روند نزولی نرخ تورم در آذربایجان پس از هفت ماه متوقف شد

0
۲۳۵ بازدید

تا پایان ۱۲ ماه منتهی به ژانویه، نرخ تورم در آذربایجان از ۲.۸ درصد در ماه قبل به ۳.۳ درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم در یک سال اخیر محسوب می‌شود.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، تا جایی که تا پایان ۱۲ ماه منتهی به ژانویه، نرخ تورم در آذربایجان از ۲.۸ درصد در ماه قبل به ۳.۳ درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم در یک سال اخیر محسوب می‌شود.

مواد غذایی و نوشیدنی با ۵.۹ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، لوازم منزل با تورم ۵.۵ درصد در رده بعدی قرار دارد. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با تورم منفی ۴.۶ درصدی و تنباکو با تورم منفی ۱.۲ درصدی در رده بعدی قرار دارد.

در بازه زمانی ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۰ بالاترین تورم آذربایجان مربوط به آوریل ۲۰۰۸ با ۲۴.۵ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۰۹ با منفی ۱.۸ درصد بوده است. همچنین تا پایان ۱۲ ماه منتهی به فوریه، نرخ تورم در ارمنستان از ۵.۱ درصد در ماه قبل به ۵.۳ درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم پنج سال اخیر محسوب می‌شود.

مواد غذایی و نوشیدنی با تورم ۷.۸ درصدی، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، حمل و نقل با تورم ۷.۲ درصدی و لوازم منزل با تورم ۶.۹ درصدی قرار دارند. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به مراقبت های درمانی با ۵.۲ درصد بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم این کشور در ماه فوریه ۰.۶ درصد اندازه گیری شده که ۱.۶ درصد کمتر از تورم ماه قبل بوده است. متوسط نرخ تورم در ارمنستان در بازه زمانی ۱۹۹۳ تا ۲۰۲۰ معادل ۵۴۸.۵ درصد بوده که بالاترین تورم مربوط به ژوئن ۱۹۹۴ با ۲۲ هزار و ۸۸۷.۴۰ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به مارس۱۹۹۹با منفی ۵.۵۲ درصد بوده است. به گفته آرتور جوادیان، رئیس بانک مرکزی این کشور سیاست‌های پولی فعلی حفظ خواهند شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=135725