رییس جمهوری روسیه مشارکت ایران با اتحادیه اوراسیا را خواستار شد

0
۵۴۷ بازدید

رییس جمهوری روسیه برای دومین بار در ماه جاری خواستار همکاری ایران با اتحادیه اقتصادی اورآسیا برای رسیدن به افق مشارکت بزرگ اورآسیایی شد.

رییس جمهوری روسیه برای دومین بار در ماه جاری خواستار همکاری ایران با اتحادیه اقتصادی اورآسیا برای رسیدن به افق مشارکت بزرگ اورآسیایی شد.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین در دیدار با سفیران و رییسان نمایندگی های این کشور در خارج از روسیه، گفت که مشارکت بزرگ اوراسیایی پیش روی ماست که امیدواریم افزون بر کشورهای عضو کنونی اتحادیه اقتصادی اوراسیا، چین، هند، پاکستان و در آینده ایران و همچنین کشورهای عضو جامعه همسود (۱۱ جمهوری شوروی سابق) نیز به آن بپیوندند.
به گزارش پایگاه خبری کاخ کرملین وی، افزود: روسیه می خواهد ایران در آینده ای نزدیک به مشارکت گسترده بازرگانی-اقتصادی در فضای اوراسیا بپیوندد.
رییس جمهوری روسیه ادامه داد: رایزنی ها برای ایجاد محدوده آزاد تجاری اوراسیا با بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین المللی در حال انجام است، موافقت نامه مربوطه به ویتنام نهایی شده و مذاکره با صربستان هم جریان دارد و در آینده مصر را نیز در بر می گیرد.
وی تاکید کرد: اتحادیه اقتصادی اورآسیا علاقه مند به همکاری با بسیاری از کشورها و سازمان های منطقه ای براساس اصول آزادی و شفافیت اقدام ها و رعایت قوانین تجاری جهانی است.
پوتین تاکید کرد: این مشارکت جمعی بر اساس اتحادیه اقتصادی اوراسیا و پروژه اقتصادی چین موسوم به راه ابریشم خواهد بود.
پوتین ۱۰ روز پیش نیز در نشست اقتصادی سن پترزبورگ با طرح این پیشنهاد که ایران در توسعه اتحادیه اقتصادی اوراسیا مشارکت کند، گفت که مذاکرات با تهران برای امضای پیمان تجارت آزاد با این اتحادیه ادامه دارد.
وی افزود: برای مشارکت در توسعه اتحادیه اقتصادی اورآسیا، خواهان همکاری نزدیک با کشورهای مختلف مانند ایران، چین و هند هستیم که روابط نزدیکی با آنها داریم.
اتحادیه اقتصادی اورآسیا با جمعیتی بیش از ۱۸۰ میلیون نفر دربرگیرنده پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است که بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارند و با توجه به نزدیکی جغرافیایی، بازار بزرگی برای صادرات کالاهای ایرانی به شمار می روند و برقراری تجارت آزاد نیز می تواند فرصت های زیاد همه جانبه ای را برای بخش خصوصی ایران و کشورهای عضو این اتحادیه ایجاد کند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35521