کد خبر: 102282
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸
گروه : ایران / سیاست

زنان نماد ایثار مداوم هستند

زنان نماد ایثار مداوم هستند

انجمن زنان کارآفرین با همکاری اداره کل امور بانوان شهرداری تهران  به مناسبت هفته دفاع مقدس و با هدف بررسی نقش زنان در دفاع مقدس، دوشنبه ۸ مهر ۹۸ اقدام به نمایش فیلم گیلانه با حضور رخشان بنی اعتماد، کارگردان این فیلم در فرهنگسرای پارک ساعی نمو.د

 به گزارش جهان اقتصاد، در این برنامه که زهرا بهروز آذر، مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران، فیروزه صابر، مؤسس و مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان و جمعی از بانوان و اعضای انجمن زنان کارآفرین حضور داشتند، ابتدا فیلم گیلانه در حضور کارگردان فیلم به نمایش درآمد و سپس نقد و بررسی آن انجام شده و هر یک از حاضرین نظرات خود در خصوص این فیلم را مطرح نمودند.

زهرا بهروز آذر، مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران پس از نمایش این فیلم، زنان را نماد ایثار مداوم دانست و گفت: تصمیم گرفتیم به بهانه دفاع مقدس یادی از زنانی کنیم که در زندگی آنها نکات بسیار ارزنده ای برای حل مسائل زندگی امروز ما هست.

 وی با بیان اینکه در بحث الگوها به شدت دچار کمبود هستیم، گفت: هنری مثل سینما می تواند فرصتی ایجاد کند که بتوانیم الگوها را ماندگار کرده و از آنها استفاده کنیم .

 بهروز آذر با اشاره به اینکه امیدواریم برگزاری چنین برنامه‌هایی موثر باشد، افزود: این برنامه با همکاری انجمن زنان کارآفرین برگزار شد و شهرداری تهران در این زمینه برنامه های دیگری را نیز در نظر دارد.

وی افزود: دیدن فیلم گیلانه مرا بسیار تحت تاثیر قرار داد و به نظرم علاوه بر غمی که از دیدن این فیلم در دل مخاطب ایجاد می شود امیدی که در شخصیت گیلانه وجود داشت به او منتقل می شود.

**در آثار بنی اعتماد همه چیز در خدمت انتقال حس به بیننده است

فیروزه صابر، مؤسس و مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان نیز در این نشست با اشاره به فعالیت های رخشان بنی اعتماد کارگردان فیلم گیلانه گفت: خانم بنی اعتماد فعالیت هنری خود را از ۲۱ سالگی آغاز کرده و حاصل آن ۱۲ فیلم سینمایی، ۲۴ مستند و سری فیلم های کارستان شامل ۷ فیلم مستند  بسیاری و همچنین ۲۷ جایزه در جشنواره های خارجی و داخلی است.

وی با اشاره به اینکه آثار خانم بنی اعتماد از دو منظر رویکرد و روش قابل بررسی است، اظهار داشت: در رویکرد ایشان عنصر اجتماع و دغدغه های اجتماعی، آسیب های اجتماعی و عناصری که منجر به آسیب پذیری می شود همچنین عشق و امید وجود دارد.

صابر تصریح کرد: در روش کار خانم بنی اعتماد عناصر مهم پژوهش و استفاده از تیم حرفه ای وجود دارد که مجموع این رویکردها و روش ها موجب انتقال حس به بیننده می شود.

 وی با اشاره به اینکه فیلم گیلانه محصول سال ۱۳۸۳ است، گفت: در جشنواره هیروشیمای ژاپن خانم بنی اعتماد پس از تقدیم این فیلم به مادران فلسطینی، گفتند: هر چند این فیلم در زمینه جنگ است اما در واقع در ستایش صلح است.

**ترکش جنگ تا نسل ها بعد در تن ملت و از همه بیشتر در دل زنان باقی می ماند

رخشان بنی اعتماد ضمن تشکر از اموربانوان شهرداری تهران و انجمن زنان کارآفرین به عنوان برگزارکنندگان این برنامه، گفت: برای من هم فرصت خوبی بود تا بعد از سال ها کنار شما عزیزان این فیلم را تماشا کنم.

وی با بیان اینکه این فیلم در ستایش صلح است زیرا زمانی ساخته شده که سال ها از جنگ گذشته بوده، گفت: امیدوارم توانسته باشم بخشی از رنج و درد یک مادر برای از دست دادن جوانش را به تصویر بکشم.

کارگردان فیلم گیلانه تصریح کرد: امیدوارم هیچ جنگی در هیچ جای جهان به خصوص در کشور ما بوجود نیاید زیرا این قلب مادران است که به خاطر از دست دادن فرزندانشان به درد می آید.

بنی اعتماد افزود: شخصیت های این فیلم برای من نماینده و یادآور بسیاری از افرادی هستند که در شرایط مشابه زندگی می کنند.

وی ضمن اشاره به پیامدهای جنگ، گفت: متاسفانه ترکش جنگ تا نسل ها بعد در تن ملت و از همه بیشتر در دل زنان باقی می ماند. زنانی که میزان درصد جانبازی آن ها بیشتر از مردانشان است.

بنی اعتماد ادامه داد: نقش زنان در دفاع مقدس مانند نقش آنها در تمام مسائل اجتماعی، ابعاد بسیار گسترده ای دارد که من در فیلم گیلانه بخش بسیار کوچکی از آن را به تصویر کشیدم.

**محتشمی پور: در این فیلم هیچ واقعیتی انکار نمی شود

در ادامه نشست محتشمی پور نیز ضمن تشکر از امور بانوان شهرداری تهران و همکاران خود در انجمن زنان کارآفرین به خاطر برگزاری این برنامه فرهنگی،گفت: در این فیلم هیچ واقعیتی انکار نمی شود و تمام مسائل از جمله حس میهن پرستی، سختی‌ها و مصائب زمان جنگ و مسائل پس از جنگ به صورت واقعی تصویر شده است.

وی ضمن معرفی کتاب «پرندگان زرد» به شرکت کنندگان در این نشست، گفت: این یک کتاب ضد جنگ بوده و درباره سربازی است که در حمله آمریکا به عراق در ارتش آمریکا می جنگد.

محتشمی پور در پایان از رخشان بنی اعتماد به خاطر حضور در این برنامه فرهنگی و ساخت فیلم گیلانه در راستای مطرح کردن نقش زنان در دفاع مقدس قدردانی کرد.