رییس اداره پیشگیری از اعتیاد وزارت بهداشت : ۱۵۰ مرکز ترک الکل امسال راه‌اندازی می‌شود

0
۴۱۳ بازدید

رییس اداره پیشگیری ازسوء مصرف مواد مخدر وزارت بهداشت از اقدامات انجام شده جهت راه‌اندازی مراکز سرپایی و بستری سوء مصرف الکل در کشور خبر داد.

دکتر علیرضا نوروزی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره راه‌اندازی مراکز سرپایی ترک مصرف الکل گفت: امسال قرار است ۱۵۰ مرکز درمان سرپایی ترک الکل راه‌اندازی شود. این مراکز شرایط خاصی دارند و باید یک سری دوره‌های آموزشی نیز در آنها برگزار شود.

به گفته نوروزی همچنین قرار است در شش مرکز به صورت بستری زیر ساخت‌هایی برای ارائه خدمات بستری به افراد وابسته و مبتلا به اختلال مصرف الکل فراهم شود.

رییس اداره پیشگیری ازسوء مصرف مواد مخدر وزارت بهداشت همچنین درباره راه‌اندازی اتاق‌های امن تزریق نیز گفت: ما در سیر تحول برنامه‌های سلامت برای کسانی که مواد را به صورت تزریقی استفاده می‌کنند، به برنامه‌های مختلفی نیاز داریم. یک سری بحث‌های پایه مثل بحث سرپناه برای این موضوع هنوز تعریف نشده است. ما افرادی داریم که مصرف کننده مواد هستند و درعین حال بی‌سرپناه نیز هستند. باید برای این قضیه برنامه‌ای جامع داشته باشیم. مثل همه شهرهای بزرگ دنیا که هوشمندانه و عاقلانه مشکلات افراد حاشیه‌ای و بی‌خانمان را حل می‌کنند.

وی افزود: هرگونه برنامه سلامتی در این حوزه اگر برنامه‌ای جامع و حمایتی نباشد، ابتر است. سیاست وزارت بهداشت این است که این مسیر پیگیری شود. اگر اتاق امن در آن مقطع راه بیفتد کارکرد دارد. وضعیت جمعیت مصرف کننده تزریقی که سرپناه هم ندارند، بسیار اسفبار است و نیاز به ساماندهی دارد. هرگونه بحث درباره اتاق تزریق باید درپس زمینه برنامه جامع حمایتی که به نیازهای پایه این جمعیت پاسخ می‌دهد، مطرح شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13181