سرانه خودرو ایران ۳برابر کشورهای درحال توسعه

0
۲۸۶ بازدید

در ایران به ازای هر ۱۰۰۰نفر ۱۶۲دستگاه خودروی سواری تردد دارد که این رقم ۳برابر متوسط کشورهای درحال توسعه و بیشتر از ترکیه، اوکراین و اندونزی است.

به گزارش  تسنیم، فدراسیون بین المللی جاده‌ها اعلام کرد ۹۴۰ میلیون خودروی سواری در جهان تردد می‌کند و به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۱۳۶ دستگاه خودروی سواری در جهان وجود دارد .

بر اساس این گزارش ۱.۲ درصد از کل خودروهای سواری جهان در ایران تردد دارند. کل خودروهای سواری موجود در ایران بالغ بر ۱۲ میلیون دستگاه است.

سرانه برخورداری ایرانی ها از خودروهای سواری بالاتر از متوسط جهانی است. در حالی که در سطح جهان به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۱۳۶ خودرو وجود دارد در ایران هر ۱۰۰۰ نفر ۱۶۲ دستگاه خودروی سواری دارند.

سرانه خودرو در ایران بیش از سه برابر متوسط کشورهای درحال توسعه است. در کشورهای در حال توسعه به طور متوسط در ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۴۹ خودرو وجود دارد.

برخی کشورها که سرانه خودروی کمتری از ایران دارند عبارتند از: شیلی ۱۳۷ دستگاه به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، ترکیه ۱۱۰ دستگاه، مصر ۳۹ دستگاه، کنیا ۱۴ دستگاه، سوریه ۴۱ دستگاه،‌ بنگلادش ۲ دستگاه، پاکستان ۱۶ دستگاه، عراق ۲۵ دستگاه،‌ اوکراین ۱۵۳ دستگاه، اردن ۱۲۷ دستگاه، مراکش ۶۵ دستگاه، سودان ۲۱ دستگاه،‌ و اندونزی ۳۹ دستگاه.

ایران از این نظر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در رتبه پنجم قرار دارد. در این منطقه قطر با ۳۶۸ دستگاه به ازای هر ۱۰۰۰ نفر در رتبه نخست قرار دارد و امارات با ۳۶۲ دستگاه و کویت با ۳۴۲ دستگاه به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

بالاترین سرانه خودرو مربوط به آمریکا است. در این کشور به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۷۱۴ دستگاه خودروی سواری تردد دارد. کمترین رقم نیز با یک دستگاه برای ۱۰۰۰ نفر به اتیوپی اختصاص دارد.

میزان سرانه خودرو در برخی کشورهای دیگر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر عبارت است از: کانادا ۵۹۶ دستگاه، اتریش ۵۳۷ دستگاه، فرانسه ۵۰۰ دستگاه، آلمان ۵۳۲ دستگاه،‌ایتالیا ۶۰۳ دستگاه،‌ اسپانیا ۴۷۹ دستگاه،‌ انگلیس ۴۵۶ دستگاه،‌ ژاپن ۴۶۰ دستگاه، برزیل ۲۰۴ دستگاه.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=6623