روند نگران کننده کمبود کنجاله سویا در بازار

0
۳۸۷ بازدید

 عضو هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار کشور هشدار داد

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار کشور گفت: با وجود حجم بالای واردات نهاده های طیور با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی، تولیدکنندگان با مشکل جدی تامین کنجاله سویا در بازار مواجه اند که ادامه این روند نگران کننده است.

« ناصر نبی پور» در گفتگو با ایرنا، افزود: حتی اگر کنجاله سویا یافت شود، تولیدکنندگان ناچارند هر کیلوگرم از این محصول را به قیمت چهار هزار تومان خریداری کنند که رقم بالایی است.

وی اظهارداشت: این در حالیست که ما با حجم بالای واردات نهاده های دام و طیور مواجه ایم اما مشخص نیست این نهاده ها به کجا می رود که در بازار نایاب شده است.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار کشور گفت: آنچه که توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور تامین و عرضه می شود کفاف ۲ روز مصرف واحدهای تولیدی را می دهد و کافی نیست؛ بنابراین، تولیدکنندگان باید بخش عمده نیاز خود را از بازار با قیمت های بالا تامین کنند.

نبی پور، قیمت فعلی هرکیلوگرم ذرت را بین یک هزار و ۶۰۰ تا یک هزار و ۸۰۰ تومان عنوان کرد و گفت: بی برنامگی و ضعف مدیریت صحیح، تولیدکنندگان را در تامین نهاده ها با مشکل مواجه کرده است.

وی پیشنهاد داد: برای جلوگیری از احتکار و کاهش تخلف در این بخش نیاز است که دولت نهاده های طیور را در اختیار تشکل های تولید قرار دهد تا این محصولات با قیمت های مناسب و بدون واسطه به دست تولیدکنندگان برسد.

** ضرر یک هزار و ۲۰۰ تومانی تولیدکنندگان

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار ایران، گفت: با توجه به افزایش هزینه های تمام شده تولید، تولیدکنندگان به ازای تولید هر کیلوگرم تخم مرغ، یک هزار و ۲۰۰ تومان ضرر می دهند.

وی افزود: اکنون هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری های کشور به قیمت ۶ هزار و ۴۰۰ تومان خریداری می شود؛ در حالی که باید حداکثر با نرخ هفت هزار و ۵۰۰ تومان خریداری شود.

نبی پور، قیمت منطقی هر کیلوگرم تخم مرغ را برای مصرف کنندگان هشت هزار و ۵۰۰ عنوان کرد و افزود: این درحالیست که اکنون هر کیلوگرم تخم مرغ بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می رسد.

وی با بیان اینکه تخم مرغ مورد نیاز کشور تامین است و هیچ کمبودی برای شب عید و ایام نوروز نداریم، اظهارداشت: روزانه ۲ هزار و ۸۰۰ تن تخم مرغ تولید و روانه بازار می شود که بخشی از این میزان تولید به مصرف بازار داخلی می رسد و بخش دیگر باید صادر شود.

وی تصریح کرد: با توجه به حجم تولید به نظر می رسد امسال بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تن مازاد تولید داشته باشیم که باید شرایط برای صادرات آن مهیا می شد؛ البته این درحالیست که در کنار حجم بالای تولید، ما با مشکل واردات تنظیم بازاری این محصول مواجه هستیم.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار کشور اضافه کرد: شرکت پشتیبانی امور دام چندی پیش با تعدادی از تولیدکنندگان قرارداد خرید هر کیلوگرم به قیمت ۶ هزار و ۷۰۰ تومان بسته که تاکنون خریدی از این مراکز تولیدی صورت نگرفته است.

گفتنی است، سالیانه ۹۳۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود و کشور در تولید این محصولات خودکفاست اما پارسال به دلیل بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، واردات تخم مرغ کلید خورد.چندی پیش قیمت هر شانه ۳۰ تایی تخم مرغ به ۲۴ هزار تومان رسیده بود که شرکت پشتیبانی امور دام کشور برای تنظیم بازار به عرضه تخم مرغ های وارداتی با قیمت ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان اقدام کرد.در ابتدای دی ماه امسال تولیدکنندگان تخم مرغ کشور در نامه ای به وزارت جهادکشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام خواستار ممنوعیت واردات تخم مرغ شدند، تا تولید به سبب کاهش قیمت، آسیب نبیند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=96028