رویکرد مثبت بازار به کاهش نرخ ارز و سکه

0
۱,۰۶۹ بازدید

رویکرد مثبت بازار به کاهش نرخ ارز و سکه
بازار آزاد سکه و ارز سرانجام پس از چند روز روند افزایشی، به کاهش نرخ ها تن داد به گونه ای که روز گذشته بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۱۹۵ هزار تومان عقبگرد به چهار میلیون و ۲۷۰ هزار تومان رسید و بهای ارزهای عمده نیز در بازار نزولی شد.
به گزارش جهان اقتصاد، سکه هفته گذشته با فشار عوامل روانی بر بازار از یک و توقف معاملات سکه آتی در بورس کالا از دیگر سو روند افزایشی را پشت سر گذاشت. هرچند پس از اوج گیری قیمت ها در چهاردهم شهریور، در روز پنجشنبه کمی نرخ ها با تعدیل روبرو شد.
با این وجود، دو بخشنامه بانک مرکزی به بازار کمک کرد تا بخشی از کسری ناشی از نبود اسکناس در بازار را جبران کند؛ نخست اینکه بانک ها مجاز شدند برای تامین ارز خدماتی مورد نیاز شهروندان وارد میدان شده و ارز بفروشند و دیگر اینکه صرافی ها اجازه یافتند ارز را به صورت اسکناس از محل منابع ارزی خریداری شده و همچنین درآمدهای ارزی صادراتی خریداری شده از سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) به متقاضیان بفروشند.
با این دو اقدام، ارز مورد نیاز شهروندان برای امور خدماتی همچون درمان، مسافرت و دانشجویی تامین شد و به این ترتیب نرخ ها نیز بنای کاهش را در بازار آزاد گذاشتند.
فروشنده‌ها به بازار ارز آمدند
ریزش قیمت در بازار ارز در حالی اتفاق می‌افتد که گرچه صرافی‌ها تمایل چندانی به فروش ندارند، اما مردم برای فروش به بازار آمده‌اند. در مقابل فروشنده‌ها البته خریدار چندانی نیست، چرا که در روند ریزشی بازار ترجیح می‌دهند منتظر ثبات قیمت باشند، براین اصل افرادی هستند که برای نوسان‌گیری از پنج شنبه به بازار آمدند و برای جلوگیری از کاهش سود دلار خریداری شده، ارز خود را می‌فروشند.
نرخ دلالان پایین‌تر از صرافان
کارشناسان دو عامل ابلاغ بخشنامه جدید بانک مرکزی مبنی بر اجازه صرافی‌ها برای خرید ارز از سامانه نیما و نیز شنیدن زمزمه‌هایی در مورد موافقت سران نظام با تصویب لوایح FATF را در این روند کاهشی موثر می‌دانند. این اخبار می‌تواند در عرضه ارزهای خریداری شده در هفته گذشته تاثیرگذار شود و افزایش عرضه، سرعت روند نزولی را تشدید کند.
نرخ ارز پس از چند روز جهش قیمتی در مسیر کاهشی قرار گرفته و در سه روز اخیر با کاهش تقریبا ۲ هزار تومانی از کانال ۱۵ هزار تومان وارد کانال ۱۳ هزار تومان شده است. به‌طوری که از ساعات اولیه صبح روز گذشته، نرخ هر دلار آمریکا در تابلوی صرافی‌ها، ۱۳۵۰۰ تومان را نشان می‌دهد. جالب آنکه نرخ خریدوفروش دلار نزد دلالان اندکی پایین‌تر از نرخ درج شده در تابلوی صرافان حدود ۱۲۷۰۰ تومان است.
البته این تغییرات را می‌توان در کاهش تقاضا برای سکه در اواخر هفته پیشین و نیز کاهش نرخ دلار در بازار هرات و سلیمانیه مشاهده کرد.
عقبگرد قیمت ها در بازار سکه
امروز در بازار سکه بهای انواع مسکوکات طلا و حتی طلای خام کاهش یافته بخ طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۷۰ هزار تومان کاهش، چهار میلیون و ۸۶ هزار تومان و هر نیم سکه با ۹۰ هزار تومان عقبگرد، ۲ میلیون و ۹۴ هزار تومان عرضه می شود؛ همچنین ربع سکه با کاهش ۳۰ هزار تومانی به یک میلیون و ۹۳ هزار تومان رسیده است.
هر قطعه سکه گرمی نیز با ۱۰ هزار تومان کاهش، ۶۱۲ هزار تومان عرضه می شود.
در بازارهای جهانی هر اونس طلا ۹ سنت کاهش داشته و بهای آن ۱۱۹۵ دلار و ۸۶ سنت اعلام شده است؛ به تبع آن هر گرم طلای خام ۱۸ عیار نیز با پنج هزار و ۳۱۰ تومان کاهش، ۳۴۹ هزار و ۷۰ تومان به فروش می رود.
عرضه ۲ میلیارد یورو ارز در نیما
براساس آخرین آمار بانک مرکزی، مجموع معاملات خرید ارز بابت واردات و فروش ارز صادراتی در سامانه «نیما» در بازه زمانی ۱۶ مرداد تا ۱۷ شهریورماه به ۲ میلیارد و ۱۱۳ میلیون یورو رسید.
در این بازه زمانی، مجموع تامین ارز برای واردات یک میلیارد و ۲۴ میلیون یورو و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات، یک میلیارد و ۸۹ میلیون یورو بوده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=88053