سرمایه‌گذار داخلی و خارجی در ایران امنیت ندارد

0
۶۸۸ بازدید

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران می‌گوید:«از نظر اقتصادی و قانونی برای سرمایه‌گذار امنیت وجود ندارد. با قانون‌هایی که پی‌درپی عوض می‌کنیم، با قانون‌هایی که داریم و اجرا نمی‌کنیم، با مشکلات مالیاتی که داریم و قانون تأمین اجتماعی و اقامت و … فضا را ناامن می‌کنیم.

گروه بازارسرمایه

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران می‌گوید:«از نظر اقتصادی و قانونی برای سرمایه‌گذار امنیت وجود ندارد. با قانون‌هایی که پی‌درپی عوض می‌کنیم، با قانون‌هایی که داریم و اجرا نمی‌کنیم، با مشکلات مالیاتی که داریم و قانون تأمین اجتماعی و اقامت و … فضا را ناامن می‌کنیم.

به گزارش جهان اقتصاد، بیش از یک سال است که از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران صحبت می‌شود و ترافیک رفت‌وآمد هیئت‌های تجاری خارجی بالا بوده است.بر اساس آمار اتاق ایران، تا کنون ۲۰۰ هیئت خارجی به ایران آمده‌اند. اما با این وجود به طور اجرایی و عملیاتی، هنوز تحرکی برای حضور این سرمایه‌گذاران در اقتصاد ایجاد نشده است. نمایندگان پارلمان بخش خصوصی اعتقاد دارند امنیت قانونی و اقتصادی برای سرمایه‌گذاران وجود ندارد و تا زمانی که این مشکلات حل نشود، نمی‌توان انتظار تغییر محسوسی را داشت.

فریال مستوفی، رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران، در این‌باره به «پایگاه خبری اتاق ایران» توضیح می‌دهد:«قانون فیپا به عنوان تسهیلاتی برای سرمایه‌گذار خارجی ایجاد شده و قانون خوبی است. اما چند اصلاحیه نیاز دارد که آن‌ها را ما در کمیسیون بررسی کرده‌ایم و از طریق کمیته ماده ۷۶ می‌خواهیم توجه مجلس را به اصلاح آن‌ها جلب کنیم. اصلاح قانون شاید مشکل باشد ولی برای آیین‌نامه‌ها می‌توان اقدام کرد تا کار اجرایی انجام شود.»

مستوفی به بهبود محیط کسب‌وکار برای جذب سرمایه‌گذار خارجی تاکید می‌کند و می‌گوید:«برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در هر کشوری نه فقط ایران، مسئله مهم فضای کسب‌وکار است که باید آن آماده باشد. ما صحبت از بهبود فضای کسب‌وکار می‌کنیم اما امسال بر اساس گزارش بانک جهانی، از رتبه ۱۱۷ به ۱۲۰ نزول داشته‌ایم. بنابراین باوجوداینکه سعی کردیم و از لایحه بهبود فضای کسب‌وکار صحبت می‌کنیم، ولی در اجرا کاری نکرده‌ایم.»

به اعتقاد رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری در ایران امنیت اقتصادی وجود ندارد. مستوفی توضیح می‌دهد:«از همه چیز مهم‌تر مسئله امنیت است. نه امنیت سیاسی و نظامی که از این لحاظ بسیار امن هستیم، اما از نظر اقتصادی و قانونی برای سرمایه‌گذار امنیت وجود ندارد. با قانون‌هایی که پی‌درپی عوض می‌کنیم، با قانون‌هایی که داریم و اجرا نمی‌کنیم، با مشکلات مالیاتی که داریم و قانون تأمین اجتماعی و اقامت و … فضا را ناامن می‌کنیم.»

او با تاکید بر لزوم تک‌نرخی کردن ارز ادامه می‌دهد:«در این میان از همه مهم‌تر مسئله تک‌نرخی نبودن ارز است.سرمایه‌گذار می‌خواهد پولش را بیاورد، ولی قرار است با چه نرخی آن را برگرداند؟ تا این‌ها روشن نشود، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که سرمایه‌گذار به سمت ما بیاید. با شعار و حرف، نمی‌توان کاری پیش برد. در عمل باید دید چه می‌کنیم. در ایران متأسفانه حتی سرمایه‌گذاران داخلی امنیت ندارند. ایران کشوری با منابع طبیعی بسیار غنی است، آب‌های آزاد در هر دو طرف داریم، جمعیت ۸۰ میلیونی و نیروی کار ماهر داریم، همه این‌ها مزیت‌هایی است که یک کشور می‌تواند داشته باشد. اما نقطه سؤالی که وجود دارد، مسئله امنیت است.»

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=48501