ساکنان بن بست شیده درپیچ و خم راهروهای دادگستری

0
۱,۱۲۹ بازدید

درحالی اعتراضات کارکنان صنعت هوایی کشور که به ساکنان بن بست شیده معروف شده اند، به نحوه واگذاری و عدم انجام تعهدات این تعاونی به راهروهای دادگستری کشیده شد که پیش از این و در مرحله اول اعضا در نامه ای به روزنامه جهان اقتصاد پیگیر این موضوع شدند و در مرحله بعد تجمعی در مقابل ساختمان شورای شهر تهران شکل گرفت که نتیجه آن مصاحبه ای بود که رئیس هیئت مدیره سابق تعاونی با اصحاب رسانه داشت و ضمن آن اعضا را متهم به دروغگویی کرد و مدعی شد که قرار بود پس از ۱۰روز، کارها از سر گرفته شود و پروژه شروع به کار کند.

فرجام ۱۱ سال انتظار برای خانه دار شدن

مهناز اسماعیلی-تلاش بیش از ۵هزار خانوار درگیر در دو پروژه تعاونی مسکن مرتبط با سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه ها پس از بیش از یک دهه در نهایت به شکایت بردن به مراجع قضایی ختم شد.

درحالی اعتراضات کارکنان صنعت هوایی کشور که به ساکنان بن بست شیده معروف شده اند، به نحوه واگذاری و عدم انجام تعهدات این تعاونی به راهروهای دادگستری کشیده شد که پیش از این و در مرحله اول اعضا در نامه ای به روزنامه جهان اقتصاد پیگیر این موضوع شدند و در مرحله بعد تجمعی در مقابل ساختمان شورای شهر تهران شکل گرفت که نتیجه آن مصاحبه ای بود که رئیس هیئت مدیره سابق تعاونی با اصحاب رسانه داشت و ضمن آن اعضا را متهم به دروغگویی کرد و مدعی شد که قرار بود پس از ۱۰روز، کارها از سر گرفته شود و پروژه شروع به کار کند.

حال آن که بعد از گذشت قریب به یک سال از این ماجرا، نماینده اعضای تعاونی شیده خبر از خلف وعده های متعدد به خبرنگار روزنامه جهان اقتصاد می دهد.

نماینده اعضای تعاونی شیده با بیان اینکه پس از اولین تجمع اعضا در مقابل ساختمان شورای شهر تهران برای پیگیری تکمیل و دریافت واحدهای مسکونی و رسانه ای شدن آن وعده هایی به ما داده شد، گفت: پس از تجمع، آقای باقرزاده عضو هیئت مدیره تیم شیده، جدولی تحت عنوان زمان بندی پروژه ۴۰۰۰ واحدی را ارائه کرد که از اعلام آن وعده چیزی حدود ۶ ماه می گذرد اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است و فقط چند کارگر بالای سر پروژه ها گذاشته اند که هیچ کاری از پیش نمی برند. در حالی که انتظار ما این بود که حداقل ۱۰۰ یا ۲۰۰ نفر کارگر بیایند و کارها مدیریت و انجام شود.

وی با اشاره به اینکه تنها راهی که برای اعضا باقی مانده، طرح شکایت بود، افزود: قبل از شکایت، جلسات متعددی با آقای باقرزاده، رییس تعاونی شیده داشتیم که جلسه آخر هم ۲۹ فرودین برگزار شد و طبق آن جلسه مقرر شد جدول زمان بندی، شیوه نامه و پاسخ ارگان ها و سازمان هایی که ما برای اعتراض به آنها نامه نوشته بودیم را بدهند که متاسفانه وعده ها محقق نشد. بنابراین اعضا تصمیم گرفتند شکایت کنند.

