کد خبر: 197134
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۱

روند ریزش بورس ادامه دارد

روند ریزش بورس ادامه دارد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز هم در یک روند رو به کاهش قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش 8855 واحد به رقم یک میلیون و 322 هزار و 23 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 4023 واحد به رقم 382 هزار و 114 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران که ناشی از ارزش 535 شرکت بورسی است، به 4 میلیون و 975 هزار میلیارد تومان رسید. در صورتی که در سال 99 ارزش روز بازار به حدود 7 میلیون میلیارد تومان رسیده بود.

معامله‌گران امروز بیش از 4.5 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 233 هزار فقره معامله و به ارزش 2 هزار و 42 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 0.64 درصد کاهش یافتند.همچنین این دو شاخص در معیار هموزن امروز یک درصد کاهش یافتند.

شاخص آزاد شناور 0.58 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 0.67 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.65 درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای بانک پاسارگاد، هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی خلیج‌فارس، چادرملو، پالایش نفت اصفهان، فجر انرژی خلیج‌فارس و مخابرات ایران به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل با کاهش 35 واحدی به رقم 18 هزار و 125 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به 985 هزار میلیارد تومان رسید.ارزش بازار پایه فرابورس هم 337 هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران امروز بیش از 1.7 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 113 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 459 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون، فرابورس ایران و نیروی برق دماوند بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای آریا‌ساسول، پتروشیمی زاگرس، مدیریت انرژی امیدتابان حور و صبا تأمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در شهریور ماه امسال بیش از 9 هزار و 600 میلیارد تومان سود سهام به صورت متمرکز از طریق سامانه سجام به حساب بیش از 6 میلیون سهامدار و توسط 76 شرکت بورسی و فرابورسی واریز شد.

این سودها در سال‌های قبل در حساب شرکت‌های سرمایه‌پذیر رسوب می‌کرد و سرمایه‌گذاران هم به سود خود نمی‌رسیدند. همچنین با توجه به حضور سهام عدالت در بورس در حال حاضر بیش از 57 میلیون ایرانی به میزان 75 درصد جمعیت کشور در بورس حضور دارند که یکی از پیش‌نیازها برای ماندگاری مردم در بورس، رعایت حقوق سهامداران خرد از جمله پرداخت به موقع و به صورت غیرمتمرکز سودهای سهامداران خرد است.

برچسب ها : بورس تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.