زنجیره تولید مواد معدنی در کشور ناقص است

0
۶۵۸ بازدید

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت به جایگاه ایران در تولید فلزات غیرآهنی اشاره کرد و گفت: حجم تولید محصولات غیرآهنی نظیر سرب و ر‌وی، مس، طلا و آلومینیوم، در تولید ناخالص ملی دنیا ۴۳۵ میلیارد دلار است.

گروه تولید-رییس هیات عامل ایمیدرو گفت:‌ طرح تجهیز و بهره برداری از بخش زیرزمینی انگوران توسط ایمیدرو و قرارگاه خاتم بدون اتکا به خارجی ها اجرا شد.

به گزارش جهان اقتصاد، خداداد غریب پور که در آیین افتتاح معدن زیرزمینی سرب و روی انگوران سخن می گفت، با اشاره به قدمت ۱۰۰ ساله فعالیت جدید در معدن انگوران تصریح کرد: فعال سازی بخش زیرزمینی معدن انگوران، یکی از پروژه های فناورانه و با دانش فنی ایرانی بوده است.

غریب پور در این مراسم که استاندار و مسئولان استان زنجان و فرمانده قرارگاه خاتم حضور داشتند، تاکید کرد: یکی از نقاط قوت اجرای پروژه، راه اندازی آن پیش از موعد مقرر بوده است و در حالی که پیش بینی می شد طرح در مدت دو سال به اتمام برسد، در مدت سه ماه بعد از تجهیز، تولید در معدن آغاز شد.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت به جایگاه ایران در تولید فلزات غیرآهنی اشاره کرد و گفت: حجم تولید محصولات غیرآهنی نظیر سرب و ر‌وی، مس، طلا و آلومینیوم، در تولید ناخالص ملی دنیا ۴۳۵ میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: ایران از ۲۴ میلیون تن تولید مس کاتد جهانی، ۲۵۰ هزار تن و از حدود ۴ هزار تن طلا، ۱۰ تن سهم در ظرفیت تولید و ۸.۵ تن تولید دارد. از سوی دیگر از ۶۲ میلیون تن تولید جهانی آلومینیوم،‌ ایران ۷۷۰ هزار تن ظرفیت در اختیار دارد که تولید فعلی سالانه ۳۵۰هزار تن است. به گفته غریب پور، در سرب ۱۹۸ هزار تن و روی ۲۰۸ هزار تن ظرفیت تولید داریم که در بخش روی، کمتر از ۵۰ درصد تولید داریم.

وی با بیان اینکه ایمیدرو رویکرد جدیدی در توسعه بخش فلزات غیرآهنی در پیش گرفته است، گفت: در این راستا بخش مس ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه با هدف رشد تولید و توسعه داده است. همچنین طرح های جدید توسعه مس در سیستان و بلوچستان در حال اجرا قرار دارد.

غریب پور با اشاره به اینکه توسعه در سونگون و سرچشمه ادامه خواهد داشت، افزود: که معدن مس دره زار امسال افتتاح می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره توسعه زنجیره آلومینیوم گفت: طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت با حضور قرارگاه خاتم در حال اجرا است. وی افزود: با هدف افزایش تولید آلومینا، در حال فعالیت بر روی فرآوری بوکسیت های کم عیار هستیم.

غریب پور درباره معادن طلا، اظهار داشت: در بخش طلا، راهبری ۲ معدن هیرد و کوه دُم به بخش خصوصی واگذار شده و پیش بینی می شود معدن هیرد امسال افتتاح می شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین به توسعه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی اشاره کرد و گفت: این بخش در اشتغال، نقش بالایی دارد به طوری که به تازگی ۱۶۰ نفری که تحت آموزش قرار گرفته بودند با خرید دستگاه های مورد نیاز، صاحب شغل شده اند.

غریب پور درباره فعالیت های اکتشافی ایمیدرو در استان ها، اظهار داشت: چنانچه استان ها، پهنه اکتشافی مورد نظر را در اختیار ایمیدرو بگذارند،‌ این سازمان بدون محدودیت مالی، اقدام به اجرای برنامه های اکتشافی در آن مناطق می کند.

**عمق استخراج چالش حوزه معدن

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا نیز دراین مراسم گفت: زنجیره تولید مواد معدنی در کشور ناقص است. سعید محمد اظهار کرد: در حالی که اعلام می‌شود ایران از نظر معدن جزو کشورهای معدنی جهان است، ولی با توجه به میزان استخراج و عمق استخراجی که اتفاق می‌افتد، این مسئله چندان درست نیست.

وی، با اشاره به اینکه در دنیا معادن تا عمق ۹۰۰ متر در حال اکتشاف است، افزود: این در حالی است که در ایران اکتشافات ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر انجام می‌شود که امیدواریم با بهبود تکنولوژی استخراج کشور، این مسئله بهبود یابد و با شناسایی ظرفیت کامل معادن کشور، ایران بتواند جزو چند کشور برتر دنیا باشد.

این مسئول ادامه داد: زیبنده ایران نیست که با داشتن این میزان ظرفیت در حوزه معدن، مردم و متخصصان آن با مشکل بیکاری درگیر باشند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا تصریح کرد: امیدواریم با اراده وزارت صمت، کشور هرچه سریع‌تر به جایگاه خود در بحث استخراج و استحصال مواد معدنی و به تبع آن اشتغال و درآمدزایی باز گردد.

محمد با بیان اینکه قرارگاه خاتم با آغاز فعالیت هلدینگ معدن، ۱۵ پروژه مهم را در دستور کار دارد، یادآور شد: قرارگاه خاتم برای استخراج با دستگاه‌های حفاری تا ۳۰۰۰ متری در بحث استخراج وارد شده و از تجهیزات هوابرد هم در بحث تهیه نقشه پهنه‌ها استفاده کرده است.

وی افزود: قرارگاه خاتم، پروژه‌های زیادی انجام می‌دهد که شامل سرب، روی، منگنز و پرومیت بوده و امروز فعالیت‌های استخراج و استحصال معدنی شتاب خوبی گرفته است. با وجود اینکه ظرفیت فرآوری کشور بسیار بالا است اما ناهماهنگی در فرآوری وجود دارد و زنجیره ناقص بوده و مشکل داریم.

این مسئول با بیان اینکه پیش‌بینی ذخیره در اکتشافات معدن زیرزمینی سولفوره انگوران یک میلیون و  ۹۰۰ تن بود و پس از آغاز فعالیت پیش‌بینی استخراج به ۲ میلیون ۶۰۰ تن رسیده است، گفت: امید است با ادامه این روند، ظرفیت اکتشافات افزایش یابد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با اشاره به استحصال ۹۵ درصدی مواد معدنی استخراجی، عنوان کرد: مواد معدنی امانت آیندگان در نزد ما است و نباید با استحصال پایین، مواد معدنی را به باطله تبدیل کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=108085