زنگ خطر بی‌آبی ۶۲۸روستا در فلات مرکزی

0
۳۴۷ بازدید

گروه امورزیربنایی

Infrastructures@jahaneghtesad.com

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر افت شدید منابع آب در کرمان گفت: آبرسانی به ۷۳۷روستا از طریق چاه و تانکر صورت می گیرد.

علی رشیدی با بیان اینکه هم اکنون ۶۲۸روستا در کرمان با کمبود آب مواجه است، اظهارداشت: پنج هزار و ۱۷۸روستا در استان کرمان وجود دارد که از دو هزار و ۴۸۲روستای بالای ۲۰خانوار استان کرمان، ۷۳۷روستا فاقد آب هستند و از طریق حلقه‌های چاه و تانکر تامین آب می‌شوند.

این مقام مسئول در وزارت نیرو از افت شدید منابع آب در روستاهای استان کرمان خبر داد و گفت: خشکیدگی منابع آبی و کمبود آب طی سال‌های اخیر در این روستاها بر اثر خشکسالی، کاهش بارندگی و استفاده برخی کشاورزان از آب شرب برای مصارف کشاورزی محسوس‌تر شده است.

رشیدی تصریح کرد: روستاهایی که مهم ترین منبع تامین آب آنها در کرمان قنات‌ها و چشمه‌ها بوده امروز به مرور زمان بر اثر خشکسالی خشک و یا بسیار کم آب شده‌اند و این خود عاملی بوده که مهاجرت را به سمت شهرها افزایش داده و حتی بحث حاشیه نشینی را نیز به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه حدود ۳۰۰روستا در سال ۹۴تامین آب خواهد شد ادامه داد: در این راستا مجتمع‌های آبرسانی که نیمه تمام بوده یا دارای پیشرفت فیزیکی بالاتری هستند در اولویت آبرسانی قرار گیرند. این مقام مسئول در وزارت نیرو دو مشکل عمده ناپایداری سفره‌های آب زیرزمینی و کمبود منابع آب در مناطق روستایی و محدودیت های منابع مالی را از چالش‌های اصلی کرمان عنوان کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14389