رونمایی از اشیاء تاریخی کشف شده در مترو اصفهان

0
۳,۹۸۳ بازدید

ظرفیت #مترو_اصفهان تا مهرماه به ۱۰۰ هزار نفر می رسد؛ البته خط یک #مترو #اصفهان توان جابه جایی ۱۵۰ هزار #مسافر را نیز دارد و امیدواریم در ماه های آتی این افزایش ظرفیت به انجام برسد. #شهرداراصفهان #عملیات_حفاری #اخلاق #فعالان_میراث_فرهنگی #کشف_آثار_تاریخی #غلامرضا_تختی

تندیس” جهان پهلوان تختی” به ایستگاه تختی رسید

زینت هلیلی
اصفهان-خبرنگار جهان اقتصاد

همزمان با ۵ شهریور ماه سال تولد جهان پهلوان غلامرضا تختی و ورزش کشتی در مراسمی با حضور جمعی از مدیران، هنرمندان و پهلوانان شهر، پیشکسوتان ورزش کشتی و باستانی کاران از تندیس جهان پهلوان تختی در ایستگاه تختی مترو اصفهان رونمایی شد.به گزارش جهان اقتصاد، این مراسم با مرشدخوانی آغاز شد و همچنین «کتیرایی»، دوست و حریف ورزشی جهان پهلوان تختی به بیان خاطراتی از وی پرداخت. همچنین از استاد بصراوی و استاد نعمت الهی دو هنرمند سازنده تندیس جهان پهلوان تختی تقدیر شد. شهردار اصفهان در این مراسم اظهار کرد: تختی، پهلوان عرصه انسانیت و اخلاق بوده است و هست و می تواند معیاری اخلاقی برای هدایت ورزشکاران در عرصه رقابت ها باشد؛ و این ضرورتی است که جامعه ام ورزش به آن نیاز دارد. قدرت الله نوی با اشاره به مفهوم پهلوانی گفت: تختی هم در راستای نیازهای جامعه بشری و هم در عرصه رقابت، از معیارهای انسانی عدول نکرد. تختی، حقیقت ورزش است و مانند تندیسش تا همیشه راست قامت ایستاده است.
وی ادامه داد:  در کنار تندیس مرد همیشه پهلوان عرصه اخلاق و انسانیت نشسته ایم. کسی که برای همیشه تاریخ ورزشکاران و جوانان، الگوی اخلاقی و معلم بزرگی است و می توان با معیار قرار دادن رفتار او در جامعه‌، به سوی جامعه سالم حرکت کرد. وی گفت: ام در این مراسم، پهلوانان و پیشکسوتان عزیزی حضور دارند و همه اذعان دارند که تختی هم سلامت جسم و هم سلامت روح داشت. ام که تنها دو سال به نودمین سال تولد او مانده است، پهلوانان هنوز به او اقتدا می کنند. شهردار اصفهان تصریح کرد: حضور بزرگان ورزش و هنر در چنین مراسمی بخشی از شور و نشاط اجتماعی است که شهرداری اصفهان هر در راستای آن تلاش می کند. شهردار اصفهان همچنین با اشاره به کشف آثار تاریخی متعلق به قرن ۴ و ۶ هجری قمری در حین عملیات حفاری خط یک مترو گفت: از کسانی که در کشف آثار تاریخی مربوط به دوره سلجوقیان و آل بویه تلاش کرده‌اند تشکر می کنم. چراکه در صورت عدم کشف آثار تاریخی، این آثار همچنان ناشناخته باقی می‌ماند. وی تصریح کرد: همه تلاش و سیاست ما برای احداث خط دوم مترو اصفهان بر این است که این آثار آسیبی نبیند.
ظرفیت مترو اصفهان تا مهرماه به ۱۰۰ هزار نفر می رسد
نوی افزود: ظرفیت مترو اصفهان تا مهرماه به ۱۰۰ هزار نفر می رسد؛ البته خط یک مترو اصفهان توان جابه جایی ۱۵۰ هزار مسافر را نیز دارد و امیدواریم در ماه های آتی این افزایش ظرفیت به انجام برسد. وی ابراز امیدواری کرد با همکاری سازمان‌ها، ساخت خط دو متروی اصفهان نیز ادامه پیدا کند و این پروژه در موعد مقرر به بهره برداری برسد. وی با اشاره به ضرورت ایجاد شور و نشاط در جامعه گفت: باید برنامه‌هایی شاد برای جلوگیری از گسترش افسردگی، غم و اندوه داشته باشیم در غیر این صورت جامعه دچار آفت های بزرگی می شود. شهردار اصفهان با بیان اینکه شهرداری در مناطق مختلف برنامه‌هایی شاد در این جهت فراهم کرده است، افزود: امیدوارم خانواده بزرگ شهری در این راه شهرداری را یاری کند.
خوشحالی فعالان میراث فرهنگی از همراهی مدیریت شهری
علیرضا جعفری زند، باستان شناس مطرح کشور نیز در مراسم رونمایی از تندیس جهان پهلوان تختی و آثار مکشوفه در عملیات خط یک مترو اصفهان گفت: اصفهان به عنوان یک شهر تاریخی و موزه بدون دیوار شناخته می شود. وی اظهار کرد: در کاوش‌های علمی یا عملیات حفاری به آثاری برمی خوریم که باید در حفظ آن کوشا باشیم و چنانچه عملیات حفاری با حضور کارشناسان ادامه پیدا کند، می توان پازل‌های گمشده تاریخی این شهر را سر جایش قرار داد. وی افزود: این آثار که مربوط به دوره سلجوقیان و آل بویه است، فرهنگ غنی اصفهان را نشان می دهد. هر گوشه اصفهان گنجینه ای مربوط به گذشته را در خود دارد؛ همانند سردر مسجد جامع صغیر که نشان دهنده فرهنگ غنی این شهر است. این کارشناس میراث فرهنگی ادامه داد: بر خلاف سال های گذشته مدیریت شهری همپای دغدغه مداران میراثی است و این موضوع باعث خرسندی دوستداران میراث فرهنگی است. جعفری زند، ضمن تشکر از استاد نعمت الهی و استاد بصراوی که ساخت تندیس تختی را برعهده داشتند، افزود: بعد از ساخت نمونه گچی این مجسمه، نمونه برنزی آن ساخته و برای قرار گیری در ایستگاه مترو تختی در کنار آثار مکشوفه آماده شد.
بنا به گفته وی ساخت این اثر در کمیته معماری و هنر سازمان قطار شهری مطرح و به تصویب رسیده است.
در پایان شهردار اصفهان از همکاری مدیران سازمان قطار شهری، مسئولان میراث فرهنگی و موزه دارانی که حافظ آثار فرهنگی بودند؛ تشکر و برای ورزشکاران حاضر در بازی‌های آسیایی اندونزی آرزوی موفقیت کرد و با پیشکسوتان ورزش باستانی و کشتی گیران پیشکسوت و هنرمندان، عکس یادگاری گرفت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=87540