سرمایه گذاری کار ساده ای است ولی آسان نیست

0
۲۹۵ بازدید

جواد سلطان زاده (مترجم):ما به جای معرفی برترین ها با بالاترین بازدهی مورد انتظار،ازرویکردی دفاع می کنیم که روی اجتناب از پرخطرترین بازارهای سهام تمرکز کرده و از ضررهای احتمالی دوری می کند. بنابراین شاهدیم که اگر یک نفر قادر باشد از طریق مدیرت مناسب ریسک و اتخاذ راهبردهای محتاطانه خروج از بحران، خطرات سقوط را در یک سرمایه گذاری کاهش دهد،در بلند مدت عملکرد بهتری در بازار خواهد داشت حتی اگر میانگین بازدهی کمتری داشته باشد

.

قواعد پیاده کردن موفقیت آمیز چنین رویکرد مدیریت ریسک :

‏۱-سرمایه گذاری اساساً ریسک است:هیچ سرمایه گذاری عاری از ریسک نیست. دنیای سرمایه گذاری اغلب ریسک را به عنوان تغییرپذیری  و نوسان تعریف می کند و نوسان یعنی فقدان تغییر استاندارد در بازده سرمایه. به اعتقاد ما، ریسک باید به عنوان کاهش دائمی قدرت خرید تعریف شود، چه به این دلیل باشد که یک سرمایه گذاری ارزش خود را از دست می دهد ، یا ضرر به حدی بزرگ است که سرمایه گذار مایل یا قادر به حفظ سرمایه گذاری تا زمان بهبود قدرت خرید نیست.          

‏۲-زمانی ریسک کنید که به حد کافی آورده  داشته باشد:اگر همه انواع سرمایه گذاری ها، دارای ریسک باشند،  بهترین کار این است که سرمایه گذاران تنها ریسک هایی را بپذیرند که به حد کافی سودآور هستند. یک روش بهتر برای سرمایه گذاری این است که صرفا باید از فرصت هایی استفاده کرد که ریسک ها و فرصت ها  نزدیک به هم نیستند.

‏۳-مدیریت ریسک را به مدیریت عدم اطمینان گسترش دهید:شناسایی وتشخیص فاصله محسوس بین ریسک ها و فرصت ها در عمل ممکن است بسیار دشوار باشد. البته هر ریسکی را نمی توان همیشه ارزیابی کرد .فرانک نایت  می گوید” درحالی که ریسک ها را می توان با کمی سازی نتایج بالقوه شناسایی کرد ولی عدم اطمینان را نمی توان با روش های آماری کنونی محاسبه کرد و بنابراین دارای ماهیت کیفی تر هستند”. بنابراین، ما بیشتر روی مدیریت عدم اطمینان نظیر ریسک های سیاسی و تاثیر بالقوه آنها بر سرمایه گذاری ها تمرکز می کنیم.

‏۴-زمانی وارد ریسک شوید که بدانید چگونه می توانید از آن خارج شوید‏:‏البته هر سرمایه گذاری توأم با ریسک است. این بدین معنی است که هر سرمایه گذاری بطور اجتناب ناپذیر در معرض ریسک قرار دارد. لذا شرط احتیاط آن است که درباره استراتژی های خروج احتمالی فکر کند. در واقع، توانایی برای کاستن از ضرر و کاهش ریسک ، به اعتقاد ما، یکی از اجزای یک رویکرد موفق سرمایه گذاری است که مورد بیشترین کم لطفی واقع شده است.

‏۵-زمینه های ریسک را محدود کرده  و هرگز روی خانه خود شرط بندی نکنید:صرفنظر از اینکه یک سرمایه گذار در زندگی واقعی اش چه کار می کند، در معرض ریسک قرار گرفتن همواره باید محدود باشد تا در بدترین شرایط لااقل خود سرمایه حفظ شود. گاهی اوقات یک فرصت به قدری جذاب به نظر می رسد که سرمایه گذاران و مدیران سرمایه گذاری وسوسه می شوند که پول بیشتری را  به آن فرصت خاص اختصاص دهند. اما اگر آن فرصت آنگونه که به نظر می رسید جذاب نباشد ، نتیجه می تواند یک ضرر فاجعه باری باشد.

‏۶-‏به زمینه های ریسک، تنوع ببخشید:مهم نیست که چقدر زمینه یک ریسک خاص را محدود می کنید، اگر چند ریسک همزمان رخ بنمایند، هنوز در معرض خطر مرگ قرار خواهید داشت. در طول رونق بازار نیز ما نه تنها به طور مستمر شاهد رضایت فزاینده نسبت به ریسک کردن بلکه بفکرتنوع بخشیدن فزاینده به آن هستیم طوری که سرمایه گذاران تلاش می کنند سبد سرمایه گذاری خود را از طریق سرمایه گذاری در دارایی های مختلف تنوع بخشند.

نتیجه گیری : درک این شش اصل در فرایند سرمایه گذاری آسان نیست. این امر مستلزم آن است که تمرکزفزاینده ای بر ریسک داشته و در عین حال گرفتار وسوسه طمع و بلندپروازی نشویم. گاهی اوقات به نظر می رسد یک نفر باید از نظر بالینی افسرده باشد که چنین رویکردی را نسبت به مدیریت سرمایه گذاری دنبال نماید. ولی به اعتقاد ما، دقیقا به همین دلیل است که ‏Warren Buffet‏  راست می گوید: “سرمایه گذاری کار ساده ای است ولی آسان نیست”.‏

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=6135