سالانه ۱.۳ میلیارد تن غذا دور ریخته می‌شود

0
۲۶۹ بازدید

هر سال حدود یک سوم از کل غذا برای مصرف انسانی که تقریبا بر ۱.۳ میلیارد تن بالغ می‌شود و بیش از ۷۵۰ میلیارد دلار ارزش دارد، به هدر می‌رود که مشکل اقتصادی بزرگی است و ایجاب می‌کند دولتها تلاش کنند غذای اضافی به جای هدر رفتن به دست نیازمندان برسد.

به گزارش ایسنا، نشست دو روزه اخیر کشورهای گروه ۲۰ که در استانبول برگزار شد، به مشکلات امنیت غذایی و تغذیه از جمله تاثیر تغییرات جوی متمرکز شد و در بیانیه نهایی خود بر بهبود امنیت غذایی در گروی کاهش میزان ضایعات غذایی تاکید کرد.

وزرای شرکت کننده در این نشست ضایعات غذایی را به عنوان یک مشکل جهانی با پیامدهای عظیم اقتصادی، محیط زیستی و اجتماعی توصیف کردند.

به گفته نهادهای سازمان ملل، مواد غذایی که سالانه هدر می رود، برای سیر کردن ۸۰۰ میلیون گرسنه در جهان کافی است.

میزان کربن تولید شده از غذای اتلاف شده برابر با ۳.۳ میلیارد تن دی اکسید کربن در سال است. اگر این میزان کربن توسط یک کشور تولید می‌شد، در این صورت در رتبه سومین منتشر کننده بزرگ گازهای گلخانه‌ای در جهان پس از چین و آمریکا قرار می‌گرفت.

در جهان صنعتی عامل اصلی اتلاف غذا، مصرف کنندگانی هستند که بیش از اندازه خرید می‌کنند و غذایی که مصرف نمی‌کنند را دور می‌ریزند اما در کشورهای در حال توسعه، اتلاف غذا نتیجه زراعت ناکارآمد و فقدان تسهیلات ذخیره‌سازی مناسب است.

فائو هزینه غذای اتلاف شده به جز ماهی و غذای دریایی را بر مبنای قیمت‌های تولیدکننده ۷۵۰ میلیارد دلار در سال برآورد کرده است.

نهادهای غذایی سازمان ملل توصیه کرده‌اند مصرف‌کنندگان با رعایت کردن توصیه‌های ساده مانند برنامه‌ریزی تهیه غذا و لیست خرید، در این تلاش جهانی مشارکت داشته باشند.

خرده‌فروشان نیز می‌توانند با ارائه تخفیف برای غذاهایی که مهلت انقضای آن‌ها نزدیک شده و ارائه برچسب‌های استاندارد شده یا بخشیدن میزان بیشتری غذا در این زمینه کمک کنند .

طبق جدیدترین آمار فائو، قیمت جهانی غذا در آوریل به پایین‌ترین سطح از ژوئن سال ۲۰۱۰ به این سو رسیده است.

بر اساس گزارش رویترز، فائو پیش بینی می‌کند تولید جهانی غلات در سال ۲۰۱۵ به میزان ۱.۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کند و مجموع تولید به ۲.۵۰۹ میلیارد تن بالغ شود.

 
 
 
(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12510