روش‎شناسی طراحی ابزارهای مالی اسلامی در بازار سرمایه ایران

0
۷۷۸ بازدید

#صکوک #ابزار_مالی #بازار_سرمایه

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) نوشت: مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار به تازگی گزارشی را با عنوان «روش‎شناسی طراحی ابزارهای مالی اسلامی در بازار سرمایه ایران (مورد مطالعه: تعهد پرداخت حداقل منفعت انتظاری در اوراق منفعت)» به قلم مجتبی کاوند منتشر کرده است.

در خلاصه این گزارش می‌خوانیم: امروزه روش‎شناسی، مسئله مهم همه پژوهش‎ها اعم از کیفی و کمی می‎باشد. در پژوهش‎های کیفی روش‎های تحقیقی متنوعی از جمله گروه کانونی، دلفی، موردکاوری و… وجود دارد. در مالی اسلامی به‎دلیل وجود مسائل و شبهات فقهی در طراحی ابزارها و نهادهای مالی جدید، نیاز به روشی متفاوت متناسب با آن می‎باشد. در طراحی ابزارها و نهادهای جدید مجموعه‎ای از روش‎های گردآوری اطلاعات و روش‎های تحقیق برای دستیابی به نتیجه در قالب مراحل مختلف وجود دارد. به‎عبارت دیگر در پژوهش‎های مالی اسلامی بسته روشی برای تحقیق وجود دارد که بخش اعظم این بسته تحقیقی مربوط به موضوع‎شناسی است.
در این پژوهش مراحل طراحی و ابزارهای مالی اسلامی در بازار سرمایه ایران مبتنی بر روش‎شناسی کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار تبیین شده و مراحل مختلف آن بیان شده است. سپس موضوع تعهد به الزام حداقل منفعت انتظاری در اوراق منفعت مبتنی بر این روش‎شناسی و مراحل مختلف آن توضیح داده شده است.
در بخش مقدمه این گزارش آمده است: تصویب و ابلاغ قانون اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران در آذر ۱۳۸۴ و قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در آذر ۱۳۸۸ روند نوینی را در توسعه بازار سرمایه ایران فراهم آورد و با تأسیس سازمان بورس و اوراق بهادار و تشکیل کمیته تخصصی فقهی در سال ۱۳۸۵ زیرساخت‌های لازم برای طراحی ابزارها و نهادهای مالی جدید مطابق با فقه فراهم شد.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: دانش مالی اسلامی، دانش و هنر مدیریت اموال و ثروت در چارچوب اصول و قواعد شریعت اسلام و مبتنی بر سنت‌های الهی، اخلاق و هدف‌های نظام اقتصادی اسلام، تنها نظام مالی در جهان کنونی است که بر پایه آموزه‌های یکی از ادیان الهی شکل گرفته و روز به روز توجه بیشتر از طرف مسلمانان و غیرمسلمانان را به خود جلب می‌کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=60582