نماینده اعضای تعاونی ادامه داد: هر زمانی هم که برای پیگیری درخواست هایمان به ارگان های مرتبط مراجعه می کردیم، اولین سوالی که می پرسیدند این بود که “شکایت کرده اید یا نه؟”

وی در ادامه گفت: تاکنون ۳۶۵ نفر از اعضا در دادگستری رباط کریم طرح شکایت کردند که البته تعداد آنها هر روز بیشتر می شود و بر اساس برآورد ما به ۵۰۰ نفر خواهد رسید. تهیه و تنظیم متن شکایت هم که از نوع کیفری و خیانت در امانت و تحصیل مال نامشروع بود، یک ماه و نیم زمان برد. معاون دادستان رباط کریم هم قول همکاری و پیگیری داده اما هنوز شکایت ما روی میز دفتر دادستان رباط کریم است و قرار است تمام دادخواست ها ثبت شود.

نماینده اعضای تعاونی با اشاره به نامه ایی که رییس تعاونی برای اعضا ارسال کرده است، اظهار داشت: همزمان با طرح شکایت اعضا، آقای باقرزاده اظهارنامه های را به درب منازل اعضا ارسال کرده مبنی بر اینکه توقف این پروژه به خاطر بدهی هایی است که اعضا پرداخت نکردند.

وی تشریح کرد: در این اظهارنامه ها از افراد خواسته شده که وامشان را تعیین تکلیف کنند و اگر وام نمی خواهند به صورت مرحله به مرحله و ۳۰ درصد، ۳۰ درصد آورده شان را پرداخت کنند تا پروژه شروع شود. اما استنباط افراد این است که اراده ای برای تکمیل و تحویل واحدها نیست.

نماینده اعضای تعاونی، ارسال اظهارنامه و فشارهایی که به اعضا برای پرداخت اقساط معوقه آورده می شود را جوسازی علیه اعضا دانست و گفت: در سال ۹۱ و ۹۲ برخی از اعضا دیدند که پروژه خوابیده و پیشرفت پروژه بیش از ۲۰ تا ۳۰ درصد نبوده و حتی به مرحله خاک برداری هم نرسیده است، بنابراین مابقی اقساط شان راپرداخت نکردند. چراکه آنها معتقدند به چه عنوانی باید پول واریز کنند؟ آیا تضمینی هست که بعد از اینکه پول واریز شد، حتما کار انجام شود؟

وی با بیان اینکه تاکنون نامه نگاری های زیادی با وزارت راه و شهرسازی که سازمان هواپیمایی کشوری یکی از ارگان های زیرمجموعه آن است، کرده ایم تا وزیر راه و شهرسازی به این قضیه ورود کند، تصریح کرد: اما پاسخی که داده اند این بود که این پروژه و شرکت، خصوصی است و ربطی به ما ندارد، در صورتی که هیئت واگذاری واحد مسکونی در پرند با مُهر سازمان هواپیمایی کشوری، دولتی بود، حالا چه زمانی تغییر ماهیت داده و به یک شرکت خصوصی تبدیل شده است که اعضا اطلاع ندارند؟

نماینده اعضای تعاونی با اشاره به اینکه تضمینی راجع به شکایت نمی توان داد، گفت: امیدواریم با صحبتی که با معاون دادستان رباط کریم داشتیم و دستور قضایی که وی صادر کرده است شکایت اعضا به نتیجه برسد، درغیر این صورت قطعا ما شکایت خود را به دادستان عمومی انقلاب تهران، آقای دولت آبادی خواهیم برد.

وی همچنین به یک گزارش ۱۵ صفحه ای اشاره کرد و اذعان داشت: در سال ۹۰ و زمان آقای نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی دولت دهم، در مورد تخلفات هیئت واگذاری و شرکت شیده گزارشی تهیه شده است که در دفتر ارزیابی و عملکرد وزارت راه و شهرسازی جا مانده و خاک می خورد، حتی در جلسه اداره تعاون هم که ما رفتیم گفتیم که این گزارش در دفتر ارزیابی عملکرد وزارت راه و شهرسازی جا مانده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35921