سرمایه‌ گذاران قادر به تحلیل از دورنمای کلان اقتصاد نیستند

0
۲۲۰ بازدید

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران تاکید بر تسهیل واردات تجهیزات و کالاهای سرمایه‌ای را ضروری دانست و گفت: در حال حاضر بازار سهام برای تحلیل شفاف‌تر از آینده در انتظار مانده است.

حسن قالیباف اصل با اشاره به تاثیر مذاکرات هسته‌ای بر بازار سرمایه، عنوان کرد: هر چند طرح پاره‌ای مسائل در این مذاکرات می‌تواند اثرات فوری در کوتاه‌ مدت برای بازار سهام بر جای می‌گذارد، اما در حال حاضر برخی مباحث از جمله موضوع دسترسی آسان و به کارگیری تجهیزات صنعتی و کالاهای سرمایه‌ای در بلندمدت بر اشتغال اثرگذار است. وی افرود: در حال حاضر قیمت جهانی نفت با کاهش مواجه شده است. از این رو ضروری است در فرآیند مذاکرات هسته‌ای با غرب، بر لزوم گنجاندن موضوع تسهیل واردات ماشین‌آلات صنعتی و سایر کالاهای سرمایه‌ای تاکید شود. مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به میزان سود تحقق یافته شرکت‌های بورسی در سال مالی قبل، عنوان کرد: شرکت‌ها و صنایع بورسی در شرایطی با سودآوری ۵۸ هزار میلیارد تومانی در سال مالی ۹۳ روبه‌رو شدند که این رقم در بودجه‌های برآوردی امسال مبلغ ۵۱ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

این مقام مسئول در برابر این پرسش که چرا با وجود حجم بالای نقدینگی سرگردان جامعه هنوز بازار سرمایه قادر به جذب این منابع نیست؟ پاسخ داد: در حال حاضر حجم نقدینگی جدید به دلیل شرایط اقتصادی نه تنها در بازار سهام بلکه در سایر بازارها نیز کاهش یافته است. وی افزود: عمده نقدینگی در بانک‌ها و موسسات اعتباری به دلیل سود انتظاری بالاتر نسبت به میانگین پی بر ای حدود ۵ مرتبه‌ای بورس پس از سود تقسیمی جامع امسال گرایش پیدا کرده است. در عین حال به دلیل باقی ماندن برخی ابهام‌ها در حوزه صنایع تاثیرگذار بازار سهام و لزوم خروج اقتصاد از رکود، باعث شده کلیت سرمایه‌گذاران بازار سهام قادر به تحلیل واضحی از دورنمای کلان اقتصاد نباشند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13025