سرانجام صنعت ۶ درصد یارانه اش را گرفت

0
۲۸۷ بازدید

پس از کش و قوس های فراوان دریافت ۱۴۳ میلیارد تومان یارانه تولید تایید شد

مهدی زاهدی

m.zahedi25@yahoo.com

اواخر سال گذشته و با اعلام رسمی سخنگوی دولت مبنی بر اینکه بخش صنعت کشور یارانه اش را دریافت کرده است،محمدرضا نعمت زاده به عنوان متولی بخش صنعت کشور به این موضوع ورود کرده و در اظهارنظرهای پی در پی صریحا اعلام کرد این بخش مهم اقتصادی کشور یارانه ای دریافت نکرده است.

واکنش نوبخت به این انتقادات درآخرین روزهای اسفند ۱۳۹۳ اما از جنس دیگری بود او در حاشیه همایش جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی ایران در برابر پرسش های بی شمار خبرنگاران درباره انتقادات پی‌در‌پی وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی برعدم پرداخت حتی یک ریال یارانه برای تولید، در کسوت رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تاکید کرد: قرار نیست یارانه‌ای به شخص وزیر پرداخت شود.

نوبخت با اعلام اینکه حداقل ۵۲۶ میلیارد تومان از یارانه بخش تولید پرداخت شده است، توضیح داد: عمده این پرداخت به بخش کشاورزی بوده و آقای نعمت‌زاده با توجه به اینکه وزیر با تجربه‌ای است باید تلاش کند به جای انجام مصاحبه‌های شائبه‌دار در سطح جامعه و به جای مطرح کردن عدم انجام تعهدات دولت، شرکت‌های واجد شرایط را به سازمان مدیریت معرفی کند تا منابع ارزان‌ قیمت را در اختیار آنها قرار دهیم.

این موضوع تا آنجا پیش رفت که شایعاتی مبنی بر برکناری وزیر باتجربه و البته صریح دولت یازدهم هم شنیده شد اما این موضوع درحد همان شایعات باقی ماند.

با این حال دامنه این ماجرا به سال جدید نیز کشیده شد، این بار وزیرصنعت، پیش دستی کرده و بازهم از عدم پرداخت یارانه صنعت گلایه کرد، اما تفاوت قابل تاملی که درسال جدید در نوع کش مکش های مسوولان دیده شد، وعده برگزاری جلسه ای برای حل این موضوع بود، به طوریکه چند روز پیش وزیر صنعت از برگزاری جلسه با رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای پرداخت یارانه تولید خبرداد و گفت: وقتی بنده به عنوان وزیر صنعت، قول پرداخت یارانه تولید را به تولیدکنندگان می‌دهم، حتما به قولم عمل خواهم کرد.

با همه این اوصاف روز شنبه معاون نعمت زاده درنشستی خبری درآستانه روز صنعت و معدن، با اعلام اعداد و ارقامی از دریافت یارانه تولید در سه ماهه اول سال جاری خبر داد.

علی یزدانی با تایید حرف‌های رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مبنی بر پرداخت یارانه به تولید، از پرداخت ۱۴۳ میلیارد تومان یارانه به بخش صنعت در سه ماهه نخست سال جاری خبر داد.

البته با توجه به رقم وعده داده شده برای بخش صنعت، مبلغ اعلام شده توسط معاون وزیر حدود ۶ درصد یارانه ای است که قرار است تخصیص داده شود و اگر روند پرداخت یارانه را به همین صورت درنظر بگیریم تا پایان سال حدود یک چهارم وعده ها عملی خواهد شد.

یزدانی دراین باره گفت: از ۱۴۳ میلیارد تومان یارانه پرداخت شده در بهار امسال، ۵۰ میلیارد تومان مربوط به صادرات غیرنفتی، ۸۳ میلیارد تومان مربوط به واحدهای سیمانی مازوت‌سوز و ۱۰ میلیارد تومان مربوط به کارخانجات قند از جمله کارخانه دزفول است.

وی در پاسخ به اینکه وزیر صنعت تاکنون این موضوع را رد می‌کرد، اظهار کرد: آقای نعمت‌زاده ۱۴۳ میلیارد تومان را به نسبت به جمع ۲۱۰۰ میلیارد تومان یارانه بخش صنعت و معدن عدد ناچیزی می‌داند اما هماهنگی کاملی در وزارت صنعت وجود دارد و هیچ اشکالی هم ندارد که اگر کسی اشتباهی کرده آن را بپذیرد.

یزدانی با بیان اینکه تخصیص‌ها متناسب با وصول درآمدها انجام می‌شود، گفت: معمولا در سه ماهه نخست سال میزان درآمدهای وصول شده خیلی کم است؛ بنابراین نمی‌توان گفت چون در این سه ماه ۱۴۳ میلیارد تومان به عنوان یارانه صنعت و معدن پرداخت شده، تا پایان سال چهار برابر این مقدار خواهد بود.

