سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس: بخش کشاورزی پایه و اساس اقتصاد مقاومتی است

0
۴۴۳ بازدید

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) نوشت: یکی از سیاست‌های اقتصادی مهمی که در سال‌های اخیر از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است و دستگاه‎های مختلف کشور، مکلف به تحقق این امر در حوزه کاری خود هستند. بدون تردید یکی از مهم‌ترین نهادهایی که مسئولیت سنگینی در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی بر عهده دارد. بخش کشاورزی نیز یکی از حوزه‌های اصلی اقتصاد کشور است که می‌تواند در راستای مقاوم سازی اقتصاد کشور به نقش‌آفرینی بپردازد.
علی‌ محمد شاعری، سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، در گفت‎وگو با ایکنا به بحث درباره لوازم نقش آفرینی بخش کشاورزی کشور در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: به نظر بنده، پایه و اساس اقتصاد مقاومتی، بخش کشاورزی است و علت این امر هم این است که این حوزه از اقتصاد کشور، بیش از آنکه به خارج وابسته باشد، به ظرفیت‎های داخلی و اراضی و خاک کشور وابسته است.
وی ادامه داد: هزاران سال است که کشاورزی در اقتصاد ایران ریشه دوانده و با تکانه‌های خارجی هم متزلزل نخواهد شد و اگر قرار باشد اقتصاد مقاومتی را در کشور محقق کنیم باید به حمایت از اقتصاد کشاورزی پایبند باشیم و سهم این بخش را ارتقا دهیم، همچنین ظریب خوداتکایی را افزایش داده و صادرات محصولات کشاورزی را در دستور کار قرار دهیم.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس یادآور شد: همچنین لازم است یارانه صادراتی و جوایز صادراتی را رعایت کرده و جلوی واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی را بگیریم و تعرفه محصولات وارداتی کشاورزی را افزایش دهیم. نکته دیگری که در راستای ارتقای جایگاه اقتصاد کشاورزی لازم است مورد توجه قرار گیرد این است که صنایع تکمیلی را در بخش کشاورزی توسعه داده و کشاورزی ایران را دانش بنیان کنیم.
نماینده بهشر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: گسترداندن یافته‌های نوین کشاورزی در کشور و انجام تحقیقات نوین و کاربردی در این حوزه را باید جدی بگیریم و سهم کشاورزی در تولید ناخالص ملی و اشتغالزایی را بهبود ببخشیم و پایه اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی را بر بخش کشاورزی قرار دهیم؛ چراکه این بخش در سال‌هایی که تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داشتیم با رشد ۵ درصدی ثابت کرد که ظرفیت‌های بسیار بزرگی دارد.
وی ادامه داد: دولت باید در حمایت از بخش کشاورزی جدی‌تر عمل کند. در شرایط کنونی لازم است که دولت پول کشاورزان را پرداخت کند چون کشاورزی اساس اقتصاد ماست. کشاورزان ۳ هزار میلیارد ریال از دولت طلبکارند. امسال ۹ میلیون تُن تولید پرتقال و سیب داشتیم که باید صادر شود و دولت باید یارانه صادراتی در اختیار آنها قرار دهد.
شاعری یادآور شد: دولت باید جلوی بی‌رویه واردات برنج را بگیرد چراکه ۲ میلیون و سیصد هزار تُن تولید برنج در داخل داریم که نیاز مصرفی ما در داخل را تأمین می‌کند بنابراین نیازی نداریم که اینهمه واردات داشته باشیم. اکنون آنقدر موز وارد کرده‌اند که این میوه در سبد مصرف داخلی ما در حال جایگزینی سیب و پرتقال است و حال این سؤال وجود دارد که چرا یک تولید خارجی بادی جایگزین میوه‌های داخلی شود.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان تأکید کرد: این رویکرد با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انطباق ندارد و سیاست‌های بخش بازرگانی ما هم تضمین کننده خوداتکایی محصولات کشاورزی در داخل نیست بنابراین باید به اقتصاد مقاومتی ایمان داشته و به آن پایبند باشیم چراکه با شعار دادن، اهداف ما محقق نمی‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=74437