کد خبر: 3629
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۳

روند تحولات قیمت طلا گیج کننده شد

روند تحولات قیمت طلا گیج کننده شد

گروه بازارپول : درحالیکه کاهش تقاضای فیزیکی در بازارهای جهانی موجب کاهش قیمت طلا در هفته گذشته شده برخی تحلیلگران معتقدند تشدید تنشهای سیاسی موجب افزایش بهای طلا در این هفته می شود

به گزارش سایت طلا، قیمت طلا در هفته ای که گذشت با افت 2.1 درصدی و قیمت نقره نیز با کاهش 2.7 درصدی روبرو شده است. در نظرسنجی این هفته کیتکو نیوز نیز کارشناسان اقتصادی اختلاف نظر زیادی در خصوص روند تحولات قیمت طلا داشته اند.
بر اساس این گزارش در حالی که سرمایه گذاران بین المللی منتظر انتشار گزارش های اقتصادی بیشتر در آمریکا در روزهای آینده هستند تنش در روابط روسیه و اوکراین پس از سقوط هواپیمای مسافربری مالزی با 298 سرنشین در شرق اوکراین وارد مرحله تازه ای شده و تجاوز زمینی اسرائیل به نوار غزه نیز همچنان ادامه دارد.
یک تحلیلگر ارشد اقتصادی در این باره گفت: وضعیت بازار من را دچار سردرد کرده است. روند تحولات قیمت طلا گیج کننده شده است. تقاضای فیزیکی در بازار به شدت کاش یافته ولی عوامل خارجی از جمله تنش های سیاسی بین المللی می تواند در کوتاه مدت بر روند صعودی قیمت طلا موثر باشد. سطح حمایتی قیمت طلا در شرایط کنونی 1300 دلار خواهد بود.
جورج گرو کارشناس ارشد موسسه آر بی سی نیز تاکید کرد: به نظر من تنش های سیاسی بین المللی به خصوص اوضاع خاور میانه موجب افزایش قیمت طلا در هفته آینده خواهد شد. تنش در روابط روسیه و اوکراین؛ برنامه هسته ای ایران و تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه مهمترین عوامل موثر بر بازار طلا خواهد بود.
کالین سیزونسکی تحلیلگر ارشد موسسه سی ام سی نیز تاکید کرد: با توجه به تنش های سیاسی بین المللی بازارهای سهام به شدت نگران وضعیت کنونی هستند و با افت نسبی شاخص سهام قیمت طلا در روزهای آینده افزایش خواهد یافت. تحلیل تکنیکال فیبوناچی نیز نشان می دهد که سطح مقاومتی قیمت طلا در شرایط کنونی 1322 دلار است.
افشین نبوی از موسسه مالی ام کی اس تاکید کرد: این مساله برای من عجیب است که علی رغم تشدید تنش های سیاسی در مناطق مختلف جهان به خصوص اوکراین و خاور میانه قیمت طلا با افزایش چشمگیری روبرو نشده و اگر تقاضای فیزیکی با رشد چندانی روبرو نشود قیمت طلا روندی نزولی خواهد داشت.
موسسه مالی یو بی اس سوییس نیز پیش بینی کرد قیمت طلا طی هفته آینده بالاتر از 1300 دلار در هر اونس خواهد بود.
احتمال افزایش قیمت طلا به 1400 دلار
تازه ترین تحلیل تکنیکال اینوستینگ نشان می دهد که اگر طلا بتواند سطح حمایتی 1300 تا 1330 دلاری را حفظ کند زمینه لازم برای دستیابی به کانال 1400 دلاری فراهم خواهد شد.
به گزارش اینوستینگ؛ تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که سطح مقاومتی بعدی برای قیمت طلا 1400 دلار خواهد بود و اگر این فلز زرد بتواند در شرایط کنونی محدوده حمایتی 1300 تا 1330 دلاری را حفظ کند احتمال دستیابی به کانال 1400 دلاری افزایش خواهد یافت.
بر اساس این گزارش قیمت طلا از ژوئن 2013 میلادی که با افت شدیدی روبرو شد تا کنون در محدوده 1180 تا 1400 دلاری در نوسان بوده است. قیمت طلا پس از کاهش شدید 28 درصدی در سال 2013 میلادی که در 3 دهه اخیر بی سابقه بوده از ابتدای امسال تاکنون با افزایش نسبی روبرو شده است.
به اعتقاد تحلیلگران بازارهای بین المللی تشدید تنش های سیاسی به خصوص در اوکراین و خاور میانه تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا داشته است. به نظر می رسد تحولات اوکراین و خاور میانه به خصوص اوضاع نوار غزه طی روزهای آینده تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.
روشن شدن وضعیت نرخ بهره بانکی آمریکا و سیاست های انبساطی فدرال رزرو نیز تاحد زیادی روند تحولات قیمت طلا را مشخص خواهد کرد.