داخلی اشاره کرد و اظهار داشت: به ما کمک کنید. چه باید کرد تا از نام و نشان داخلی محافظت کنیم؟ چه اقداماتی لازم است تا نام‌ها و نشان‌های ملی دوباره احیا و توانمند شوند یا نام و نشان‌های جدید خلق شوند؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سامان جدید را باید تجربه کنیم و در ارتباطات عمودی- افقی در شبکه‌های اجتماعی کارآفرینی تجدیدنظر کنیم، گفت: نظام‌های تولید خودمان را باید بیشتر به یکدیگر پیوندبزنیم. باید بیشتر تحقیق و توسعه را به یکدیگر اتصال دهیم.

وی تصریح کرد: درست است که نوید سرمایه‌گذاری خارجی داده می‌شود، اما چشم‌انداز فوری برای سرمایه‌گذاری خارجی نداریم.

ربیعی گفت: موسسات مالی باید موتور توسعه و حرکت باشند، اما متاسفانه در این دو سه هفته با غوغاهایی که عده‌ای ایجاد کردند، جسارت موسسات ما را کاهش دادند.

ربیعی ادامه داد:امروز حملاتی به این سازمان می‌کنند که اصلا بویی از حقیقت در آن نیست. جایی در یک مجموعه بیمه‌ بازرگانی پولی پرداخت شده، اما نشان تامین‌اجتماعی را روی آن می‌زنند! سوال من این است که چرا اینقدر به تامین‌اجتماعی حمله می‌کنند! من امروز با اطمینان به شما می‌گویم که تامین‌اجتماعی امروز حیاط‌ خلوت هیچ‌کس نیست.

وی ادامه داد: بالا‌ترین حقوق هیئت‌مدیره در سازمان تامین‌اجتماعی ۱۱ میلیون تومان است. مدیرعامل این سازمان نصف حقوق خود را دریافت می‌کند اما گویی همه آمده‌اند در این سازمان خیمه زده‌اند که ببینند چه اتفاقی افتاده است! این فضاسازی‌ها برای مردم غیرقابل قبول است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این اتفاق‌ها نه ‌تنها سرمایه اجتماعی دولت بلکه سرمایه اجتماعی نظام را هدف قرار داده است، گفت: ابتدا «دولت یارانه‌حذف‌کن» را در برابر دولت «یارانه‌‌پرداز» مطرح کردند بعد «دولت اشرافی‌گری و مردم فقیر» را شعار دادند و تبلیغ کردند.

ربیعی گفت: می‌خواهند در تن سالم این دولت ناکارآمدی به وجود بیاورند، اما توجه ندارند که سرمایه اجتماعی نظام تحلیل می‌رود.

وی تصریح کرد: دولت یازدهم با مردم صادق است و صادقانه هم با دریافت‌های نامتعادل و هرگونه کاستی دیگری برخورد می‌کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: جامعه تفاوت دولت سالم را، که در آن تعدادی فیش پرداخت نامتعادل علنی شده، با دولتی که خود تولیدکننده روابط ناسالم بوده، می‌فهمد. فراموش نکرده‌ایم که داعیه‌داران این جریان متعلق به‌‌ همان دولتی هستند که۷۵۰ میلیارد دلار در آن گم‌وگور شد، که می‌توانست فقر را کم کند و عدالت را افزایش دهد و تامین‌اجتماعی را سرپا نگه دارد.

دکتر سید تقی نوربخش مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی نیز در این همایش با اشاره به اینکه جامعه کارفرمایی در شرایط سخت اقتصادی که بر فضای جامعه ما حاکم بود در کنار سازمان تامین اجتماعی و مردم بوده است،گفت:باید با صدای بلند بگویم که با وجود قرار داشتن کشور در شرایط سخت اقتصادی، رشدبی سابقه وسرسام آورنقدینگی و تورم بیش از ۴۶ درصد، که در ابتدای دولت یازدهم با آن مواجه بودیم، و فشارهایی که بر روی بودجه عمومی و اقتصاد کشور وجود داشت و همچنین مشکلات مختلف ناشی از شرایط رکودی به‌ارث‌رسیده از دولت قبل، همت و تلاش جامعه کارفرمایی و کارآفرینی کشور گوهر گران‌بهایی بود که با اتکا به آن توانستیم سختی‌ها را پشت سربگذاریم.

