کد خبر: 11974
تاریخ انتشار: ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

سالانه به اندازه تنب کوچک خاک کشور را از دست می دهیم

سالانه به اندازه تنب کوچک خاک کشور را از دست می دهیم

۹۳ درصد خاک ایران خالی از پوشش گیاهی است

گروه امورزیربنایی: مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هفت درصد خاک ایران رویشگاه گیاهی و ۹۳ درصد آن خالی از پوشش گیاهی است.

محمد درویش در جمع دانشجویان دانشگاه کاشان در مراسمی به مناسبت ۲۲ آوریل روز جهانی زمین پاک اظهار داشت: نباید مظاهر توسعه را به بهانه تخریب زیست بوم از شهروندان محروم کنیم.

وی عبور مظاهر توسعه کشور از میان رویشگاه های جنگلی را یک خطای نابخشودنی دانست و اظهار داشت : این روند که به عنوان مثال در مناطق حفاظت شده سبزکوه و دنا که منجر به از بین رفتن درختان بلوط این خطه شده است، به بهانه انتقال خط لوله نفت عسلویه به اجرا درآمد.

به گفته وی اگر ما قوانین طبیعت را به رسمیت نشناسیم، آن را جدی نگیریم و براساس ملاحظات، چیدمان توسعه را طراحی نکنیم، سیلی سختی از طبیعت خواهیم خورد.

درویش همچنین نرخ فرسایش خاک در ایران را بالاتر از میانگین جهانی دانست و گفت: نرخ فرسایش خاک ایران سه برابر متوسط آسیاست.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد هر سانتیمترمکعب خاک بطور متوسط ۸۰۰ سال زمان می برد، اما آب را می توان با تمهیداتی شیرین کرد درصورتی که در خصوص خاک نمی توان کاری انجام داد.

درویش گفت: هم اکنون به اندازه خاک جزیره تنب کوچک در سال خاک کشور را از دست می دهیم، درحالی که نسبت به این مساله بی تفاوت هستیم.

درویش تصریح کرد: سالانه ۱۰۰ هزار هکتار از ارزشمندترین زمین های طبیعی به بهانه سدسازی و تولید موادغذایی بیشتر در کشور نابود می شود، درحالی که باید از خودمان سوال کنیم که ما واقعا در چنین شرایطی به غذای بیشتر نیازمندیم؟