کد خبر: 4815
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۳
گروه : ایران

رییس جمهور در دفاع از وزیر علوم: امروز روز احیای اخلاق است

رییس جمهور در دفاع از وزیر علوم: امروز روز احیای اخلاق است


رييس‌ جمهور با تأکيد بر اهتمام دولت براي احياي ‌ اخلاق در جامعه به استيضاح وزير علوم، تحقيقات فناوري اشاره کرد و گفت: دولت به رأي مجلس شوراي اسلامي در خصوص استيضاح وزير علوم احترام مي گذارد، اما به نمايندگان محترم مجلس اعلام مي‌کنم در دنياي پرآشوب امروز هر چقدر وحدت و اتحاد سه قوه بيشتر باشد، دشمنان ما ناراحت و دوستان ما در جهان خوشحال تر خواهند شد.
به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني طي سخناني در جمع مردم اردبيل اظهار داشت: در شرايطي که وزير دانشمند و مؤدب علوم دولت در مجلس شوراي اسلامي است ، علاقمند بودم در کنار وزير علوم بوده و با زبان صريح از اين وزير دانشمند و خدوم حمايت کنم، اما از آنجايي که از قبل وعده داده بودم به استان اردبيل آمديم تا از نزديک مطالبات و قابليت‌هاي استان را مورد بررسي قرار دهيم.
رييس‌ جمهور گفت: "اميدوارم نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي در چارچوب قانون اساسي و آيين‌نامه مجلس شوراي اسلامي به وظايف خود عمل کنند و در آستانه هفته دولت و بازگشايي دانشگاه‌ها، ان شاءالله با راي قاطع خود شاهد حضور وزير علوم با رايي قاطع‌تر در صحنه دانشگاه‌هاي کشور باشيم."
رييس شوراي عالي امنيت ملي با قدرداني از نمايندگان استان اردبيل در مجلس شوراي اسلامي ، گفت: جاي اين نمايندگان، اکنون اينجا خالي است . آنان به خاطر حمايت از دولت در مجلس ماندند و ان شاء الله عصر به اين استان بازخواهند گشت.
روحاني با تأکيد بر اينکه امروز روز احياي اخلاق است، گفت: امروز در کشورمان شاهد ادب و احترام بخش‌هاي مختلف مردم با يکديگر هستيم و روزنامه‌ها و لحن رسانه‌ها و روزنامه‌ها با گذشته متفاوت شده و گروه‌هاي سياسي نسبت به يکديگر با لحن آرام‌تري سخن مي‌گويند و قواي سه‌گانه در کنار يکديگر تعامل بيشتري دارند و بزرگان جامعه مورد احترام مي‌باشند.
رييس‌ جمهور تصريح کرد: از عده محدودي که هنوز از اخلاق گذشته دست برنداشته‌اند، خواهش مي‌کنم آنها هم افراط را کنار بگذارند چرا که ما همه برادر، ايراني و مسلمانيم و همگي عاشق خاندان رسالت هستيم و بايد ادب، احترام، اخوت و مروت را از پيامبر بزرگ اسلام و خاندان رسالت بياموزيم، تا روز به روز صميمي‌تر شويم.
روحاني با اشاره به اينکه شرايط کنوني منطقه بي‌ثبات و ناآرام است، اظهار داشت: امروز در عراق مردم ظالمانه زير تيغ جلاداني قرار گرفتند که متأسفانه به دروغ ادعاي اسلام مي‌کنند اما در عمل مزدور صهيونيست‌ها هستند و ميليون‌ها عراقي اعم از کرد، سني و شيعه را آواره کرده اند.

