کد خبر: 123892
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۹
گروه : خودرو

رکود شدید در بازار خودرو

رکود شدید در بازار خودرو

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، بازار خرید و فروش خودرو این روزها در رکود شدیدی قرار دارد به نحوی که اکثر معاملات به صفر رسیده و کمتر کسری تمایل به خرید و حتی فروش خودرو دارد. روند کاهشی قیمتها که متاثر از قیمت ارز است نقش زیادی در کسادی بازار خرید و فروش خودرو دارد.

این موضوع عاملی شده تا اگر کسی خواستار خرید خودرو باشد فروشندگان قیمتهای سلیقه ای را برای سود بیشتر به آنها اعلام کنند. مشاهدات بازار خرید و فروش خودرو که در کسادی مطلق قرار دارد نشان می دهد اگر کسی خواستار خرید خودروهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان است با اختلاف قیمت دو تا سه میلیون تومانی محصول در میان فروشندگان روبه رو است.

در خودروهای بالای یک میلیارد تومان نیز اختلاف قیمت اعلامی فروشندگان از سه تا هشت میلیون تومان است. در خودروهای کارکرده نیز اختلاف قیمت بین فروشندگان به ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان رسیده است اعلام همین قیمتهای سلیقه ای عاملی شده که اگر کسی در این شرایط خواستار خرید خودرو باشد در بلاتکلیفی قرار گرفته و در نهایت نداند کدام قیمت منطقی است تا اقدام به خرید خودرو کند.

فروشندگان خودرو در شرایط رکود بازار از فعالیت سایتها در فضای مجازی گله مند هستند و می گویند آنها رقم های مختلفی را برای خودروها پیشنهاد می کنند که همین موضوع بر نوسانات قیمتی انواع خودروها تاثیرگذاشته است. علاوه براین واحدهای بدون پروانه نیز اقدام به اعلام آگهی های مختلف برای فروش خودرو کرده اند که همین امر عاملی است تا قیمت خودرو توسط دلالان اعلام شده و کسی نداند قیمت اصلی یک خودرو چند است.

در حال حاضر قیمت پراید ۹۴ تا ۹۹ میلیون تومان در بازار اعلام شده علاوه بر این پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با قیمت ۱۸۸ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمت ۲۵۰ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ با قیمت ۱۷۷ میلیون تومان، سمند ال ایکس با قیمت ۱۷۵ میلیون تومان،پژو پارس با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان، تیبا ۱۱۵ میلیون تومان به فروش می رسد. به اعتقاد فروشندگان خودرو مشتریان باید درگیر تبلیغات غیرواقعی و اغوا کننده سایتها نشده و منتظر بمانند تا قیمت ها به ثبات برسد.