ریشه مشکلات پایتخت در «بخشی‌نگری» است

0
۴۱۴ بازدید

وزیر نیرو با بیان اینکه یک کار بزرگ را باید در تهران شروع کنیم، اظهار داشت: ایجاد یک ساز و کار دائمی بین مدیریت شهری تهران و وزارت نیرو و همکاری های تعریف شده می‌تواند الگویی برای سایر شهرها باشد و به سمت وضعیت مطلوب و افزایش تاب‌آوری شهری نیز پیش برویم.

وزیر نیرو تشکیل کارگروه مشترک با مدیریت شهری تهران را خواستار شد

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو ضمن تاکید بر ضرورت تشکیل کارگروهی دائمی با مدیریت شهری پایتخت برای انجام این همکاری مشترک اعلام آمادگی کرد.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا اردکانیان در یکصد وهفتاد و دومین جلسه شورای شهر تهران با تاکید بر نقش تعیین کننده شهرداری و شورای شهر پایتخت در زمینه الگو بودن برای بقیه کلانشهرها اظهارداشت: در دولت دوازدهم وزارت نیرو محوری‌ترین برنامه‌ها را برای مدیریت عرضه و تقاضا در بخش آب و برق انجام داد.

وی با تاکید براینکه اگر اصلی‌ترین نقاط ضعف خود را هدف نگیریم، مشکلات حل نمی‌شود گفت:‌ سیستم متمرکز در اداره امور کشور و بخشی‌نگری ۲ ریشه مشکلات به شمار می‌رود که در تهران به عنوان یک الگوی بزرگ باید اصلاح شوند.

وزیر نیرو با بیان اینکه یک کار بزرگ را باید در تهران شروع کنیم، اظهار داشت: ایجاد یک ساز و کار دائمی بین مدیریت شهری تهران و وزارت نیرو و همکاری های تعریف شده می‌تواند الگویی برای سایر شهرها باشد و به سمت وضعیت مطلوب و افزایش تاب‌آوری شهری نیز پیش برویم.

وی ادامه داد: بین سازمان‌های آب، برق و شهرداری باید ساز و کار دائمی تعریف شود و تشکیل کارگروه دائمی سبب می‌شود بتوانیم با هم مسائل را حل و با سرعت بیشتری برای رفع مشکلات اقدام کنیم.

وزیر نیرو گفت:‌ تا زمانی که حدود و مرزها، ما را از یک جا دیدن و یکی دیدن مسائل خدمات شهری دور کنند ما از آنچه به خاطر آن مأمور شده‌ایم، دور خواهیم ماند.

اردکانیان گفت: ما برای تهران آمادگی داریم که از اختیارات و مسئولیت ها تا جایی که با قانون مغایرت نداشته باشد، برای ایجاد کارگروهی دائمی در بالاترین سطح مدیریتی استفاده کنیم.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت بارش‌ها خاطرنشان کرد: در حال حاضر در آغاز سال آبی که از ابتدای مهر شروع می‌شود هستیم و بر اساس پیش‌بینی‌ها در بازه زمانی سه ماه آینده و تا آذر، متوسط بارندگی‌ها در حد نرمال و در برخی نقاط بیش از نرمال خواهد بود.

وی افزود: کشور ما یک دوره خشک ۱۰ ساله را پشت سر گذاشت و از سال گذشته، پس از خشکسالی، بارش‌های فراوانی انجام گرفت ولی مدت‌ها طول می‌کشد تا رطوبت از دست رفته خاک حاصل شود و بتوانیم به میزان روان‌آب برسیم.

وزیر نیرو گفت: سیلاب‌ شدید پارسال در عین حال که خسارت زیادی به ویژه به لحاظ جانی ایجاد کرد که جبران‌ناپذیر است اما برکاتی هم داشت و آن هم افزایش امکان تولید انرژی در سدهای چندمنظوره بود.

اردکانیان اظهارداشت: با کمک مردم و مسئولان توانستیم ۲ سال جدی را پشت سر بگذاریم که یکی سال ۹۷ ـ ۹۶ است که خشک‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر بود و دیگری سال ۹۸ ـ ۹۷ به عنوان‌ تَر ترین سال در ۵۰ سال اخیر بود.

