«زقیام»؛ تولد دوسالگی در بورس را با گام بلند برداشت

0
۶۳۳ بازدید

مرتضی ابراهیمی

شرکت کشت و دام قیام اصفهان در گروه زراعت و خدمات وابسته در بازارسرمایه قرار دارد، این شرکت که در سال ۹۷ عرضه اولیه شده و از تاریخ ۲۵ تیر ۹۷ معاملات آن در بازار سرمایه آغاز شده است در این مدت توانسته است بازده بسیار خوبی برای سهام داران فراهم کند.

به گزارش جهان اقتصاد، شرکت کشت و دام قیام اصفهان در طول تاریخ فعالیت خود در بازارسرمایه تنها یک بار افزایش سرمایه داده است که این افزایش سرمایه حدود یک ماه پیش صورت گرفته است. ضمن این که افزایش سرمایه از محل سود انباشته و به میزان ۱۰۰ درصد بوده است و تعداد سهام این شرکت از ۳۵۰ میلیون سهم به ۷۰۰ میلیون سهم رسیده است.

۸۲ درصد درآمد این شرکت از محل فروش شیر است که مهمترین درآمد این شرکت را تشکیل می دهد، دومین درآمد شرکت از محل فروش گوساله تازه متولد شده است که حدود ۷ درصد درآمد این شرکت را تشکیل می دهد. سومین درآمد شرکت از محل فروش مابه التفاوت ارزش منصفانه و بهای تمام شده انتسابی است.

بررسی تولید و فروش ماهیانه این نماد بورسی حاکی از آن است که درآمد تولید و فروش فروردین ماه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل و همچنین اردیبهشت سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است. با فرض این احتمال که در ۱۰ ماه باقی مانده سال نیز رشد درآمد ۴۰ درصدی تکرار شود، درآمد شرکت کشت و دام قیام اصفهان در کل سال ۹۹ به ۳,۰۷۰,۳۸۴ ریال خواهد رسید، که در صورت تحقق این درآمد پیش بینی می شود که به ازای هر سهم حدود ۲۳۶۹ ریال سود به هر سهم خواهد رسید. اما در این جا با دو نکته مهم سروکار داریم؛ اول این که این شرکت در ماه گذشته ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه داده است.

نکته دوم این است که رییس هیئت مدیره اتحادیه دامداران به تازگی اعلام کرده است که با توجه به افزایش قیمت نهاد‌ه ها و سایرهزینه‌های تولید به دنبال افزایش ۳۰ درصدی قیمت شیر هستیم. با توجه به این که در این تحلیل هزینه ها بررسی نشده است نمی توان دقیق محاسبه کرد که افزایش ۳۰ درصدی قیمت شیر به چه مقدار بر سود آوری شرکت تاثیر خواهد داشت، به همین دلیل افزایش ۳۰ درصدی قیمت شیر در این تحلیل گنجانده نشده است.

حال چنانچه افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی را در محاسبات خود بگنجانیم که سبب می شود تعداد سهام دو برابر و سود هر سهم به نصف کاهش یابد، در نهایت سود هر سهم به قیمت ۱۱۸۴ ریال افزایش خواهد یافت.

همچنین با برآورد سود آوری شرکت به این نتیجه خواهیم رسید که قیمت این سهم در تابلو بازار سرمایه تا قیمت ۵۹.۲۱۵ ریال جای رشد دارد و چنانچه قیمت سهم بیش از این قیمت معامله شود می توان گفت سهام” زقیام ” دارای حباب است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106492