سرانه مصرف آب روستایی فراتر از استانداردهای جهانی

0
۷۸۷ بازدید

گروه امورزیربنایی-باوجود این‌که میزان استاندارد سرانه مصرف آب ۱۵۰ لیتر در شبانه‌روز برای هر نفر است، اما سرانه مصرف روستاهای استان تهران بالای ۱۸۵ لیتر در شبانه‌روز عنوان شده و با توجه به‌اینکه ۷۱۶ روستا در تهران وجود دارد می‌توان نتیجه گرفت که حجم عمده‌ای از آب توسط روستایی‌های تهران مصرف می‌شود.

به گزارش ایسنا، میزان مصرف آب در کشور یکی از دغدغه‌های فعلی جامعه شده است که باید تمام ارگان‌ها و سازمان ها نسبت به این مهم توجه ویژه‌ای داشته باشند چراکه آخرین اعداد و ارقامی که درباره میزان مصرف آب در روستا‌ها وجود دارد حاکی از یک مصرف نا متعادل است.

از سویی در باره کاهش مصرف آب در روستاها ایده‌های متفاوتی وجود عده‌ای عوامل کاهش مصرف آب در روستاها را محاسبه درست قیمت تمام شده آب و اخذ قیمت واقعی آب از مشترکین می دانند و معتقدند در شرایطی که قیمت تمام شده هر مترمکعب آب در روستاها بالای ۹۰۰ تومان است دریافت متوسط تنها ۷۱ تومان نتیجه‌ای جز این را نمیتواند به همراه داشته باشد.

همچنین برخی افراد معتقدند که باید نظارت بیشتری بر نحوه بهره‌برداری روستایی ها از آب وجود داشته باشد که بر همین اساس و به دلیل تخلفاتی که در روستا‌ها برای استفاده از آب و نپرداختن حق آب صورت می‌گیرد قرار بر اجرایی شدن طرح قرائت هوشمند کنتورهای آب روستایی از اسفند‌ماه شده است و به گفته پوررجب مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان تهران این مساله ۸۰ درصد میزان تخلفات آبی در روستاها را کاهش می دهد.

علاوه بر این نیز وی از اجرای طرحی پایلوت در یکی از روستاهای تهران برای جداسازی آب شرب و بهداشتی خبر داد و گفت:براساس تاکید مجلس شورای اسلامی مبنی بر اجرای این امر طرح جداسازی آب شرب و بهداشتی را در یکی از روستاها اجرایی کرده‌ایم که تا سال دیگر عملیات آن پایان می‌یابد.

البته نمی‌توان این مساله را نیز نادیده گرفت که بسیاری از روستاهای کشور در تامین آب شرب پایدار دچار مشکل هستند که به گفته قانع معاون شرکت آبفا کشور با تخصیص ۱۱۰ هزار میلیارد ریال مشکل تامین آب شرب پایدار ۱۲میلیون روستایی کشور حل می شود.

گفتنی است امسال ازمحل اعتبارات صندوق توسعه ملی مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار و از محل منابع ملی و تملک دارایی ها مبلغ چهار هزار میلیارد ریال برای تکمیل ۹۲۴ مجتمع آبرسانی روستایی اختصاص یافته است که در صورت تخصیص کامل این اعتبارات طی سال جاری و اوایل سال ۱۳۹۵ برای هفت میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور آب شرب پایدار تامین می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=22912