رویکرد پخش آگهی‌های تلویزیون با اقتصاد مقاومتی مغایر است

0
۳۳۸ بازدید

مشاور رییس جمهور در امور فرهنگی با اشاره به حجم زیاد تبلیغات و مغایر بودن این رویکرد با اقتصاد مقاومتی از مسئولان رسانه ملی خواست که اجازه دهند بعضی شبکه‌های صداوسیما از زنجیر تبلیغات تجاری آزاد شوند.
به گزارش مهر، تبلیغات تلویزیونی این روزها حجم قابل توجهی از میان برنامه‌های تلویزیونی را به خود اختصاص داده است. پیام‌ها و تبلیغات بازرگانی در ابتدای برنامه، میان آن و پایان آن و حتی به شکلی مجزا در رپورتاژها و گزارش‌های تبلیغی از تلویزیون روی آنتن رفته‌اند.
این رویکرد باعث شد تا به سراغ کارشناسان ارتباطات، رسانه، نمایندگان مجلس و منتقدان برویم و نظر آنها را درباره تبلیغات تلویزیونی و تاثیر آنها بر سبک زندگی مردم جویا شویم. محمدصادق کوشکی از جمله استادان دانشگاه است که در این گفتگوها به تبلیغات بانک‌ها انتقاد کرد و اینکه این تبلیغات باعث می‌شوند مردم کمتر به سمت کار و تلاش بروند و برعکس خوشبختی خود را در گرو قرعه‌کشی‌های بانک‌ها می‌بینند.
همچنین شجاعی کیاسری نماینده مجلس نیز با تایید حجم تبلیغات تلویزیونی بیان کرد که خود تلویزیون نیز به این حجم از تبلیغات راضی نیست اما چون باید دو سوم از بودجه خود را از این طریق تامین کند چاره‌ای ندارد و دولت باید بودجه بیشتری به سازمان صداوسیما بدهد.
دیگر کارشناسان و منتقدان نیز با تاکید بر اینکه نوع تبلیغات تلویزیونی بر سبک زندگی مردم و الگوی مصرفی آنها تاثیر می‌گذارد این تبلیغات را دارای المان‌های جامعه مدرن و غربی دانستند که مردم را به سمتی می‌برد که با الگوهای اسلامی و ایرانی ما نسبتی ندارد. البته تعدادی از صاحب نظران معتقد بودند کمبود بودجه در چند سال اخیر باعث شده چنین رویکردی در رسانه ملی ایجاد شود.
در ادامه این سلسله گفتگوها با مشاور فرهنگی رییس جمهور پیرامون تبلیغات و پیام‌های بازرگانی صحبت شده است.
حسام الدین آشنا در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آسیب‌شناسی تبلیغات تلویزیونی عنوان کرد: اتفاقی که در سال‌های اخیر به ویژه ۲ سال گذشته در صداوسیما در حوزه تبلیغات تجاری رخ داده است یکی از فجایع فرهنگی در کشور ما است که با نبود تدبیر مناسب در مورد مدیریت دخل و خرج یک بنگاه مدیریتی رخ می‌دهد.
وی ادامه داد: متاسفانه صداوسیما بدون اینکه با مانعی جدی مواجه شود شروع به فروختن آنتن به ارزان‌ترین قیمت و نازل‌ترین کیفیت کرده است. دیده می شود که محصولاتی در مناسب‌ترین ساعات پخش رسانه‌ای ترویج می‌شوند که از حداقل کیفیت هم برخوردار نیستند و بعضی شرکت‌ها به صورت انحصاری توانسته‌اند حجم زیادی از آنتن را به خود اختصاص دهند.
مشاور رییس جمهور با بیان اینکه ارزان‌فروشی آنتن تنها یک پدیده اقتصادی نیست، تاکید کرد: این امر نشان دادن وجهه پایین رسانه است که به این ارزان‌فروشی دست پیدا کرده است. متاسفانه امروزه بسیاری از مسئولان رسانه مدعی هستند که افزایش آگهی‌های تجاری به معنای توجه شرکت‌ها به میزان بالای مخاطبان رسانه است حال آنکه در شرایط وجود بازار رقابتی این ادعا درست است و در بازار انحصاری افزایش آگهی و تبلیغات تجاری صرفا به معنای افزایش سود و از طریق فروش آنتن است.
آشنا با اظهار امیدواری از کاهش تبلیغات بازرگانی عنوان کرد: امیدواریم در دوره جدید اصلاحات بنیادی در این زمینه انجام شود. من بعنوان یک دانشجوی ارتباطات از مدیران صداوسیما تقاضا می‌کنم حداقل اجازه دهند بعضی شبکه‌ها از زنجیر تبلیغات تجاری درون برنامه‌ها آزاد شوند تا مردم بتوانند همین برنامه‌های ضعیف صداوسیما را روان ببینند.
این مسئول فرهنگی با بیان اینکه امیدواریم نهاد مستقلی وجود داشته باشد که این تبلیغات را ارزیابی کند در واکنش به اینکه بعضی این تبلیغات را در جهت تولید می‌دانند، تصریح کرد: کسانی که تبلیغات تجاری را اینطور در رسانه‌ها به عرضه می‌رسانند به امید فروش کالاهای خود هستند اما نتیجه نهایی این است که اتفاقا تولید داخل را ضربه می‌زنند چون اینها کالاهایی نیستند که نیاز اساسی جامعه باشد.
وی در پایان بیان کرد: کالاهای تبلیغ شده معمولا کالاهایی هستند که بدون تبلیغ تلویزیونی فروش نمی‌روند و این نشان می‌دهد که اینها نیازهای کاذب هستند و علاوه بر آن با شعارها و اصول ما مثل اقتصاد مقاومتی، اصلاح الگوی مصرف و خودکفایی اقتصادی چندان همخوانی ندارند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=4299