رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان: استقلال کانون وکلا در معرض تهدید است

0
۳۶۸ بازدید

رییسی با انتقاد از برنامه‌های #صدا_و_سیما که مخدوش کننده #چهره #وکالت است، افزود: صنف وکالت با #جان و #مال و #ناموس مردم در ارتباط است و وکلا چهره واقعی #عدالت هستند و به جای اینکه جایگاه واقعی این حرفه به مردم شناسانده شود علیه این صنف تبلیغات مسموم می‌شود.

گروه سرزمین ایران
all.around.iran@jahaneghtesad.com

به گزارش خبرنگار ما ، رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان در نشستی با خبرنگاران با اشاره به اینکه استفاده از خدمات قضایی حق هر شهروند است، اظهار کرد: در قانون اساسی کشور همه افرادی که در مظان اتهام قرار می‌گیرند باید حق دسترسی به وکیل و دادرسی عادلانه را داشته باشند.


وی وظیفه کانون وکلا را به عنوان یک نهاد مدنی تربیت وکیل دانست و تصریح کرد: استقلال کانون‌های وکلا در تمام اسناد بین‌المللی ذکر شده است که قوانین مفصلی در این زمینه وجود دارد و کانون وکلای اصفهان از زمان تأسیس تا کنون تمام تلاش خود را برای انجام وظایفش داشته است. رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان مهم‌ترین رکن کانون وکلا را کارآموزی اعلام کرد و گفت: وظیفه اصلی کانون وکلا تربیت کارآموزان برای وکالت و نائل شدن آن‌ها به درجه پایه یکی که این کارآموزی‌ها در کمیسیون کارآموزی تعریف شده است.
وی در خصوص نظارت بر فعالیت وکلای جامعه اظهار کرد: در کنار کمیسیون کارآموزی رکن دادسرا و دادگاه‌های کانون وکلا که نماد سلامت فعالیت وکلا است وجود دارد تا چنانچه وکیلی از وظایف خود تخطی کند در دادسرا و سپس دادگاه کانون وکلا مورد رسیدگی و محاکمه قرار بگیرد. رییسی در خصوص تبلیغات سوء برعلیه کانون وکلا تصریح کرد: این موضوع را به عنوان رییس کانون وکلای اصفهان شدیداً تکذیب می‌کنم و کانون وکلای اصفهان بر سلامت فعالیت وکلا نظارتی شدید دارد؛ بهترین شاهد برای این ادعا، وجود دادسرا و دادگاه کانون وکلا است که به موارد تخلف وکلا رسیدگی و در صورت احراز تخلف برخورد شدیدی با این موضوع خواهد داشت.
وی با تأکید بر اینکه نمی‌گذاریم به حرفه وکالت خدشه‌ای وارد شود، خاطر نشان کرد: متأسفانه برخی نگاه‌ها به این شغل منصفانه نیست و با نظارت‌های خود در طی نظارت بر موارد تخلف وکلا بوده‌ایم. رییسی در خصوص موسسه معاضدت قضایی تصریح کرد: سالن‌های وکلا رسالت‌های اجتماعی بسیاری دارند که شعبه معاضدت برای ایفای این رسالت در نظر گرفته شده و وظیفه آن ارائه خدمات وکالتی و حقوقی به افراد نیازمند جامعه است که توان مالی برای گرفتن وکیل ندارند و این موسسه خدمات خود را به طور رایگان ارائه می‌دهد. وی افزود: نزدیک به ۶۰ نفر از وکلا در شعبه معاضدت قانون وکلا مشغول ارائه خدمات حقوقی به طور رایگان هستند و آمار پرونده‌های معاضدتی در ۹ ماه ۹۷ نزدیک به ۳۰۰ پرونده معاضدتی بوده است. رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان در خصوص پرونده‌های کیفری تسخیری گفت: در سال ۹۷، یک هزار و ۸۰۳ پرونده تسخیری به تشخیص دادگاه به کانون وکلا ارجاع داده شدکه این پرونده‌ها نیاز به وکیل داشته اما توان گرفتن وکیل را نداشته‌اند.
