رکورد سقوط حجم معاملات شکسته شد

0
۱۱۱ بازدید

با این که قیمت های سهام در نرخ های کنونی به جذابیت بسیار خوبی رسیده است، بنابراین اگر قیمت سهام ها همچنان کاهش یابد، مقدار این افت بسیار ناچیز خواهد بود و بازار سرمایه دیگر شاهد سقوط شبیه آن چیزی که در نیمه های سال ۹۹ روی داد، نخواهد بود.

مرتضی ابراهیمی

شاخص کل بازار بورس روزسه‌شنبه، ۲۰مهرماه با ۳۸ ‌هزار و ۷۷۲ واحد معادل ۲.۶۶ درصد کاهش در جایگاه یک ‌میلیون و ۴۱۸ هزار واحدی ایستاد. همچنین در معاملات این روز، بیش از پنج میلیارد و ۹۶۵ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۴۸هزار و ۸۷۵ میلیارد ریال داد و ستد شد. شاخص هم‌وزن نیز  با ۱۲ هزار و ۱۸۴ واحد کاهش به ۴۰۱ هزار و ۵۷۴ واحد دست یافت. ریزش بیش از دو نیم درصدی روز سه شنبه در حالی روی داد که از ابتدای هفته جاری شاهد ریزش شاخص کل بوده ایم و طی چهار روز کاهشی هفته جاری شاخص کل بورس نزدیک به ۵ درصد اصلاح کرده است.

 با توجه به تداوم ریزش شاخص کل بورس و اهمیت این موضوع با یک کارشناس ارشد بازار سرمایه گفتگو کرده ایم.

احمد اتحادپور، مدیرعامل سبدگردان آرمان اقتصاد، در گفتگو با جهان اقتصاد بیان داشت: یکی از مهمترین دلیل روند کاهشی شاخص کل بورس، افزایش سود اوراق مشارکت است و هم اکنون نرخ بهره اوراق مشارکت به حدود ۲۲ یا ۲۳ درصد رسیده است.

این کارشناس ارشد بازارسرمایه ابراز داشت: اما مهمترین دلیل روند نزولی بورس زمزمه های شروع دور جدید مذاکرات برجامی است و این احتمال تقویت شده است که برجام به نتیجه برسد.

این تحلیل گر بازارهای مالی افزود: احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات برجامی موجب شده است تا روند نرخ دلار نزولی شود، بدین ترتیب کاهش نرخ دلار موجب خواهد شد تا شرکت های بورسی درآمد کمتری را شناسایی کنند.

اتحادپور افزود: افزایش نرخ سود مشارکت و همچنین احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات برجامی موجب شده است تا نقد شوندگی بازار سهام در چهار ماه گذشته به شدت کاهش یابد، به خصوص در هفته جاری، رکورد سقوط کاهش حجم و ارزش معاملات در چهار ماه گذشته شکسته شد.

وی افزود: عدم وجود نقدینگی در بازار سهام موجب شده است تا قیمت ها روزانه در قیمت های کمتری معامله شوند

مدیرعامل سبدگردان آرمان اقتصاد گفت: با این که قیمت های سهام در نرخ های کنونی به جذابیت بسیار خوبی رسیده است، بنابراین اگر قیمت سهام ها همچنان کاهش یابد، مقدار این افت بسیار ناچیز خواهد بود و بازار سرمایه دیگر شاهد سقوط شبیه آن چیزی که در نیمه های سال ۹۹ روی داد، نخواهد بود.

وی با اشاره به بهبود بنیاد شرکت های بورسی گفت: بازار سرمایه در انتظار گزارش صورت های مالی شش ماهه و همچنین گزارش تولید و فروش ماهانه شرکت های بورسی است، با انتشار این گزارش ها امکان بازگشت بازار سرمایه به مدار صعودی وجود دارد. لازم به ذکر است که در هفته گذشته نرخ دلار تا نیمه های کانال ۲۸ هزار تومان نیز رسیده بود اما پس از آن شاهد روند ریزشی نرخ دلار بودیم به طوری که روز سه شنبه نرخ دلار محدوده ۲۷ هزار تومان رسیده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=157496

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here