سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون یورویی در صنعت ساخت کشتی

0
۴۹۶ بازدید

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه تامین مالی کشتی‌سازی مشکلاتی وجود دارد، افزود: دستگاه‌هایی که باید کمک کنند باید همکاری لازم را داشته باشند و کمک شود که این صنایع رونق گیرد.

گروه تولید-وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم توسعه تولید داخل و کاهش وابستگی به واردات تاکید کرد و گفت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته، تا سال ۱۴۰۰ واردات کشور ۱۰ میلیارد دلار کاهش می‌یابد.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا رحمانی در نشست با مدیران کشتی سازی اظهار داشت: باید در راستای توسعه تولید در سطح کشور اقدامات لازم انجام شود و رونق تولید به صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه رفتار و عملکرد ما باید در عرصه تولید نسبت به قبل متفاوت باشد، خاطرنشان کرد:‌ ساخت داخل در برنامه قرار دارد و یکی از برنامه‌ها این است که تا سال ۱۴۰۰ واردات کشور ۱۰ میلیارد دلار کاهش یافته و واردات به تولید داخل تبدیل شود. برخی از کالاها ضروری است و وابسته هستیم و باید برای تولید آن تلاش جدی شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه تا زمانی که یک جوان ایرانی بیکار است همه ما مسئول ایجاد اشتغال هستیم، تصریح کرد: این موضوع تغییر نگرش می‌خواهد و باید باور کنیم که راهکار حل مشکلات، توسعه تولید داخل است. نباید جوانان ایرانی بیکار باشند و باید برای تقویت اشتغال تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه قبلا بیش از ۹۰ درصد تعمیرات کشتی‌ها در خارج از کشور انجام می‌شد، اضافه کرد: اکنون ۸۰ درصد به کشور بازگشته است و نیروهای جدید در این زمینه وارد کار شده است و اقدامات خوبی را شاهد هستیم.

رحمانی با بیان اینکه میزهای تولید داخل گسترش یافته است، ادامه داد: این روند ادامه خواهد داشت و در زمینه‌های مختلف این میزها تشکیل می‌شود و تولید داخل به خوبی گسترش خواهد یافت.

وی در ادامه در خصوص برنامه های ساخت و تولید داخل کشتی افزود: در چارچوب برنامه توسعه صنایع دریایی ساخت ۲۰۰ کشتی باری را هدف گذاری کردیم که ۳۰۰ میلیون یورو برای این موضوع سرمایه گذاری می شود. با  تحقق این امر، برآورد شده ۶۰ هزار شغل مستقیم و بیش از ۱۰۰ هزار اشتغال غیرمستقیم ایجاد شود.

وی با بیان اینکه توسعه اشتغال و ساخت کشتی‌های بزرگ باعث افتخاری برای ما است، ادامه داد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته در شرکت صدرا شاهد توسعه اقدامات خواهیم بود و صنایع دریایی تقویت می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه تامین مالی کشتی‌سازی مشکلاتی وجود دارد، افزود: دستگاه‌هایی که باید کمک کنند باید همکاری لازم را داشته باشند و کمک شود که این صنایع رونق گیرد.

وی با بیان اینکه تولید باید کیفیت و قیمت مناسب و زمان کم و خدمات پس از فروش را داشته باشند، گفت: در زمینه صنعت کشتی‌سازی همچنان از نظر زمان مشکلاتی را شاهد هستیم که باید برای تسریع در روند ساخت اقدام شود.

رحمانی خواستار استفاده از توان داخلی شد و بیان کرد: نهضت ساخت داخل راه افتاده است و هر جایی که نیاز مردم به اندازه و باکیفیت در داخل تامین می‌شود، واردات را ممنوع می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ظرفیت‌های حوزه صنایع دریایی خیلی بیشتر از میزان تولید فعلی است، گفت: فعالیت‌های حوزه صنایع دریایی رونق می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری، توسعه  صنایع دریایی است، ادامه داد: توسعه این صنایع را در سال رونق تولید به عنوان یک اولویت مهم در دستور کار داریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت کشتی‌سازی داخلی بسیار بیشتر از میزان تولید است خاطرنشان کرد: باید تلاش شود تا این واحدهای فعال در حوزه کشتی‌سازی با حداکثر ظرفیت خود کار کنند.

رحمانی با اشاره به اینکه ظرفیت فعالیت صنایع دریایی در استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان باید بیش از پیش فعال شود، افزود: در این زمینه در حوزه تامین مالی تلاش و پیگیری لازم صورت گرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از مصداق‌های خام‌فروشی را صادرات محصولات پتروشیمی عنوان کرد و گفت:‌ در دنیا در ۱۰ لایه در زمینه محصولات پتروشیمی کار می‌شود ولی ما در دو تا سه لایه کار می‌کنیم.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102677