کد خبر: 101513
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۸

زمان تعطیلی خط تولید خودروهای قدیمی هنوزمشخص نیست

زمان تعطیلی خط تولید خودروهای قدیمی هنوزمشخص نیست

سمیه قشقایی-وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که تحویل خودروهای پیش فروش شده سرعت یافته است، از عرضه پژو ۳۰۱ به بازار تا پایان سال خبر داد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، رضا رحمانی در حاشیه جلسه علنی روزسه‌شنبه مجلس شورای اسلامی، در جمع خبرنگاران گفت: تعهدات خودروسازان روز به روز کاهش می‌یابد و این شرکت‌ها تا انتهای سال به تمام تعهدات خود عمل می‌کنند در نتیجه تعهدات خودروسازان صفر شده که این امر موجب کاهش قیمت چهارچرخ‌ها در بازار می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مطالب مطرح شده درباره توقف شماره‌گذاری پراید در سال آینده، بیان کرد: یکی از برنامه‌های ما خروج خودروهای قدیمی از خط تولید است. اکنون نیز زمان معینی برای حذف پراید وجود ندارد اما برنامه بر این است که از خط تولید خارج شود.

رحمانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تولید ۳ محصول جدید ایران خودرو که تا پایان سال باید به بازار عرضه شوند اظهار داشت: مقرر است ایران خودرو بسته‌ای برای تعمیق ساخت داخل و رفع تعهدات پیگیری کند که یکی از برنامه‌های این بسته ارائه محصولات جدید و متوقف شدن خط تولید خودروهای قدیمی است.

وی افزود: ایران خودرو ۳ محصول جدید که دو محصول آن کاملاً جدید است، در دست تولید دارد و سومین محصول نیز تولید دنا اتوماتیک است.رحمانی در پاسخ به این پرسش که پژو ۳۰۱ تا پایان سال به بازار روانه می‌شود؟ گفت: بله؛ یکی از برنامه‌ها عرضه پژو ۳۰۱ به بازار تا پایان سال است.

رحمانی درباره اقدامات این وزارتخانه در بهبود وضعیت بازار اظهار داشت: اقدامات انجام گرفته و اخذ سیاست‌های مناسب منجر به آرامش بازار شده است و شرایط بهتر نیز می‌شود، در واقع در حال حاضر شوک ناشی از تحریم تخلیه شده و بازار به ثبات نسبی رسیده است؛ وضعیت بازار بهتر از شرایط کنونی می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره برنامه این وزارتخانه برای تنظیم بازار خودرو افزود: حفظ تولید موجود و افزایش میزان آن و در نتیجه عرضه بیشتر خودرو به بازار، شرایط را بهبود می‌بخشد.

رحمانی اظهار داشت: تعهدات خودروسازان روز به روز در حال کاهش است چرا که این شرکت‌ها مکلف بودند ۸۰ درصد تولیدات خود را در قالب عمل به تعهدات به مردم تحویل دهند.