رييس‌ جمهور افزود: مردم سوريه نيز از خانه خود آواره شده و جلادان مردم مظلوم فلسطين و غزه را زير بمب‌ها و آتش موشک‌هاي خود قرار دادند و در چنين شرايط حساسي بايد يد واحده بوده و دست به دست هم داده و به دنيا اعلام کنيم که ايران با ثبات و آرام است.
روحاني گفت: امروز چشم کمک مردم عراق، سوريه و فلسطين به دست مردم غيور ايران زمين است، لذا بايد وحدت، اتحاد و همدلي خود را حفظ کنيم.
رييس‌ جمهور با اشاره به وعده دولت مبني بر تعامل با جهان اظهار داشت: هر کشور و دولتي که با ملت ايران دوست بوده و به حقوق اين ملت بزرگ احترام بگذارد، ما هم دست دوستي به سوي او دراز مي‌کنيم اما اگر دولتي بخواهد به حقوق ملت ايران و مسلمان‌هاي منطقه تعرض کند بديهي است که مردم ايران قاطعانه در برابر متجاوز ايستادگي خواهند کرد و به صورت متحد و يکپارچه و تحت هدايت‌هاي رهبر معظم انقلاب به رسالت تاريخي خود عمل خواهد نمود.
روحاني با تأکيد بر اينکه دولت از حقوق ملت ايران دفاع کرده و دفاع خواهد کرد، گفت: ساختمان تحريم غلط و غيرقانوني را که دشمنان بنا کردند ، با همت مردم و هدايت‌هاي رهبر معظم انقلاب تخريب خواهيم کرد.
رييس‌ جمهور خاطر نشان کرد: با ديپلمات‌هاي برجسته که از تجربه کافي برخوردار هستند و در برابر قدرت‌هاي جهاني پاي ميز مذاکره نشسته اند، از حقوق ملت ايران دفاع مي‌کنيم و به حول و قوه الهي هم حق هسته‌اي خود را حفظ کرده و هم رفاه را به زندگي مردم باز خواهيم گرداند.
روحاني در بخش ديگري از سخنان خود به شرايط اقتصادي کشور اشاره کرد و گفت در سال گذشته کشورمان با تورم بسيار شديد و سرسام‌آور بالاي 40 درصد و رکود عميق مواجه بود و دولت يازدهم در چنين شرايطي آغاز به کار کرد.
رييس‌ جمهور گفت: در آغاز فعاليت دولت به مردم اعلام کردم که تا پايان سال 92 تورم را به 35 درصد خواهيم رساند که امروز اين کار انجام شده و تورم به 34 درصد يعني کمتر از معيار و شاخص اعلام شده، رسيده است.
روحاني افزود: در ابتداي سال جاري اعلام کرديم که در پايان 93 تورم به 25 درصد خواهد رسيد و امروز اعلام مي‌کنم که اين رقم به زير 20 درصد مي رسد.
رييس‌ جمهور با اشاره به اينکه دولت در تمامي فراز و نشيب‌ها، ثبات و آرامشي را در صحنه اقتصاد و بازار بوجود آورده است، گفت: امروز مردم مي توانند نسبت به آينده اقتصاد کشور ، کاملاً اميدوار باشند و اگر رشد اقتصادي در سال 91 منهاي 6.8 دهم درصد بود اين رقم در پايان 92، منهاي 1.1 دهم درصد شده و اين اقدام مثبتي در صحنه اقتصاد محسوب مي‌شود و در پايان سال 93 رشد اقتصادي مثبت خواهد بود.
روحاني با اشاره به اينکه مردم بويژه فارغ‌التحصيلان دانشگاهي از لحاظ اشتغال در فشار شديدي قرار دارند، گفت:‌دولت موظف است شرايط لازم را براي اشتغال جوانان فراهم کند و امسال به حول و قوه الهي گام‌هاي اوليه در اين زمينه برداشته خواهد شد و در طرح‌هايي که براي استان اردبيل نيز تعيين شده، اين موضوع مورد توجه بوده است.

