سخنگوی گمرک خبر داد:صادرات بهاری به کشورهای حاشیه خزر به ۳۲۹میلیون دلار رسید

0
۱۰۵ بازدید

سخنگوی گمرک گفت: در فصل بهار بیش از یک میلیون و ۲۴هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۳۲۸میلیون و ۹۱۷هزار دلار به چهار کشور روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان صادر شد.

سخنگوی گمرک گفت: در فصل بهار بیش از یک میلیون و ۲۴هزار تن کالای ایرانی  به ارزش ۳۲۸میلیون و ۹۱۷هزار دلار به چهار کشور روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان صادر شد.

به گزارش جهان اقتصاد، سید روح اله لطیفی ،سخنگوی گمرک در جمع مدیران و معاونین  حوزه نظارت گمرکات  مازندران در نوشهر در خصوص صادرات کشورمان به چهار کشور حاشیه دریای خزر اظهار داشت : در سه ماه نخست امسال بیش از ۳۰۰هزار و ۹۴۱تن کالا به ارزش ۱۳۵میلیون و ۳۹۲هزار دلار به  کشور روسیه، ۱۹۴هزار و ۸۰۰تن کالا به ارزش ۸۶میلیون و ۳۹۵هزار دلار به آذربایجان، ۳۹۹هزار تن کالا به ارزش ۶۹میلیون دلار به ترکمنستان و  129هزار تن کالا به ارزش ۳۸میلیون دلار به قزاقستان صادر شد.

وی در خصوص واردات از این کشورها گفت: در سه ماهه فصل بهار ۵۷۹هزار تن کالا به ارزش ۳۵۳میلیون دلار از این چهار کشور، کالا وارد شده است که سهم روسیه ۵۱۰هزار تن به ارزش ۳۲۱میلیون و ۴۷۵هزار دلار، قزاقستان ۵۱هزار و ۲۷۲تن به ارزش ۱۷میلیون و ۴۵۰هزار دلار،  ترکمنستان ۱۲هزار و ۱۵۰تن به ارزش ۹میلیون و ۳۱۸هزار دلار و سهم  آذربایجان چهار هزار و ۷۲۸تن به ارزش چهار میلیون و ۷۰۴هزار دلار بوده است.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: روسیه و کشورهای حاشیه دریای مازندران سالانه بیش از ۵۰۰میلیارد دلار واردات از کشورهای دیگر دارند که  صادرات یک میلیارد و ۳۱۹میلیون دلاری ایران به این چهار کشور در سال ۹۹ فقط۲.۶۳هزارم وارادات به این کشورها است بنابراین با وجود افزایش ۱۸ و  14درصدی  صادرات به آذربایجان و  روسیه با ۵۱۰ و   504میلیون دلار ،صادرات ۱۶۸میلیون دلاری به قزاقستان و ۱۳۷میلیون دلاری به ترکمنستان، فاصله زیادی با میزان صادرات مطلوب به این کشورها داریم و باید توجه ویژه ای به این بازار بزرگ داشته باشیم.

لطیفی در ادامه تاکید کرد: بهره گیری مناسب از ظرفیت های حمل و نقلی  و بندری، بسته بندی، مطالعه بازار، بازار رسانی و بازاریابی و نهایتا تولید کالاهای با کیفیت و با ارزش افزوده بالا به کشورهای حاشیه دریای مازندران می تواند به افزایش صادرات، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی منجر شود که در این راه علاوه بر توجه ویژه سازمان های ذیمدخل در حوزه تولید و  تجارت خارجی، آگاهی بخشی عمومی برای فعال کردن همه ظرفیت های صادراتی به ویژه در جوانان تحصیلکرده به عنوان نیروی مولد، دارای اهمیت ویژه ای است.

در این نشست، علی یوسفی منش ناظر گمرکات مازندران و مدیرکل گمرک نوشهر اظهار داشت : سهم تجارت خارجی در گمرکات استان در سال ۹۹بیش از سه میلیون ۴۵۰هزار تن کالا  به ارزش یک میلیارد و ۹۸میلیون دلار بوده است که سهم صادرات ۷۴۵هزار تن به ارزش ۱۸۱میلیون دلار و سهم واردات دو میلیون و ۷۰۷هزار تن کالا به ارزش ۹۱۷میلیون دلار بوده است.

وی افزود : بنادر استان در مجموع ۱۳میلیون تن ظرفیت تجاری دارند که به ترتیب  امیرآباد  7.5میلیون تن، نوشهر ۴.۵میلیون تن و فریدونکنار یک میلیون تن کالا را در رویه های صادرات و واردات می توانند جابجا کنند.

یوسفی منش گفت: در فصل بهار امسال نیز ۲۵۲هزار تن کالا به ارزش ۵۵میلیون دلار از گمرکات استان به ۳۴کشور صادر شد و ۷۸۵هزار تن کالا به ارزش ۳۲۳میلیون دلار  وارد شده است.

وی افزود:این استان سه گمرک دریایی در امیر آباد، فریدونکنار و نوشهر و دو گمرک دیگر در ساری و آمل دارد.

ناظر گمرکات استان مازندران در خصوص کالاهای صادراتی استان اظهار داشت:  در سال ۹۹ لبنیات، سیمان، محصولات کشاورزی، مواد معدنی و پلاستیکی، کیوی  و… به ۳۷کشور صادر شده است که روسیه، عراق، قزاقستان، ترکمنستان و امارات پنج مقصد اول کالاهای  صادراتی گمرکات مازندران بودند.

وی افزود: ۲۲قلم کالا نیز در این مدت از ۲۸ کشور وارد شده است که جو، ذرت، روغن، دانه های روغنی، گندم و… عمده کالاهای وارداتی بودند که از روسیه، امارات، ترکیه، آلمان، قزاقستان و…  وارد کشور شدند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=148926

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here