رییس جمهوری: ایران تحت فشار کاهش قیمت نفت قرار نمی گیرد

0
۲۹۴ بازدید

از توطئه نفت عبور می کنیم

رییس جمهوری در دیدار اقشار مختلف مردم بوشهر گفت: ایران تحت فشار کاهش قیمت نفت قرار نمی گیرد و راه های جبران آن پیش بینی شده است.

حجت الاسلام حسن روحانی روز سه شنبه در دوازدهمین سفر داخلی و در دیدار با اقشار مختلف مردم استان بوشهر افزود: مشکل جدیدی که پیش روی مردم ایران به خیال خودشان بازکرده اند موضوع کاهش قیمت نفت است.

رییس جمهوری ادامه داد: قیمت نفت گرچه امروز به حدود نصف نسبت به ماه های قبل رسیده است اما بدانید آن هایی که کاهش قیمت نفت را علیه برخی از کشورها طراحی کرده اند، پشیمان خواهند شد.

روحانی اضافه کرد: این راه، برای آن ها قابل ادامه دادن نیست، اگر از کاهش قیمت نفت، ایران ضرر می کند، بدانید کشورهای تولید کننده دیگر همچون عربستان و کویت بیش از ایران ضرر خواهند کرد.

رییس دولت یازدهم خاطر نشان کرد: آمار و ارقام نشان می دهد که ۸۰ درصد بودجه سالانه کشور عربستان به فروش نفت وابسته است و ۹۰ درصد صادرات عربستان نیز مربوط به فروش نفت خام می باشد.

روحانی افزود:۹۵ درصد بودجه کویت وابسته به نفت است و حدود ۹۵ درصد صادراتش مربوط به نفت خام است، در حالی که ایران از لحاظ بودجه امسال فقط ۳۳ درصد به نفت وابسته است.

رییس جمهوری ادامه داد: در دولت یازدهم کمترین وابستگی به نفت در بودجه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی مشاهده می شود، یک سوم بودجه ما به فروش نفت وابسته است ضمن این که راه جبران این کاهش را پیش بینی کرده ایم.

رییس جمهوری ادامه داد: با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیش بینی می کنیم، فقط ۶۰ درصد صادرات به نفت وابسته است در حالی که بقیه صادرات ما صادرات غیر نفتی است و ما امسال صادرات غیر نفتی را افزایش خواهیم داد.

روحانی اضافه کرد: ایران تحت فشار کاهش قیمت نفت قرار نخواهد گرفت. دربرابر این توطئه هم عبور خواهیم کرد و کاهش قیمت نفت برای مد ت طولانی نمی تواند ادامه یابد.

دوران تهدید و تحریم سپری شده است

رییس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنان خود به مذکرات جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ اشاره کرد و گفت: همه ملت خواستار پایان تحریم ظالمانه علیه ملت ایران هستند.

روحانی افزود: به همه آن هایی که در این تحریم ظالمانه قدم گذاشته بودند و امروز نیز در این مسیر ممکن است به فکر قدم گذاشتن باشند، اعلام می کنم دوران تهدید و تحریم سپری شده است.

رییس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: اگر ۱+۵ و مذاکره کنندگان در برابر ایران، راه منطقی و سرعت عمل را در پیش نگیرند، بدانند ضرر خواهند کرد.

روحانی تصریح کرد: ما با منطق، استدلال و با حفظ حقوق ملت بزرگ ایران، راه مذاکره، راه همزیستی مسالمت آمیز با جهان، راه تعقل و راه تعامل سازنده را به حول و قوه الهی در چارچوب منافع ملی ایران ادامه خواهیم داد.

فتخار این دولت، سلامت محور بودن آن است

رییس جمهوری ادامه داد: همانطور که ملت عزیز ما مطلع است؛ دیروز جشن بیمه همگانی را شاهد بودیم. ملت بزرگ و جمهوری اسلامی ایران پس از سال های طولانی به یکی از آروزهای خود دست یافت و آن این است که امروز تمام ایرانی های عزیز دارای دفترچه بیمه تامین اجتماعی هستند و چتر بیمه برسر تمام مردم این سرزمین گسترش یافته است.

