کد خبر: 94899
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
گروه : ایران / سیاست

ریشه‌ قرآنی پیام‌های انقلاب؛ علت اصلی توسعه و تعمیق گفتمان مقاومت

ریشه‌ قرآنی پیام‌های انقلاب؛ علت اصلی توسعه و تعمیق گفتمان مقاومت

خبرگزاری ایکنا نوشت: سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه و رئیس کارگروه سپاه و بسیج ستاد مرکزی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره دلایل تأثیر انقلاب اسلامی بر فراگیر شدن گفتمان مقاومت در سطح منطقه و جهان گفت: تا پیش از انقلاب اسلامی دو گفتمان مسلط در دنیا وجود داشت؛ یکی گفتمان کمونیسم و مارکسیسم به رهبری اتحاد جماهیر شوروی و پشتیبانی پیمان ورشو و دیگری گفتمان لیبرالیسم به سرکردگی آمریکا و پشتیبانی ناتو است.

اتصال به وحی الهی؛ امتیاز انقلاب اسلامی در قیاس با سایر مکاتب بشری

وی ادامه داد: اتفاقی که پس از انقلاب اسلامی رخ داد تولد و ظهور گفتمانی جدید و برگرفته از قرآن کریم، وحی الهی و تعالیم پیامبر اکرم(ص) است. در حوزه گفتمانی تمامی گفتمان‌هایی که بشر طی این سال‌ها با آن مواجه شد زاییده ذهن انسان‌ها بود و شاید یکی از دلایل منحصربه‌فرد و بی‌نظیر گفتمان انقلاب اسلامی اتصال آن به قرآن کریم به منزله آخرین تعالیم و دستورات پروردگار متعال برای زندگی بشریت و اداره نظام زندگی فردی و اجتماعی در جهت سعادت دنیوی و اخروی است.

سردار شریف اظهار کرد: این منبع الهی برخلاف مکاتب بشری هیچ جایگزینی ندارد، اما حتماً رفتار و عملکرد افراد و نحوه اجرای این دستورات از سوی ما می‌تواند در سرعت پیشرفت انقلاب مؤثر باشد، اما باید پذیرفت علت اینکه انقلاب اسلامی به سرعت در گوشه و کنار دنیا گوش‌های شنوای زیادی پیدا کرده به خاطر محتوا و ریشه‌‌های قرآنی و دینی آن است.

توفیق انقلاب و نظام به خاطر اجرای دقیق دستورات قرآن است

سخنگوی سپاه پاسداران با بیان اینکه مبنای همه توفیقات انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی از ناحیه عمل به قرآن کریم بوده و خواهد بود، گفت: این امر نقطه امتیاز انقلاب اسلامی است که سایر مکاتب و نظام‌های سیاسی از آن بهره‌مند نیستند. بر این اساس هر قدر که در اجرای دقیق‌تر، منطقی‌تر و مطمئن‌تر این دستورات تلاش شود، حتماً نصرت الهی شامل حال ما می‌شود و این دستور و نص صریح قرآن کریم است.

وی یادآور شد: در چهل سال گذشته و بر مبنای برآوردهای مادی، اگر عنایت و نصرت الهی نبود، قطعاً در خیلی از نقاط عطف و برهه‌های حساس انقلاب نمی‌توانستیم به دستاوردهای بزرگ دفاعی، علمی، سیاسی و اقتصادی دست پیدا کنیم. بنابراین بقا، تداوم، توسعه و تعمیق گفتمان انقلاب اسلامی منوط به عمل ما به دستورات قرآن کریم است.

فطری بودن پیام‌های انقلاب اسلامی؛ علت‌العلل توسعه و تعمیق گفتمان مقاومت

رئیس کارگروه سپاه و بسیج ستاد مرکزی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد: امروز هم اگر گفتمان مقاومت در منطقه و جهان به برکت انقلاب اسلامی توسعه یافته، به دلیل فطری بودن پیام‌های انقلاب است که از قرآن کریم و وحی سرچشمه گرفته و برای جهانیان جذابیت یافته است و باعث شده آن را بپذیرند؛ حتی به آن عمل کنند و رفتاری را که مدنظر انقلاب است انجام دهند.

سردار شریف تصریح کرد: در واقع نفوذ جریان مقاومت پس از پیروزی انقلاب اسلامی از جنس نفوذ نظامی و برخاسته از قدرت تسلیحاتی نبوده، بلکه نفوذ گفتمانی است. از این جهت می‌توان شاهد یارگیری گسترده در دنیا بود و به تسری این گفتمان در جهان امید داشت.

گفت‌وگو از مهدی مخبری