به گفته وی تاکنون ۹۳ میلیارد تومان از ۱۴۳ میلیارد تومان تخصیص یافته توزیع شده و مابقی آن نیز در سازمان توسعه تجارت در حال پیگیری است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به برگزاری مراسم روز صنعت و معدن در روز سه‌شنبه ۹ تیرماه با حضور معاون اول رییس‌جمهور و حدود هزار نفر از صنعتگران در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، اظهار کرد: از بین ۲۸۳ واحد و طرح صنعتی و معدنی کاندیدا برای واحدهای صنعتی نمونه کشور در نهایت ۱۷ واحد و طرح صنعتی و معدنی منتخب شدند.

وی افزود: از مجموع ۲۸۳ واحد و طرح صنعتی و معدنی، ۱۳۱ واحد صنعتی، ۵۱ طرح صنعتی و ۱۰۰ واحد معدنی حضور داشتند که با ایجاد کمیته‌ای برای انتخاب از بین آنها جمعا شش واحد صنعتی، پنج واحد معدنی، یک طرح صنعتی، دو پیشکسوت صنعتی، یک پیشکسوت معدنی، یک شهرک صنعتی نمونه و یک واحد تولیدی نیمه دولتی معرفی و تجلیل خواهند شد.

یزدانی با اشاره به واحدهای صنعتی کاندیدا برای واحدی صنعتی نمونه، گفت: از میان ۱۳۱ واحد صنعتی، هفت واحد خودرویی، ۱۴ واحد ماشین‌سازی، ۲۶ واحد شیمیایی و سلولزی، ۹ واحد فلزی و لوازم خانگی، ۱۳ واحد برق الکترونیکی، ۲۰ واحد نساجی، ۲۱ واحد دارویی و ۲۲ واحد صنایع معدنی حضور داشتند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حال حاضر ۸۵ هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی و ۹۱ هزار طرح صنعتی در کشور فعال است، ادامه داد: این واحدها حدود دو میلیون و ۲۸۰ هزار اشتغال ایجاد کرده‌اند و از مجموع ۹۱ هزار طرح صنعتی، ۹۸۰۰ طرح بیش از ۵۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که بر اساس برنامه‌ریزی تا پایان سال اجرایی شده و ۳۳۵ هزار شغل مستقل در کشور ایجاد خواهند کرد.

وی در ادامه درباره تسهیلات در نظر گرفته شده برای واحدهای نمونه صنعتی و معدنی، اظهار کرد: واحدهایی که به عنوان واحد نمونه انتخاب می‌شوند خود به خود به یک برند تبدیل شده و با شرایط راحت‌تری می‌توانند از بانک‌ها تسهیلات بگیرند و این امتیازی است که برای آنها به عنوان یک واحد خوش حساب در نظر گرفته می‌شود.

یزدانی با بیان اینکه در قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر شرایط ویژه‌ای برای تولید پیش‌بینی شده است، گفت: در این قانون بسیاری از موانع رفع شده و از سوی دیگر چارچوب پرداخت تسهیلات ارزی و ریالی توسط بانک‌ها از منابع صندوق توسعه ملی نیز مشخص شده است. صادرکنندگان نیز بر اساس یارانه ۵۰ میلیارد تومانی که به این بخش اختصاص داده شده می‌توانند از طریق سازمان توسعه تجارت موضوع را پیگیری کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تشکیل کارگروهی برای حل مشکل نقدینگی و بدهی واحدهای تولیدی به بانک‌ها، گفت: ترکیب این کارگروه به گونه‌ای است که با حضور مدیران بانک‌ها جلسات آن برگزار می‌شود و یکی از محورهای اصلی حرکت این کارگروه، خروج بنگاه‌های تولیدی از وضعیت فعلی و استمهال بدهی قبلی و سرمایه‌گذاری جدید است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره چگونگی حمایت از بخش تولید و صادرات در بودجه سال ۱۳۹۴، گفت: در بودجه سال جاری ۲۰۰ میلیون دلار برای افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات و ۱۰۰ میلیون دلار برای چهار صندوق دیگر از جمله صندوق توسعه صنایع معدنی، صندوق توسعه صنایع دریایی، صندوق توسعه سرمایه‌گذاری صنایع کوچک و یک صندوق دیگر در نظر گرفته شده است که به هر کدام ۲۵ میلیون دلار خواهد رسید.

وی با بیان اینکه ارزش افزوده بخش صنعت، معدن و تجارت بر اساس آمار رسمی در سال ۱۳۹۱ به ترتیب منفی ۸.۵، منفی ۲.۵ و منفی ۸.۹ بوده است، گفت: در سال ۱۳۹۳ ارزش افزوده بخش صنعت ۶.۷، بخش معدن ۹.۸ و بخش بازرگانی ۳.۷ بوده است.

یزدانی با اشاره به برگزاری شورای عالی توسعه صادرات به صورت هفتگی، اظهار کرد: ما معتقدیم بسیاری از تعطیلی‌هایی که در کشور وجود دارد مانع از رشد بهره‌وری و تولید می‌شود. بنابراین موافقیم که بسیاری از تعطیلات کاهش یافته و نشست‌ها و جشن‌ها نیز ترجیحا در هم ادغام شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13687