سبز پوشی بورس تهران در پایان معاملات امروز

0
۱۷۷ بازدید

در پایان معاملات امروز با افزایش ۵۵۷۳ واحد به رقم یک میلیون و ۱۵۷ هزار و ۴۶۹ واحد رسید.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فاری، بورس اوراق بهادار تهران که روزهای ریزش شاخص را به صورت پیاپی طی کرد، امروز بعد از تصویب شورای عالی بورس مبنی بر دامنه نوسان متقارن مثبت و منفی ۵ درصد گرچه در ابتدای ساعات معاملات روند ریزشی به خود گرفت، اما از میانه بازار روند رو به رشد پیدا کرد به طوری که در پایان معاملات با افزایش ۵۵۷۳ واحد به رقم یک میلیون و ۱۵۷ هزار و ۴۶۹ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش ۲۳۲۹ واحد به رقم ۴۱۸ هزار و ۴۸۸ واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۴ میلیون و ۶۳۰ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از ۹.۳ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۰۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۴۵۰۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند. اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از ۱۲ هزار و ۴۸۸ میلیارد تومان رسید را هم در نظر بگیریم، ارزش معاملات دو بازار به ۱۷ هزار میلیارد تومان نزدیک شده است.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۴۸ صدم درصد رشد کرد و اما این دو شاخص با معیار هموزن ۵۵ صدم درصد کاهش یافت. شاخص آزاد شناور، ۴۲ صدم درصد رشد کرد.

شاخص بازار اول بورس ۶۵ صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۲۸ صدم درصد تقویت شد.

امروز نمادهای ملی مس، فولاد مبارکه، شستا، پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری غدیر و فولاد خوزستان بیشترین اثر تقویتی بر شاخص بورس را داشتند و نماد گروه مپنا بیشترین اثر کاهشی بر شاخص را داشت.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل ۳۸ واحد رشد کرده و به رقم ۱۷ هزار و ۲۶۸ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۶۹ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از ۷۹۳ میلیون سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۸۳ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۲ هزار و ۴۸۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریاساسول، ذوب‌آهن، پتروشیمی تندگویان، نیروی برق دماوند و صبا تأمین بیشترین اثر تقویتی بر روی شاخص فرابورس را داشتند و برعکس نمادهای سنگ آهن گهر زمین و دارویی رهاورد تأمین بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را بازی کردند.

هنوز قول دولت مبنی بر جبران زیان خریداران پالایش یکم عملی نشده است. امروز گرچه پالایشی با رشد ۵ درصد رو به رو شد،‌اما هنوز خریداران این صندوق با ۳۰ درصد زیان همراه هستند.

نمادهای پرتراکنش در بورس شامل ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، ملی مس ایران، سایپا، شستا، فولاد مبارکه و معدنی اوپال کانی پارس بودند و نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، پلیمر آریا ساسول، نیروی برق دماوند، پتروشیمی تندگویان، برق پیوند گستر پارس، توسعه مسیر برق گیلان و صبا تأمین بودند.

دولت با مصوبه سه بندی و در هیأت دولت و هفت بندی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی امیدوار است بتواند از بورس حمایت مؤثر کرده و روند کاهشی این بازار را متوقف کند. همچنین روز چهارشنبه هفته جاری اولین عرضه اولیه در فرابورس ایران بعد از ماه‌ها توقف عرضه‌های اولیه کلید می‌خورد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=140923