دکتر نوربخش تصریح کرد: بخش اعظمی از منابع سازمان تامین‌اجتماعی جهت ایفای تعهدات، از سوی جامعه کارفرمایی تامین می‌شود، یعنی حدود ۲۰ درصد حق‌بیمه هر بیمه‌شده را کارفرمایان محترم تامین می‌کنند که به عبارتی حدود ۷۰ درصد منابع تامین‌اجتماعی است، و این افتخار بزرگی برای جامعه کارفرمایی کشور است که جای تشکر و تقدیر دارد.
وی افزود: سازمان تامین‌اجتماعی در سه‌ماهه اول سال ۱۳۹۵، ماهیانه جهت ایفای تعهدات خود، حدود ۵ هزار میلیارد تومان در ماه پرداخت کرده است. ۳۴۰۰ میلیارد تومان در رابطه با مستمری، ۲۱۰ میلیارد تومان بابت بیمه بیکاری، هزار میلیارد تومان بابت درمان و حدود ۴۰۰ میلیارد تومان نیز بابت سایر هزینه‌ها (اعم از سرمایه‌گذاری‌های سازمان و هزینه‌های پرسنلی و پشتیبانی سازمان). این رقم ۵ هزار میلیارد تومانی در ماه، یعنی یک و نیم برابر بودجه ماهیانه هدفمندی یارانه‌ها، در سازمان تامین‌اجتماعی خلق ثروت شده که در جهت ایفای تعهدات سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت می‌شود.
او اضافه کرد: این آمار و ارقام بیانگر دو مطلب است. در وهله اول نشانگر همکاری و تعامل جامعه کارفرمایی و همچنین کارگری با سازمان تامین‌اجتماعی است و در وهله دوم نشانگر سعی و تلاش پرسنل خدوم سازمان تامین اجتماعی برای ایفای تعهدات در بخش منابع و مصارف است. این دو کار بزرگ در سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»، سازمان تامین‌اجتماعی را به خاکریز اول نبرد تمام‌عیار اقتصادی تبدیل کرده است.

دکتر نوربخش اظهار داشت: تمشیت زندگی بیش از ۵ میلیون جمعیت ازخانواده مستمری‌بگیران کشور اعم از معیشت، درمان، خواربار و حق مسکن و… با وجود ناچیز بودن، کار بزرگی است و قطعا پشتوانه این مهم اقدامات متعدد در جهت ایجاد منابع و کنترل مصارف ویژه است.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی گفت: لازم است در اینجا یادآوری کنم که در بودجه ۵۹ هزار میلیارد تومانی سال ۹۴ سازمان، حدود ۳ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی در مصارف انجام گرفت. بنابراین با دست‌به‌دست هم دادن شرکای اجتماعی و سه‌جانبه‌گرایی، که در پی تحقق کامل آن هستیم، توانستیم شرایط را به گونه‌ای پیش ببریم که ایفای تعهدات سازمان حتی یک روز هم به تعویق نیفتد. البته انتظارمان از نهاد دولت این است که در این شرایط سخت اقتصادی با درک موقعیت خطیر سازمان، بتواند بخشی از تعهداتی را که در قبال بیمه‌شدگان دارد ایفا کند تا موجب پشت‌گرمی فعالیت‌های سازمان تامین‌اجتماعی شود.
دکتر نوربخش خاطر نشان کرد: اما در این سال که بنا به دستور و فرمان مقام معظم رهبری سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامیده شده است، سازمان تامین‌اجتماعی با تشکیل شورایی راهبردی برای اقتصاد مقاومتی همسو با ۲۴ بند ابلاغی مقام معظم رهبری، که ۲۳ بند آن شامل خدمات سازمان تامین‌اجتماعی هم می‌شود، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کرد.

وی با اشاره به اقدامات سازمان تامین اجتماعی در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت : اقدامات بسیار موثری نیز از ابتدای امسال انجام شد؛ برای مثال بحث بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش‌حساب، اقدام بسیار موثری بود در جهت فعال کردن کارگاه‌های تولیدی و رفع موانعی که طبق ماده ۵۰ قانون برای کارفرمایان ایجاد می‌شد، که در کوتاه‌ترین زمان در سایه راهبردهایی که وزیر محترم تعاون،کارورفاه اجتماعی تبیین کردند انجام شد.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه ، برند سازمان، اعتماد و همدلی بین سازمان تامین‌اجتماعی و کارگران و کارفرمایان است. تلاش‌های زیادی برای ایجاد این وفاق انجام شده و از همین روست که ایجاد امنیت اجتماعی مهم‌ترین دستاورد مدیریت فعلی سازمان است که در دولت‌های نهم و خصوصا دهم مخدوش شده بود.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35686