رییس سازمان ملی بهره وری: سهم ۶۵ درصدی بهره وری از رشد اقتصادی پس از تحریم ها

0
۷۵۷ بازدید

طباطبایی یزدی گفت: در سال ۹۳ معادل ۶۵ درصد از رشد اقتصادی حاصل از بهره وری بود اما نباید فکر کنیم این روند همیشگی است زیرا پس از تحریم و یا جنگ همواره سهم بهره وری در رشد اقتصادی افزایش می یابد.

رویا ایلکا

طباطبایی یزدی گفت: در سال ۹۳ معادل ۶۵ درصد از رشد اقتصادی حاصل از بهره وری بود اما نباید فکر کنیم این روند همیشگی است زیرا پس از تحریم و یا جنگ همواره سهم بهره وری در رشد اقتصادی افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، «رویا طباطبایی یزدی» در نشست خبری به مناسبت یکم خردادماه که به روز ملی بهره وری و بهینه سازی مصرف نامگذاری شده است با بیان اینکه شاخص بهره وری هر پنج،۱۰ و یا ۱۵ سال محاسبه می شود،گفت: از میانگین رشد اقتصادی طی سه سال از ۹۳ تا ۹۵ که ۴٫۲۸ درصد بود سهم بهره وری از آن ۶۴٫۲ درصد محاسبه شده است.
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران گفت :در سال ۹۳معادل ۹۵٫۱درصد از سه درصد رشد اقتصادی حاصل بهره وری کل عوامل تولید بود.
وی توضیح داد: شاخص های بهره وری در سال های ۹۱، ۹۲ و ۹۴ منفی و تنها سال های ۹۳ و ۹۵ مثبت شد.
وی رشد اقتصادی در سال ۹۳ را منفی هشت درصد، سال ۹۲برابر با صفر ، سال ۹۳ برابر با سه درصد سال ۹۴ برابر با منفی ۶٫۱ درصد و در سال ۹۵ برابر با ۶٫۱۱ درصد عنوان کرد.

طباطبایی یزدی افزود:درست است که در سال ۹۶ معادل ۶۵ درصد از رشد اقتصادی حاصل از بهره وری بود اما نباید فکر کنیم این روند همیشگی است زیرا پس از تحریم و یا جنگ همواره سهم بهره وری در رشد اقتصادی افزایش می یابد.
وی تاکید کرد: باید برای ارتقا بهره وری در کشور همه بخش های مختلف اقتصادی،استان های کشور و حتی در سطح فردی و خانوادگی به یاری یکدیگر بشتابیم.
وی خاطرنشان کرد:تغییرات شاخص بهره وری کل عوامل تولید در سال ۱۳۹۲ معادل منهای ۷۹٫۲ درصد، سال ۱۳۹۳ معادل ۹۵٫۱ درصد و سال ۱۳۹۴ منهای ۵۲٫۳ درصد بود. شاخص بهره وری کل عوامل تولید در سال ۹۵ به ۹۵٫۹ درصد رسید.

طباطبایی یزدی با بیان اینکه بانک مرکزی برای ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۵ رشد ۲٫۱۱ درصدی را اعلام کرده است،افزود: هنوز گزارش سالانه منتشر نشده اما بر اساس برآوردهایی که سازمان بهره وری انجام داده است رشد اقتصادی به مثبت ۶٫۱۱ خواهد رسید.
به گفته طباطبایی یزدی،بهره وری کل عوامل تولید عبارت است از نسبت تولید ناخالص داخلی به میانگین موزون نیروی کار و موجودی سرمایه ثابت است(وزن هریک از عوامل تولید بر اساس ارزش آنها تعیین می شود).
این مقام مسئول اظهار داشت: شاخص های بهره وری براساس ارزش افزوده تعداد جمعیت و موجودی سرمایه (۱۰۰ = ۱۳۹۰) است.

وی با بیان اینکه بهره وری نیروی کار از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ به ترتیب ۹۲ ،۸۸ ،۹۱ ،۸۷ و ۹۵ است،یادآور شد: بهره وری نیروی کار، نسبت تولید ناخالص داخلی به تعداد نیروی کار است.
به گفته وی،علت کاهش رشد شاخص بهره وری کل عوامل تولید در سال ۹۱ ناشی از تحریم های اقتصادی و عدم دسترسی به مواد اولیه وارداتی،علیرغم رشد نیروی کار و سرمایه بوده که خود را به شکل رشد منفی در شاخص بهره وری نمایان کرده است.
رئیس سازمان ملی بهره وری ادامه داد: از آنجایی که کل اقتصاد کشور از شرایط نرمال برخوردار نبود ،این عامل نشان دهنده عدم وجود بهره وری در کل اقتصاد بوده است.
وی با بیان اینکه بهره وری راه برتربرای رشد اقتصادی است، گفت: هم اکنون در کتاب تعلیمات اجتماعی دبستان دو درس را به موضوع بهره وری اختصاص داده اند.بهره وری، فرهنگ است و باید آحاد جامعه با این مقوله درگیر مثبت شوند.
طباطبایی یزدی با بیان اینکه هنوز شاخص های بهره وری در خصوص آب محاسبه نشده است،گفت: حدود ۲ سال است که کمیته ای برای بهره وری آب با سازمان آب و جهاد کشاورزی تشکیل داده ایم که در حال انجام اقدامات مناسب در این زمینه هستیم.
وی توضیح داد: موقعیت بهره وری کل عوامل تولید در ایران بین سال های ۲۰۱۰تا۲۰۱۴ معادل منهای ۱٫۲درصد بود.
طباطبایی یزدی گفت: از آنجایی که شاخص بهره وری را باید در بازه زمانی طولانی بررسی کرد بین سال های ۲۰۰۰تا۲۰۱۴ وضعیت ایران بین ۱۹کشور بلاتر از میانگین بود.
طباطبایی یزدی افزود: در سال های یاد شده میانگین رشد اقتصادی ۳٫۴درصد بود که یک درصد آن از طریق بهره وری حاصل شد که ۳٫۰درصد بهره وری از نیروی کار و ۹٫۲درصد از طریق سرمایه حاصل شده بود.
رئیس سازمان ملی بهره وری گفت: بنابراین مشاهده می شود سهم بهره وری در رشد اقتصادی اندک و بیش از همه درآمدهای نفتی این رشد را سبب شده بودند.
وی اظهار امیدواری کرد: در سال های آتی با جزمی که دولت تدبیر و امید برای ارتقا نیروی انسانی دارد بتوانیم سهم نیروی کار را در بهره وری افزایش دهیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=60703