کد خبر: 2045
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۳

ساعتی یک میلیارد دلار هزینه خرید مواد مخدر در ایران

ساعتی یک میلیارد دلار هزینه خرید مواد مخدر در ایران

با توجه به ارائه آمار مصرف مواد مخدر در ایران توسط وزیر کشور و با در نظر گرفتن مبلغ ۱۵ هزار و ۵۰۰تومان به‌عنوان قیمت میانگین هر گرم مواد مخدر می‌توان گفت که هر ساعت یک میلیارد تومان صرف خرید مواد مخدر در کشور می‌شود.

به گزارش تسنیم،‌ وزیر کشور با اشاره به معضلات اعتیاد و آسیب‌های ناشی از آن در جامعه،‌ پرده از آماری برداشت که توجه به آن می‌تواند در بسیاری از مسائل تحلیل‌های قابل قبولی از عمق آسیب‌های پیشِ‌روی ما در مسئله اعتیاد در اختیارمان قرار دهد؛ تحلیل‌هایی که از یک‌سو ضعف عملکرد در حوزه مقابله را نمایان می‌کند و از سوی دیگر شمه‌ای از سیاست‌گذاری‌های آینده را در بحث مقابله،‌ درمان و صیانت پیشِ‌روی‌مان مجسم کند و در عین حال نمایی واقعی از دشمن مقابل در اختیارمان قرار می‌دهد.
وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در حالی در خلال سخنانش به آمار میزان مصرف مواد مخدر در کشور اشاره کرد که معمولاً مسؤلان امر، کم‌تر رغبتی به ارائه آمار این‌چنینی داشته و دارند.
رحمانی فضلی در این نشست با اشاره به کشف ۵۷۰ تن انواع مواد مخدر در سال ۹۲، میزان مصرف مواد در داخل کشور را هم به‌اندازه کشفیات به دست آمده در سال ۹۲ دانست و به‌عبارت دیگر میزان مصرف معتادان کشور در سال را ۵۷۰ تن عنوان کرد.
با توجه به آمار ارائه شده از سوی آقای وزیر: روزانه بیش از ۱٫۵ تن انواع مواد مخدر در کشور مصرف می‌شود
اولاً با یک حساب ساده سرانگشتی می‌توان نتیجه گرفت که معتادان کشور روزانه بیش از ۱٫۵ تن انواع مواد مخدر مصرف می‌کنند و به‌عبارت دیگر هر ساعت بیش از ۶۵ کیلوگرم انواع مواد مخدر توسط معتادان در داخل کشور دود یا استعمال می‌شود؛ همچنین برای درک بهتر می‌توان بر پایه این آمار مدعی شد که در هر دقیقه بیش از یک کیلوگرم انواع مواد مخدر در کشور مصرف می‌شود.
هر معتاد روزانه بیش از یک گرم مواد مخدر مصرف می‌کند