سرخ شدن بورس به علت نگرانی سهام داران از کاهش امنیت

0
۹۳۱ بازدید

مرتضی ابراهیمی – هیجان ایجاد شده پس از وقوع حادثه تیراندازی در تهران، شاخص بورس را منفی کرد به طوری که نماگر بورس با افت ۵۳۵ واحدی به جایگاه ۷۹ هزار و ۷۵۸ واحدی رسید.

روند خنثی و راکد معاملات دیروز بورس پس از انتشار اخبار مبنی بر وقوع حوادث تروریستی در مجلس شورای اسلامی و حرم امام راحل (ره)، روندی ریزشی را در پیش گرفت و به کانال ۷۹ هزار واحدی سقوط کرد.

اگرچه کارشناسان، این شوک را مقطعی و گذرا می دانند، اما فضای منفی ایجاد شده، باعث ایجاد صف های فروش و عرضه در بازار سهام شده است.

برای بررسی بهتر این شوک بورسی با یک کارشناس بازار سرمایه گفتگو کرده ایم.

سید علی طباطبایی، مدیر امور شعب و آموزش کارگزاری بانک انصار در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به ریزش ۵۳۵ واحدی شاخص کل بورس گفت: فروش حیجانی روز چهار شنبه دارای هیچ گونه عقلانیتی نبود، اما این امر طبیعی است زیرا سهام داران وقتی دریابند که امنیت کاهش یافته، برای حفظ سرمایه سهام خود را به فروش برسانند که این موضوع موجب ریزش شدید شاخص کل بورس خواهد شد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود: از دو حیث معاملات روز چهار شنبه متفاوت بود. اول آن که حجم فروش بسیار بالا بود  و دوم این که عقلانیت فروش در بین سهام داران از بین رفته بود. این دو موجب شد در ساعات اول معاملات تابلو شیشه ای برخی نماد ها که با مثبت پنج درصد شروع کرده بودند در پایان معاملات با منفی پنج درصد سهام خود را به فروش رساندند. یعنی سقف فروش روز کاری بعدی بورس را نیز رقم خورد.

به گزارش جهان اقتصاد، شاخص کل هم ‌وزن روز چهار شنبه با کاهش ۲۰۴ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۲۳۰ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۵۷۱  واحدی به رقم  ۸۶ هزار و ۸۰۱  واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما  در حالی با کاهش ۲۸۲ واحدی به رقم  ۵۵ هزار و ۶۸  واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش۱۶۹۱ واحدی عدد  ۱۷۸ هزار و ۳۸۱  واحد را به نمایش گذاشت.

روز چهار شنبه همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش ۱۶ واحدی به ۸۹۶ واحد رضایت داد.

براساس این گزارش، روز چهار شنبه معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۳ واحد، گروه مپنا با ۳۱ واحد و معدنی و صنعتی گلگهر با ۲۴ واحد کاهش بیشترین تاثیرمنفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۸ واحد ، بانک کارآفرین و توسعه صنایع بهشهر هر یک با ۷  واحد و پالایش نفت اصفهان با ۵ واحد افزایش  بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات روز چهار شنبه بورس تهران به بیش از ۱۶۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۵۱ میلیون  و ۳۲۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۰ هزار و ۳۳۵ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات روز چهار شنبه نماد معاملاتی شرکت‌های کارت اعتباری ایران‌کیش تولیدی ایران‌تایر گروه صنعتی بارز، بیمه ما، حق تقدم خرید سهام ایران ترانسفو، صنعتی مینو، نیروی برق دماوند، از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل، نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی خراسان، قاسم ایران، تی‌بی‌سی، تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا، حق تقدم خرید سهام شیرین‌دارو، تولیدی قند شیروان قوچان و بجنورد و حق تقدم خرید سهام آن بازگشایی شدند.

روز چهار شنبه همچنین پذیره‌نویسی حق تقدم استفاده نشده سهام افرانت به مدت ۹ روز کاری آغاز شد.

روز چهار شنبه در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، اندکی بیش از ۳۷ میلیون سهم ایران‌ترانسفو به ارزش بیش از ۲۱ میلیارد تومان و همچنین بیش از ۵۲ میلیون حق تقدم سهام این شرکت به ارزش بیش از ۲۱ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده این شرکت کد به کد شد.

همچنین کمتر از ۱۲ میلیون سهم بیمه آرمان به ارزش کمتر از ۱٫۵ میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی از سوی سهامدار عمده مواجه شد.

در گروه بهمن اما معاملات انتقالی میان سهامداران عمده به جابجایی ۱۱ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان منتهی شد.

همچنین اندکی بیش از ۶ میلیون سهم گروه مپنا به ارزش بیش از ۴٫۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم روبه‌رو بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=61712