زنگ خطر افت تولید لوازم خانگی

0
۳۴۲ بازدید

تازه‌ترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که انواع لوازم خانگی با کاهش تولید مواجه بوده است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار سه ماهه عملکرد خود را منتشر کرده که بر اساس آن رشد منفی در بسیاری از کالاهای منتخب صنعتی به چشم می‌خورد و این در حالی است که رشد مثبت در کالاهای دیگر چندان چشم‌گیر نیست.

مهم ترین میزان رشد مثبت تولید در کالاهای منتخب صنعتی مربوط به خودروهای سواری است که بر اساس تحلیل این وزارتخانه با توجه به سهم بالای این سه قلم کالای استراتژیک در ارزش افزوده بخش صنعت، می توان انتظار داشت که رشد صنعت در سه ماهه نخست سال جاری همچنان مثبت باشد.

این در صورتی است که اگر کاهش تولیدات صنعتی در ماه‌های آتی نیز ادامه یابد این امکان وجود دارد که رشد بخش صنعت در سال جاری دوباره به زیر صفر برگردد.

در این میان اما کاهش تولیدات انواع لوازم خانگی به شدت ملموس است؛ به طوریکه به غیر از کولر آبی که رشد تنها ۱.۹ درصدی را تجربه کرده است، انواع تلویزیون تخت، یخچال و فریزر و ماشین لباسشویی به ترتیب ۳۳، ۳۵ و ۴۸ درصد کاهش داشته است.

این در حالی است که به گفته فعالان این صنف با وجود این کاهش، انبارهای تولیدکنندگان این بخش مملو از کالاست.

در مقابل، انواع خودروی سواری با رشد ۲۶.۶۴ درصدی همراه بوده و تولید اتوبوس و مینی‌بوس نیز ۱۹.۴۶ درصد رشد داشته است. انواع کامیون کشنده و کمباین نیز با رشدهای بیش از ۴۸ و ۲۰۷ درصدی همراه بوده‌اند.

بر اساس این گزارش پودر شوینده، لاستیک خودرو، کاغذ، کارتن، نئوپان، سموم دفع آفات نباتی، روغن موتور و صنعتی تصفیه اول، DMT، LAB و الیاف اکریلیک نیز از دیگر کالاهای منتخب صنعتی هستند که با کاهش تولید همراه بوده‌اند.

کاهش تولیدات صنعتی در حالی اتفاق می‌افتد که می‌توان تمرکز اصلی بخش صنعت را در وضعیت فعلی بر برقراری روابط با کشورهای خارجی برای سرمایه‌گذاری مشترک دانست که با لغو تحریم‌ها رسیدن به این هدف دور از ذهن نیست.

از سوی دیگر رییس جمهور نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی خود اعلام کرده بود که قرار است پول آزاد شده ایران و درآمدهایی که به کشور وارد می‌شود، به بخش صنعت ریخته شود که به این ترتیب می‌توان امیدوار بود که با تحریک بخش تقاضا و ورود نقدینگی به صنعت، اوضاع این بخش نسبت به گذشته بهتر شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14781