کد خبر: 60280
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

سخنگوی دولت:دولت موافق افزایش یارانه ها است

سخنگوی دولت:دولت موافق افزایش یارانه ها است

سخنگوی دولت گفت: دولت نه تنها با افزایش یارانه ها مخالف نیست بلکه با آن موافق است و درمورد آن اقداماتی کرده است.

به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبری به اظهارات برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر این که دولت مخالف افزایش یارانه ها است، افزود: این سخن دروغی است که از سوی برخی نامزدها و رسانه ها گفته می شود.
وی ادامه داد: دولت نه تنها با افزایش یارانه ها مخالف نیست بلکه با افزایش آن موافق است و نسبت به آن اقدام کرده است و مستمری خانوارهایی که ٧١ هزار تومان متوسط هر ماه دریافت می کردند را به ۲۴۰ هزار تومان افزایش داد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور همچنین گفت: دولت معتقد است حتی عده ای که تحت پوشش نیستند باید به گونه ای عمل شود که به آن خانوارهای آسیب پذیر هم رسیدگی شود.
نوبخت اظهار کرد: کسانی که این موضوعات را مطرح می کنند از یک سو به دولت تهمت بی دینی می زنند و از طرفی با اعصاب آن قشر بازی می کنند. همین رسانه ها که امروز طرفدار افزایش یارانه ها هستند در مقطعی همواره در مصاحبه ها با بنده خواستار قطع یارانه ها بودند.
وی ادامه داد: بنابراین برخی روزنامه ها و سایت ها مکمل همان شب نامه ای هستند که درمورد سند ۲۰۳۰ توزیع شد.
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این سوال که یکی از نمایندگان مدعی شده دولت ۲۰ هزار میلیارد تومان از خزانه برای پرداخت یارانه ها برداشت می کند، گفت: میزان پرداختی یارانه ها هر ماه سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است که بخشی از آن از محل افزایش قیمت حامل های انرژی و مابقی از ردیفی که متمرکز یارانه ها است طبق قانون برداشت می شود بنابراین چنین گفته ای نادرست است.
نوبخت با بیان این که کل میزان پرداختی بابت یارانه ها در مدت یک سال ۴۲ هزار میلیارد تومان است، گفت: چنین اظهار نظری نادرست است، خدا به ما صبر و خویشتنداری عنایت کند.
وی خطاب به برادر نماینده که اصولگرای متدینی است، تصریح کرد: نباید کاری کرد که به واژه اصولگرایی لطمه ای وارد شود و این گونه حرف ها دروغ و قابل تعقیب یا پیگرد است.
سخنگوی دولت در پاسخ به این که برخی رسانه ها مدعی شدند که ۲۰ میلیارد دلار از بدهی خریداران نفت و گاز در سال های ۹۱ و ۹۲ بازنگشته است، خاطرنشان کرد: بعد از اجرای برجام همانطور که بانک مرکزی اعلام کرد برای استفاده از پول نقد مشکلی نداریم.
نوبخت تصریح کرد: ما با تحریم مخالف هستیم و این نشان می دهد که کاسبان تحریم منافعشان قطع شده است ولی در حال حاضر دولت از فروش نفت طبق قانون استفاده می کند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در سال ۹۶ انتظار رشد اقتصادی کشور را خواهید داشت، گفت: بله، به دلیل این که میزان منابع داخلی و منابعی که از خارج استفاده خواهیم کرد به مراتب بیشتر از سال گذشته خواهد بود و انتظار رشد اقتصادی مستمر را خواهیم داشت .
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: در سال جاری تورم یک رقمی خواهد بود و تلاش خواهیم کرد فرصت های شغلی بیشتری را فراهم کنیم و برای رسیدن به نرخ رشد اقتصادی هشت درصد و بیکاری تک رقمی تا پایان برنامه ششم توسعه حرکت خواهیم کرد .
