«سبزی موقت» در بازارهای مالی ایران

0
۱۶۱ بازدید

تقویت بازار سهام آمریکا به این دلیل است که دموکرات ها نسبت به جمهوری خواهان تمایل بیشتری به ابزارهای پولی برای حمایت از اقتصاد دارند، به همین دلیل انتظار می رفت شاخص دلار با پیروزی بایدن تضعیف شود. همچنین بازارهای سهام نیز با توجه به بحث افزایش مالیات ها توسط کاندیدای دموکرات، انتظار می رفت روند نزولی در پیش بگیرند. با توجه به اینکه در برخی ایالت های کلیدی از جمله فلوریدا برخلاف نظرسنجی ها، ترامپ پیروز شده است، بازارها واکنش نشان دادند.

مرتضی ابراهیمی

تا ساعت ۱۵ روز چهارشنبه گزارش های منتشر شده نشان می دهد که احتمال پیروزی ترامپ نسبت به بایدن بیشتر است. در پی این خبر بازارهای سهام آمریکا و ارزش دلار آمریکا رشد کرده اند.

به گزارش جهان اقتصاد، تقویت بازار سهام آمریکا به این دلیل است که دموکرات ها نسبت به جمهوری خواهان تمایل بیشتری به ابزارهای پولی برای حمایت از اقتصاد دارند، به همین دلیل انتظار می رفت شاخص دلار با پیروزی بایدن تضعیف شود. همچنین بازارهای سهام نیز با توجه به بحث افزایش مالیات ها توسط کاندیدای دموکرات، انتظار می رفت روند نزولی در پیش بگیرند. با توجه به اینکه در برخی ایالت های کلیدی از جمله فلوریدا برخلاف نظرسنجی ها، ترامپ پیروز شده است، بازارها واکنش نشان دادند.

حال اگر از بازار سهام آمریکا به بازار های جهانی برویم، افزایش احتمال انتخاب شدن مجدد ترامپ به رئیس جمهوری موجب شده است تا بازارهایی همچون طلا، نقره، مس، روی، نیکل و… با کاهش قیمت شدید مواجه شوند. البته نفت بر خلاف بازار های دیگر رشد کرد و به ۴۰ دلار در هر بشکه رسید.

حال اگر به بررسی بازار های داخلی بپردازیم، در ساعات پایانی بازار های مالی کشورمان با خبر افزایش احتمال انتخاب شدن مجدد ترامپ به رئیس جمهوری آمریکا موجب شد تا تمام بازار های مالی سبز پوش شود. زیرا بازارهای داخلی در چنین شرایطی پیش بینی می کنند که انتظارات تورمی افزایشی یابد. زیرا بازار های داخلی با سیاست های ترامپ در این ۴ سال آشنا شده اند.

تا زمان نگارش این گزارش (روز چهار شنبه، ساعت ۱۶)، شاخص کل بورس با حدود دو درصد رشد، به کانال یک میلیون و ۲۹۰ هزار واحدی رسید. سکه طلا نیز با نزدیک به یک درصد رشد (۱۳۳ هزار تومان) ۱۴ میلیون ۵۱۹ هزار تومان شد. نرخ دلار نیز با ۲.۴۲ درصد رشد (۶۹۳ تومان) به نرخ ۲۸ هزار ۹۳۶ تومان دست یافت. اما نرخ یورو در بین بازار های مالی بیشترین افزایش قیمت را کسب کرد و با افزایش ۲.۶۳ درصدی ( ۸۶۵ تومان ) به نیمه های ۳۳ هزار تومانی رسید.

لازم به ذکر است در آخرین روز معاملاتی هفته ارزش معاملات بورس ۵۴۳۳ میلیارد تومان و ارزش معاملات فرابورس نیز ۶۰۹۳ میلیارد تومان بود.  همچنین در این روز ۲۳۹ میلیارد تومان پول افراد حقیقی وارد بازار شد. بیشترین ورود پول افراد حقیقی به ترتیب به نمادهای فملی، فولاد، شپنا، شپدیس و شاروم اختصاص داشته و همچنین بیشترین خروج پول افراد حقیقی را به ترتیب نمادهای وشهر، دی، بپاس، حکشتی و ونوین به خود اختصاص داده اند.

در روز چهار شنبه  ۳۹ درصد از نمادهای بازار با صف فروش و ۲۵ درصد نیز با صف خرید به معاملات خود خاتمه دادند. ارزش صفوف فروش و صفوف خرید نیز به ترتیب ۳۱۰۰ و ۱۱۲۵ میلیارد تومان بودند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=118320