سایه ابهام بر سر بازار نفت ایران

0
۱۶۹ بازدید

در حال حاضر مساله اصلی مانع بودن تحریم ها است و اگر تحریم ها برداشته شود مشتریان ما با خیال راحت از ما نفت خریداری خواهند کرد و در غیر این صورت نمی توان چندان به بهبود وضعیت بازار ایران امیدوار بود.

این روزها اما واگرها برای بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی قوت گرفته، از یکسو برداشته شدن تحریم ها و از سوی دیگر بازگشت مشتریان سابق نفت ایران این موضوع را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، صاحبنظران حوزه انرژی معتقدند لغو تحریم ها و اجرای مجدد برجام با حضور «جو بایدن» پروسه ای زمان بر است و با توجه به گفتگوها و اختلاف نظرها احتمال بازگشت ایران به بازار نفت به کندی صورت می گیرد.

در همین زمینه محمدعلی خطیبی، کارشناس حوزه انرژی، در گفتگو با جهان اقتصاد اظهار کرد: بازگشت ایران به بازار نفت به رفع تحریم ها بستگی دارد و اگر تحریم ها ادامه یابد در بازگشت به بازار نفت نباید امیدوار باشیم و باید صبر کرد تا ببینیم بحث تحریم ها به کجا ختم می شود و آیا آمریکا تحریم ها را لغو می کند و یا اینکه این موضوع را در گرو موضوعاتی دیگر می داند، بنابراین اگر تحریم ها برداشته نشود اتفاق قابل توجهی رخ نخواهد داد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مساله اصلی مانع بودن تحریم ها است و اگر تحریم ها برداشته شود مشتریان ما با خیال راحت از ما نفت خریداری خواهند کرد و در غیر این صورت نمی توان چندان به بهبود وضعیت بازار ایران امیدوار بود.

خطیبی در ارزیابی نشست اخیر اوپک‌پلاس گفت: درباره نشست اخیر اوپک باید گفت کشورهایی مثل روسیه و قزاقستان به دنبال افزایش تولید هستند و از سویی دیگر عربستان تداوم کاهش تولید را در برنامه دارد.

به گفته وی، کشورهایی مثل عربستان معتقدند کماکان باید احتیاط را از دست ندهیم چون شرایط، تثبیت‌نشده و شکننده است و هرآن ممکن است به شرایط قبلی برگردیم.

وی بیان کرد: موضوع افزایش تولید از سوی روسیه و قزاقستان به سیاست‌های آنها برمی‌گردد، در شرایطی که همه کشورها علاقه دارند قیمت‌ها بالا برود، در نظر هم دارند نفت بیشتری فروخته و درآمد بالاتری کسب کنند، اما باید در نظر داشته باشند که اگر همه کشورها این کار را بکنند قیمت نزولی می‌شود و همه ضرر می‌کنند؛ در واقع این اقدام، بهره‌مندی از خویشتن‌داری و مدیریت بازار از سوی دیگر کشورها است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=136221

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here