رييس‌ جمهور اظهار داشت: دولت در کنار اقدامات مهم اقتصادي در زمينه مسايل اجتماعي بويژه بخش سلامت نيز گام‌هاي مهمي برداشته است به نحوي که همه مردم ايران را تحت پوشش بيمه سلامت قرار داده و تمامي مردم در مراجعه به بيمارستان‌هاي دولتي شاهد خواهند بود که شرايط نسبت به سال گذشته، کاملا متفاوت شده است.
روحاني اضافه کرد: امروز هر کس در بيمارستان بستري مي‌شود در شهرها فقط 7.5 درصد مخارج و در روستاها ? درصد مخارج را پرداخت مي‌کند در حالي که در گذشته ناچار بود بالاي 35 درصد پرداخت کند و دولت به دنبال آن است که مردم زندگي آرامي را پيش رو داشته باشند.
رييس‌ جمهور با اشاره به اينکه امروز شرايط اقتصادي کشور با گذشته کاملاً متفاوت است ، گفت: اگر چه هنوز در شرايط تحريم هستيم و در زمينه سرمايه‌گذاري خارجي گام‌هاي مهمي پيش‌رو داريم اما در عين حال سازمان تحريم غيرقانوني عليه ملت ايران دچار ترک شده است.
روحاني خاطر نشان کرد: تا پايان آذر ماه جاري 7 ميليارد دلار از پول ايران را که تحت تحريم قدرت‌هاي بزرگ بوده، آزاد کرده و آزاد خواهيم کرد.
رييس‌ جمهور افزود: در زمينه خودرو و قطعات آن و پتروشيمي و صادرات و واردات و مسايل بانکي شرايط تحريم با سال گذشته کاملاً متفاوتي است، اما در عين حال بايد گام‌هاي بيشتري در زمينه رفع تحريم‌ها برداشته شود.
روحاني در بخش ديگري از اظهارات خود اردبيل را زادگاه عالمان و فقهاي والا مقامي همچون آيت‌الله مقدسي اردبيلي، آيت‌الله سيد عبدالکريم موسوي اردبيلي، آيت‌الله مشکيني و آيت‌الله مروج و مرحوم مؤذن‌زاده اردبيلي دانست و گفت: اين استان در کنار عالمان و فقهاي عالي‌قدر، از سرداران بزرگ و ورزشکاران معروفي برخوردار است که مايه افتخار مردم ايران است.
رييس‌ جمهور در ادامه با اشاره به اقدامات و طرح‌هاي دولت براي پيشرفت و تعالي استان اردبيل اظهار داشت: مجموعاً 67طرح در سال 93 و 9طرح در سال 94 براي پيشرفت استان اجرايي خواهد شد و اين دولت پيگيري خواهد کرد تا همه آنها عملياتي شود.
روحاني شبکه آبياري و زه‌کشي را يکي از بزرگترين طرح‌هاي دولت براي استان اردبيل معرفي کرد و گفت: اين طرح در 3 الي 4 سال آينده عملياتي خواهد شد و با اين پروژه ، بيش از 73 هزار هکتار از اراضي منطقه ، تحت پوشش شبکه‌هاي آبياري قرار خواهد گرفت و دولت براي اين پروژه 8 ميليارد دلار در نظر گرفته و با اين طرح به صورت مستقيم حدود 40 هزار فرصت شغلي ايجاد خواهد شد.
رييس‌ جمهور به پايان رسيدن سد و شبکه کيوي را يکي ديگر از طرح‌هاي مهم دولت براي استان اردبيل معرفي کرد و گفت: اين طرح قبل از پايان سال آينده به بهره‌برداري خواهد رسيد و 7 هزار هکتار اراضي زراعي و باغي را تحت پوشش قرار خواهد داد.
روحاني گفت: آب‌رساني به شهر اردبيل يکي ديگر از طرح‌هاي مهم دولت براي استان اردبيل است و اين طرح در سال 95 به بهره‌برداري مي رسد.
رييس‌ جمهوري اضافه کرد: نيروگاه سبلان نيز از طرح‌هاي مهم دولت است که بخش بخار آن امروز، آغاز خواهد شد و با اين طرح 480 مگاوات به برق استان اضافه مي‌شود.

و700 ميليارد تومان اعتبار نياز دارد که بخشي از آن به صورت ارزي خواهد بود و دولت مصمم است همه امکانات خود را براي تکميل اين طرح که براي توسعه استان بسيار مهم است ، بکار گيرد.
رييس‌ جمهور همچنين بر تدوين طرح گردشگري استان اردبيل تأکيد کرد و گفت: استان اردبيل ظرفيت‌هاي فراواني براي گردشگري طبيعت و سلامت دارد و به معاونت مربوطه اعلام کردم که طرح جامع گردشگري را به دولت ارائه دهد و دولت از آن حمايت مي‌کند.