نوبخت در پاسخ به این سوال که اسحاق جهانگیری در مناظره سوم نامزدهای انتخابات وعده سهام عدالت ۱۰ میلیونی را به افراد کمیته امداد امام (ره) وبرخی دیگر افراد داده است، این وعده چقدرقابل اجراست، گفت: این سخن درستی است چرا که توزیع سهام عدالت با توجه به برنامه ای که وزارت امور اقتصادی ودارایی تنظیم کرده است اتفاق خواهد افتاد .
وی در پاسخ به این که اخیرا ایران خودرو قراردادی را با چند کشور در زمینه تولید محصولات جدید منعقد کرده است چشم انداز صنعت خودرو را چگونه ارزیابی می کنید، اظهارکرد: صنعت خودرو برای بقای خودش نیازمند بازار است و دولت نیز در جهت ترویج سیاست رقابتی است.
سخنگوی دولت افزود: دولت ضمن این که واردات خودرو با هر کیفیت وقیمتی اجتناب ناپذیر می داند ولی رویکرد ما توسعه صادرات است.
نوبخت ادامه داد: بخشی از دانش فنی در زمینه خودرو در داخل کشور وجود دارد وبخش دیگر باید با مشارکت صاحبان خوش نام خودرو جهان محصولی تولید شود که بتوانیم تولیدات خود را صادر کنیم تا در بازار جهانی جایگاهی داشته باشیم .
وی همچنین در پاسخ به این که برای رشد اقتصادی کشور دولت چه برنامه ای دارد، افزود: البته ارائه برنامه دولت همانطور که در مناظره ها دیدید در مدت ۲ دقیقه شدنی نیست ولی رشد اقتصادی در سه عرصه در زمینه تولید مورد توجه است .
رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: در عرصه صنعت تلاش داریم بر روی صنایعی که ظرفیت افزایش تولید دارند از طریق آماده کردن بازار یا ارائه تسهیلات متمرکز شویم و در بخش کشاورزی نیز با شناسایی محصولاتی که کشاورزان نسبت به قیمت خرید تضمینی آن حساس هستند، اقدام کنیم.
نوبخت خاطرنشان کرد: اگر کشاورز احساس کند که آنچه می فروشد رنج کشت وبرداشت را جبران می کند برای تولید بیشتر تلاش خواهد کرد، همانطور که در تولید گندم آن را مشاهده کردیم و در عرصه خدمات نیز باید به گردشگری توجه جدی شود بنابراین دولت برنامه دارد و تا سال ۱۴۰۰ برنامه کشور را با تصویب مجلس شورای اسلامی به قانون تبدیل کرد.
یکی از خبرنگاران در این نشست خبری سوال کرد: گفته می شود وضعیت بودجه پژوهش در جدول ۱۴ قانون بودجه حذف شده است، که نوبخت پاسخ داد: دولت در جدول ۱۴ لایحه بودجه پیشنهاد کرد که به دولت اجازه داده شود تا از سرجمع اعتبارات دستگاه ها پولی را برای پژوهش برداشت کند.
سخنگوی دولت افزود: مجلس شورای اسلامی تشخیص داد که مناسب نیست از سرجمع اعتبارات دستگاه ها برداشته شود و این موضوع را برای سال جاری نفی کرد ولی بودجه پژوهش سرجای خود باقی است و دولت می خواست علاوه بر اعتبارات پژوهش سرجمعی از اعتبارات دستگاهها نیز به آن بیفزاید .
وی در پاسخ به این که رئیس جمهوری در برنامه های انتخاباتی خود وعده برطرف کردن فقر مطلق را داده است آیا این وعده عملی است، گفت: بله با اجرای برنامه ششم توسعه شدنی است.
سخنگوی دولت در پاسخ به این که به رغم ممنوعیت راه اندازی کارناوال های انتخاباتی اخیرا شاهد برخی تبلیغات هستیم، اظهارکرد:البته از سوی ستاد آقای روحانی صحبت نمی کنم ولی سیاست دولت این ست که همه نامزدها قوانین را رعایت کنند و هرگونه تجمعی باید از وزارت کشور مجوز داشته باشد و هر فردی برخلاف آن عمل کند خلاف است.