کد خبر: 3937
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۳

زمینه بازگشت پتروشیمی ها به بورس فراهم شد

زمینه بازگشت پتروشیمی ها به بورس فراهم شد

گروه بازارسرمایه :با برطرف شدن اختلاف نظرها میان شرکت های پالایشی و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، این شرکتها یکی پس از دیگری اقدام به انتشار گزارش ۱۲ ماهه در بازار سرمایه کرده و زمینه بازشدن نماد خود را فراهم می کنند

بعد از انتشار گزارش ۱۲ ماهه پالایشگاه نفت تهران در هفته گذشته و تعدیل مثبت سود این شرکت، شرکتهای پالایشی یکی پس از دیگری در حال ارائه گزارش های جدید خود هستند تا زمینه بازگشت نماد خود را به تالار شیشه ای فراهم کنند به طوری که در روزهای اخیر سایر شرکتهای پالایشی نیز اقدام به انتشار گزارش های خود کرده و از تعدیل مثبت سود هر سهم خبر دادند.
بر این اساس شرکت پالایش نفت شیراز نیز با انتشار گزارش ۱۲ ماهه برای سال مالی ۱۳۹۲ از تعدیل مثبت ۲۴ درصدی سود هر سهم خود خبر داده و اعلام کرده است که سود ۲۹۸۵ ریالی پیش بینی شده در آخرین برآوردها با افزایش ۲۴ درصدی ۳۶۸۶ ریال محقق شده است.
“شراز” با تولید حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب انواع محصولات و فرآورده های نفتی و فروش بیش از سه میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب فرآورده های تحویلی طی عملکرد سال ۱۳۹۲ موفق به تحقق ۳۶۸۶ ریال سود به ازای هر سهم شده است.
مجمع این شرکت پالایشی در حالی مانند سایر شرکتهای این گروه در مرحله اول به تنفس کشیده بود که این شرکت اعلام کرده است که میزان سود قابل تخصیص این مجتمع بیش از ۳۸۷ هزار میلیارد تومان بوده و میزان سود قابل تقسیم از این رقم طبق پیشنهاد هیأت مدیره، مبلغ حدود ۳۴۱ میلیارد تومان اعلام شده است.
علاوه بر پالایشگاه شیراز، پالایش نفت تبریز نیز با انتشار صورت های مالی خود عملکرد ۱۲ ماهه سال مالی ۱۳۹۲ به ازای هر سهم ۴۶۸۹ ریال سود محقق کرده که این مبلغ با افزایش ۳۴ درصدی نسبت به آخرین برآوردها همراه شده است.
بر این اساس “شبریز” با افزایش ۱۰۲ درصدی فروش خالص سال ۱۳۹۲ نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن همراه شده و این مجتمع پالایشی علت تغییر اطلاعات واقعی دوره ۱۲ ماهه سال مالی ۱۳۹۲ نسبت به اطلاعات قبلی را اصلاح اشتباهات و تغییر رویه و یا اصلاح طبقه بندی اعلام کرده است. چراکه با توجه به اینکه تغییر نرخ ارز از مرجع به مبادلاتی در نیمه دوم سال حسب نظر شرکت ملی پالایش و پخش بوده و به عنوان شرایط استثنایی در نظر گرفته شد، لذا به عنوان درآمد سال جاری شناسایی و در سرفصل سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی منعکس شده است.
مجمع این شرکت نیز در حالی به تنفس کشیده شده بود که شبریز” قرار است در ۱۳ مرداد ماه سهامداران خود را جهت تصویب صورت های مالی و تقسیم سود نقدی به مجمع دعوت کند.
پالایشگاه بندرعباس دیگر شرکتی است که جدید ترین گزارش ۱۲ ماهه خود را منتشر کرده است؛این شرکت نیز در گزارش جدید خود پیش بینی سود هر سهم را تعدیل کرد و EPS خود را از ۷۵۷ ریال به ۲۲۴۸ ریال افزایش داد.
اما گران ترین شرکت بازار سرمایه نیز پس از چهار ماه توقف در جدید ترین گزارش ارائه شده به بورس ،سود محقق شده هر سهم خود را ۳۳ درصد تعدیل کرده و از ۵۹ هزار و ۵۶۳ ریال به ۷۹ هزار و ۵۵۱ ریال افزایش داده است.
با برطرف شدن اختلاف موجود میان شرکت های پالایشی با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در خصوص کیفی سازی محصولات پالایشی و ارائه گزارش های جدید این شرکتها، به زودی نماد این شرکتهای تاثیر گذار در بازار سرمایه بازگشایی می شود زیرا بعد از چهار ماه بلاتکلیفی شرکت‌های پالایشی موفق شدند با فرمول قیمت فوب خلیج فارس حسابرسی صورت های مالی شرکت خود را انجام داده و گزارش مالی سال ۱۳۹۲ را اعلام کنند.