رییسی در خصوص تکلیف وکلا برای گرفتن پرونده‌های معاضدتی اظهار کرد: مطابق قانون هر وکیل در سال باید سه پرونده معاضدتی را بپذیرد که در کانون وکلای اصفهان وکلا در سال چیزی بیش از دو برابر این تعداد پرونده معاضدتی را قبول می‌کنند، طبق قانون برای هر پرونده معاضدتی باید ۲۰۰ هزارتومان به وکلا پرداخت شود اما این مبلغ از سال ۸۴ تا کنون به حساب وکلا واریز نشده در حالیکه حدود هشت میلیارد تومان برای این امر در نظر گرفته شده اما پرداخت آن هنوز تصویب نشده است.
وی در خصوص چالش‌های پیش روی کانون‌های وکلا گفت: بزرگ‌ترین چالش پیش روی این کانون تهدیداتی است که نسبت به استقلال کانون وکلا بوده است و گاهاً طرح‌ها و پیشنهاداتی مبنی بر محدودیت استقلال کانون‌های وکلا و استقلال وکیل مطرح می‌شود که این امر برای جامعه وکالت نگران کننده است. وی افزود: شرط ذاتی وکیل مستقل بودند از دستگاه حاکمه است چرا که وکیل وظیفه دفاع از شاکی را دارد و این امر خود را عدم استقلال او در تضاد است.
رییسی با انتقاد از برنامه‌های صدا و سیما که مخدوش کننده چهره وکالت است، افزود: صنف وکالت با جان و مال و ناموس مردم در ارتباط است و وکلا چهره واقعی عدالت هستند و به جای اینکه جایگاه واقعی این حرفه به مردم شناسانده شود علیه این صنف تبلیغات مسموم می‌شود. وی در خصوص اهمیت بازنگری قوانین حمایتی گفت: درمورد بحث بیمه همکاران از پوشش بیمه برخوردار نیستند و برخلاف تبلیغات مرسوم در خصوص درآمد بالای وکلا اشتغال وکلای جوان یک چالش جدی برای این صنف است که تأمین درآمد معمولی هم برای آن‌ها سخت شده و وکلای بیکار یکی از چالش‌های جدی برای جامعه وکالت و کانون‌های وکلا است. وی با اشاره به اینکه تضمین نتیجه وکالت در هرپرونده‌ای تخلف است، گفت: بسیاری از مؤسسات زیرزمینی و غیرمجاز از تضمین وکالت صحبت می‌کنند که تمام شکایات رسید در این خصوص مورد پیگیری کانون وکلا و دادگستری استان واقع می‌شود و دادگستری اصفهان به شدت به موضوع مؤسسات غیرمجاز وکالت حساس بوده و آن‌ها را مورد پیگیرد قانون قرار می‌دهد. دانشیار حقوق بین‌الملل دانشگاه آزاد اصفهان با انتقاد از پویش حذف آزمون وکالت گفت: آیا می‌شود در امری که کاملاً تخصصی است، تخصص را نادیده گرفت، همانطور که به هرکسی نمی‌توان اجازه طبابت داد نمی‌توانیم به افراد بی صلاحیت علمی و حرفه‌ای اجازه ورود به این حرفه را بدهیم و آیا تنها ۱۸ماه دوره کارآموزی می‌تواند افراد با صلاحیت علمی و حرفه‌ای را تربیت کند.
وی با اشاره به اینکه وکلا امانت‌دار و پاسدار حقوق موکل هستند، افزود: نمی‌توان تنها با یک مدرک کارشناسی حقوق اجازه وکالت به افراد بدهیم و هیچ کشوری این گونه عمل نمی‌کند که آزمون‌های تخصصی را حذف کند و کانون وکلای اصفهان این پویش را به شدت رد می‌کند. رییسی در خصوص تعداد کارآموزان رشته وکالت اظهار کرد: تعداد این کارآموزان ۲۸۱ نفر هستند که همگی بعداز آزمون‌های لازم و احراز صلاحیت علمی حرفه‌ای و اخلاقی مدرک وکیل پایه یک می‌گیرد و تنها گذارندن ۱۸ماه کارآموزی به معنای گرفتن مدرک پایه یک نیست جرا که گاهی اوقات افرادی داشته‌ایم که مجبور به گذارندن مجدد دوره‌ها هستند.
وی در خصوص گفت: فعالیت همکاران بازنشسته در چنین شرایطی که آمار بالایی از وکلای جوان بیکار داریم چندان پسندیده نیست و اگرچه در گذشته این قانون کاربرد داشته اما به نظر می‌رسد در زمان حال باید این قانون مورد اصلاح قرار بگیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=93871