روحانی اضافه کرد: این یکی از قدم هایی بود که در دوران تبلیغاتی به مردم داده شده بود که بیمه همگانی خواهند شد و همه تحت پوشش بیمه درمانی قرار خواهند گرفت.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان این که یکی از افتخارات این دولت، سلامت محور بودن است، اظهارداشت: ما افتخار می کنیم که از آغاز امسال تاکنون قدم های بسیار مهمی در زمینه تحول در بخش سلامت برداشته ایم و این گام ها را تا رضایت کامل ملت ایران ادامه خواهیم داد.

رشد صنعت پس از ۸ سال رکود

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که ملت بزرگ ایران همچون گذشته برای آرامش در بازار اقتصادی، رونق اقتصادی و رشد حرکت خواهد کرد یادآور شد: اگر تمام کارگاه های تولیدی کشور اعم از بخش خصوصی و دولتی تلاش کنند هر ماه فقط یک درصد به تولید خود اضافه کنند رشد اقتصادی ما بالاتر از ۸ درصد خواهد بود و این کار از دست ملت ما به خوبی برمی آید و نیاز به برنامه ریزی، همت و تلاش دارد.

روحانی با تاکید بر این که ما از رکود خارج شده ایم و به سمت رونق حرکت خواهیم کرد، اظهارداشت: در این مسیر نخستین گامی که برداشتیم این بود که تحریمی که علیه ملت ایران ظالمانه وضع شده بود و به طور طبیعی در زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم تاثیرگذار بود با حمایت مردم و هدایت های رهبر معظم انقلاب نخستین قدم ها را برای شکستن تحریم برداشتیم و ما راه را برای برداشتن کامل تحریم ادامه خواهیم داد.

رییس جمهوری گفت: نکته نخست این است که دولت در طول حدود یک سال و نیم که البته هنوز یک سال و نیم نشده است، با کمک مردم گام های بسیار مهمی برای ثبات و آرامش اقتصاد، اقتصاد مقاومتی، خروج از رکود و حرکت به سمت رونق اقتصادی برداشته است.

روحانی افزود: در طول مدت ۶ ماهه امسال، ما ۴ درصد رشد اقتصادی نسبت به ۶ ماهه سال گذشته داشته ایم. آمار دیروز بخش صنعت کشور نشان می دهد که اقتصاد در بخش صنعت در طول ۸ ماهه اول امسال دارای ۴ درصد رشد است و این نکته بسیار مهمی است که کشور بعد از هشت فصل درجا زدن در رکود و رشد منفی، امسال رشد مثبت را آغاز کرده است.

همه با یک قانون اساسی پیوند داریم و از یک رهبری پیروی می کنیم

رییس دولت تدبیر و امید در این سخنرانی به استقبال مردم بوشهر از فرودگاه تا ورزشگاه اشاره کرد و گفت: محبت شما، نشان پیوستگی مردم با دولت برای خدمت به این سرزمین و توسعه ایران عزیز است.

روحانی افزود: چند روزی است که از میلاد با سعادت پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) و امام صادق(ع) گذشته است، این ایام منور است به نور نبوت و نور ولایت.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: هرچه داریم از این خاندان داریم. از سیره پیامبر(ص) داریم. علم، دانش، هدایت، اخلاق، محبت، برادری، عقلانیت، حرکت در مسیر صحیح تعالی و معنویت، همه و همه از دامان پرمهر پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) و از مکتب امام صادق(ع) داریم.

روحانی تاکید کرد: ما باید این وحدت، این محبت و این برادری را در سراسر این سرزمین گسترش دهیم، همه از یک کشوریم، زیر پرچم یک نظام هستیم، همه با یک قانون اساسی پیوند داریم، همه ما از یک رهبری پیروی می کنیم و همه ما در کنار دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران، هدف واحدی که آن هدف، توسعه و سربلندی ایران عزیز هست، دنبال می کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9061