سرمایه‌گذاری ژاپن و اروپایی ها در انرژی‌های نو ایران

0
۲۴۰ بازدید

مدیرعامل شرکت توانیر خبر داد

گروه امورزیربنایی: مدیرعامل شرکت توانیر هشدار داد: هر گونه تولید، صادرات و واردات برق باید با توانیر هماهنگ شود؛ با توجه به این که امنیت شبکه تحت نظر توانیر است هر اقدامی در زمینه صادرات و واردات برق باید با وزارت نیرو هماهنگ شود و متناسب با پایه‌های فنی صنعت برق صورت گیرد.

همایون حائری در نشستی خبری با اشاره به علاقه شرکت‌های آلمانی، کره‌ای و ژاپنی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های نو ایران گفت: در این راستا در حال گفت‌وگو هستیم و بیشتر علاقه‌مندیم که در کنار نصب نیروگاه انتقال تکنولوژی داشته باشیم.

وی با اشاره به انعقاد قرار‌داد بیع متقابل با سرمایه‌گذاران داخلی در زمینه‌ی انرژی‌های نو به ظرفیت ۹۰۰ مگاوات نیز گفت: برای احداث حدود ۵۰ مگاوات مزرعه خورشیدی قرار‌داد منعقد کرده‌ایم.

مدیر عامل شرکت توانیر با اشاره به این‌که از به‌کارگیری گاز فلر برای تولید برق استقبال می‌کنیم، گفت: قرار‌داد‌هایی که در زمینه انرژی‌های نو است را به راحتی امضاء می‌کنیم و مشکلی وجود ندارد.

سهم خود را در مسکن مهر تامین کردیم

مدیرعامل شرکت توانیر در پاسخ به پرسشی مبنی بر میزان تامین برق مسکن مهر و تعداد واحد‌های بدون برق باقی‌مانده گفت: مقرر بود یک سوم هزینه‌ی این کار را وزارت نیرو، یک سوم را وزارت راه و شهرسازی و یک سوم را استانداری تامین کند.

حائری ادامه داد: ما سهم یک سومی خود را تامین کردیم اما علاوه بر این مساله می‌توانیم بگوییم جایی نبوده که مسکن مهر آماده تحویل بوده و برق آن تامین نشده است. همه نیاز واحد‌های آماده را از طریق هزینه‌های جاری به نحوی تامین کردیم.

وجود ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه فرسوده

حائری با اشاره به فرسودگی تجهیزات صنعت برق نیز تاکید کرد: فرسودگی تجهیزات همواره وجود دارد. در حال حاضر ۳۰۰۰ مگاوات ظرفیت تولید برق با راندمان پایین داریم به گونه‌ای که راندمان برق برخی نیروگاه‌های قدیمی به حدود ۲۰ درصد می‌رسد.

وی تصریح کرد: به نیروگاه‌های قدیمی با توجه به نیاز تابستان احتیاج است و نمی‌توانیم آنها را از مدار خارج کنیم، اما در زمستان از آنها استفاده نمی‌شود و در زمستان راندمان نیروگاه‌ها به طور متوسط ۳۹.۵ درصد است.

حائری با اشاره به این‌که استفاده از نیروگاه‌های ۵۰ ساله با توجه به این‌که تجهیزات آنها نیز وجود ندارد، هنری است که همکاران صنعت برق انجام می‌دهند،‌ گفت: در زمینه احداث ۶۴۰۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید با بخش خصوصی قرار‌داد بیع متقابل داریم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=10139