اردکانیان تاکید کرد: هرچقدر توان ارتباط با مردم داشته باشیم تاب‌آوری صنعت آب، برق و جامعه بیشتر است و نتایج مؤثری نیز خواهیم گرفت.

وی در ادامه با بیان اینکه امسال سه رکورد در بخش برق داشتیم، گفت: یکی رکورد تولید سالی یکهزار و ۷۷۵ مگاوات برق بود که پس از انقلاب بی‌سابقه به شمار می رود و در شرایط تحریم دستاورد ارزنده‌ای قلمداد می شود. دیگری رکورد مصرف است که از نقاط ضعف به شمار می‌رود.

اردکانیان توضیح داد: اوج بار به دلیل سهم بالای دستگاه‌های سرمایشی ۲۳ هزار مگاوات بود که بخش اعظم آن، حدود ۴ هزار مگاوات، مربوط به بخش دولتی است.

وی تاکید کرد: با اجرای برنامه‌های یازده وجهی توانسته‌ایم در این زمینه رکورد بزنیم و سه هزار و ۸۰۰ مگاوات از اوج بار در تابستان کاسته شد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: رکورد سوم مربوط به صادرات است که بیشترین تبادل انرژی با همسایگان را داشته‌ایم.

وی گفت: شرایطی فراهم شد که بالاترین صادرات انرژی را به ویژه برای عراق داشته باشیم که این مساله در تکمیل نیاز ارزی حائز اهمیت است.

وزیر نیرو گفت: حذف قبوض کاغذی حرکتی رو به جلو و موثر است و هیچ ارتباطی با بحث تعرفه‌های برق ندارد.

اردکانیان اظهار داشت: دو موضوع حذف قبوض کاغذی و اعمال تعرفه‌های مصوب شده برای مشترکان پرمصرف با یکدیگر همزمان شد که این امر باعث ایجاد سوءتفاهم در بین مردم شده است.

وی تاکید کرد: افزایش تعرفه های برق این گونه با حذف قبوض کاغذی صحتی ندارد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه امسال از سوی هیات وزیران مصوبه برای مشترکان پرمصرف افزایش تعرفه داشته ایم گفت: برای کم‌مصرف‌ها ۷ درصد و برای کسانی که بیش از الگوی مصرف برق استفاده کنند، ۱۶ درصد افزایش تعرفه برق داشته ایم.

وی ادامه داد: هدف اصلی ما از این تعرفه نقش بازدارندگی برای مشترکان پرمصرف بود تا از این طریق به جرگه خوش مصرف ها بازگردند.

اردکیان از مردم درخواست کرد: مشترکان در صورتی که دچار برداشت و یا احساسی در خصوص قبوض برق شده اند می توانند با شماره ۸۹۶۰۶۱۰۰ دفتر وزیر و یا با شماره ۱۲۱ تماس حاصل کرده و موضوع را جهت بررسی اعلام کنند تا اگر به صورت سهوی مشکلی ایجاد شده است پیگیری شود.

**تهاتر بدهی پیمانکاران برق

وی با اشاره به بحث تهاتر بدهی پیمانکاران برق گفت: فرایند تهاتر اگر نبود کمرمان زیر بار بدهی‌هایی که به پیمانکاران و یا تولید کنندگان برق داشته‌ایم خم می‌شد که خوشبختانه سازوکارهای قانونی در بودجه ۹۷ و ۹۸ پیش‌بینی شد و این امکان را داد تا رقم بسیار بالایی از بدهی‌ها را با گروهی از این پیمانکاران تسویه کنیم و آنها نیز با سیستم های بانکی تسویه کردند.

وزیر نیرو ادامه داد: بحث تهاتر بدهی بدهکاران برق نیز با وزارت نفت مطرح شده است که منتظر راهکاری در این زمینه هستیم.

وی گفت: در تهران با حذف قبوض کاغذی ۴۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی خواهد شد.

اردکانیان درباره ایجاد دو تصفیه خانه در مناطق ۴ و ۲۲ تهران، اظهار داشت: مدل این ۲ تصفیه خانه به زودی و بعد از نهایی شدن مساله زمین، نهایی می شود.

وزیر نیرو درباره موضوع کم آبی شهرستان ری نیز اظهار داشت: یک پروژه ساماندهی آب های سطحی برای ری در نظر داریم و مسئولان شهر ری تقاضای اختصاص سه یازدهم از آب را دارند که این موضوع زیاد است.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102693