روند ریزشی بورس ادامه دارد

0
۱۲۲ بازدید

در پایان معاملات با کاهش ۴۲۷۲ واحد به رقم یک میلیون و ۳۰۶ هزار و ۵۳۲ واحد رسید.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز گرچه در ساعات اولیه معاملات رو به رشد نهاد، اما از میانه بازار روند کاهشی به خود گرفت، بگونه‌ای که در پایان معاملات با کاهش ۴۲۷۲ واحد به رقم یک میلیون و ۳۰۶ هزار و ۵۳۲ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش ۱۳۹۴ واحد به رقم ۳۴۵ هزار و ۸۴ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۲۳۶ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۴.۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۱۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۳ هزار و ۲۷۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، اما میزان کاهش‌ها زیر نیم درصد بوده است. به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۰.۳۳ درصد کاهش یافتند.

این دو شاخص با معیار هموزن ۰.۴ درصد کاهش یافتند، شاخص آزاد شناور ۰.۲۶درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس ۰.۴۲ درصد عقب نشست و شاخص بازار دوم بورس ۰.۲۱ درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای ایران‌خودرو و گسترش نفت و گاز پارسیان بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و برعکس نمادهای ملی مس، بانک ملت، فولاد مبارکه، پتروشیمی فناوران و سرمایه‌گذاری غدیر بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران امروز شاخص کل با ۳ واحد رشد به رقم ۱۷ هزار و ۸۷۵ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۹۸۴ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه به ۳۱۷ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۳ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۵۰ فقره معامله و به ارزش حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

البته ارزش معاملات درج شده در فرابورس امروز بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نشان داده می‌شود علت آن این است که در قالب عملیات بازار باز خرید و فروش اوراق بانک مرکزی بین بانک‌ها به میزان ۱۴۸ هزار میلیارد تومان بوده و خرید اوراق مالی اسلامی ۴۵۹ میلیارد تومان و خرید سهام ۸۴۹ میلیارد تومان بوده است.

سایر اوراق در فرابوس هم بیش از ۲۰۴ میلیارد تومان بوده بنابراین عمده ارزش درج شده در فرابورس داد و ستد اوراق مالی اسناد خزانه بانک مرکزی بین شبکه بانکی است که ارقام آن در معاملات فرابورس نمایش داده می‌شود.

امروز نمادهای صنعتی مینو، فرابورس، پتروشیمی تندگویان، بیمه اتکایی ایرانیان، بیمه سامان و بیمه پاسارگاد بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و نماد سنگ‌آهن گهرزمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و بهتر است سرمایه‌گذاران از طریق صندوق‌های با درآمد ثابت وارد بازار سرمایه شوند.

هنوز شبکه بانکی  حدود ۹۰ درصد تأمین مالی اقتصاد را انجام می‌دهد و سهم بورس از تأمین مالی حدود ۱۰ درصد است، سهم بیمه‌ها از تأمین مالی هم عدد بسیار اندکی است، در حالی که باید این سه بازار به صورت متناسب سهمی از تأمین مالی اقتصاد بر عهده بگیرند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=169503