روسیه،بازار بزرگ هدف برای صادرات ایران

0
۷۷۱ بازدید

روسیه به عنوان هشتمین اقتصاد بزرگ جهان می‌تواند به بازار هدف صادرات محصولات ایرانی تبدیل شود.

علی شفائی

Ali.shafaee@jahaneghtesad.com

روسیه به عنوان هشتمین اقتصاد بزرگ جهان می‌تواند به بازار هدف صادرات محصولات ایرانی تبدیل شود.

به گزارش خبرنگارجهان اقتصاد، عباس خالقی تبار مدیر عامل مرکز آموزش بازرگانی در نشستی با اصحاب رسانه با بیان اینکه روسیه هشتمین اقتصاد بزرگ جهان است و سالانه مقدار زیادی از محصولاتی را که ما به دیگر کشورها صادر می کنیم، وارد می‌کند، گفت: ۷۰ درصد محصولاتی که ما به روسیه صادر می کنیم شامل خشکبار، میوه، سبزی، غذاهای نیمه آماده و خرما است که به صورت سنتی به روسیه صادر می شود و از ظرفیت مناسبی برخورداراست.

وی با تأکید بر اینکه کالاهای صادر شده به روسیه باید کیفیت بسیار بالایی داشته باشد، خاطرنشان کرد: این کالاها باید توان رقابتی بالایی در این بازار داشته باشند، به این دلیل که سلیقه جامعه هدف در کشور روسیه ، متفاوت از دیگر بازارها است و تولید کنندگان برای افزایش امکان صادرات به این کشور، باید سطح کیفی محصولات خود را بالا ببرند.

خالقی‌تبارهمچنین با بیان این مسئله که روند رو به گسترش روابط بین دو کشور، فضای حادث شده در سطح مبادلات ترکیه با روسیه و نیز لغو تحریم های ایران پس از برجام، فضای مثبتی برای همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و روسیه فراهم کرده است، ادامه داد: ایجاد تسهیلات در امور گمرکی در جهت افزایش تبادلات تجاری بین دو کشور یکی از ضرورتهای مهم بوده و ایجاد کریدور سبز که در سطح مقامات حاکمیتی در حال بررسی است میتواند به بحث تسهیلات گمرکی بین دو کشور کمک شایانی نماید.

وی ادامه داد ما می توانیم صادرکننده بزرگ مصالح ساختمانی به روسیه باشیم، و کشورمان تولیدکننده بسیاری از محصولات ساختمانی مثل سیمان، رادیاتور، کاشی و سرامیک است و در برخی محصولات دیگر مثل لوازم داخل منزل ونیزقطعات خودرو یا بعضی کالاهای صنعتی و پتروشیمی نیز ظرفیت خوبی داریم.

مدیرعامل مرکز آموزش بازرگانی گفت: که ما در برخی حوزه‌ها از جمله تولید مرغ و تخم مرغ در داخل کشورظرفیتهای زیادی داریم، اما قیمت مرغ ما در مرز روسیه از قیمت مرغی که از سایر کشورها، مسافت طولانی تری را طی میکند، ارزانتر نیست و ضروری است با اصالاح فرایندهای تولید و لجستیک ، قیمت تمام شده را در این خصوص کاهش دهیم.

وی در عین حال بیان کرد: کلیه فرصتهای موجود جهت حضور یا تثبیت کالای ایران در روسیه در همایشی که بدین منظوردر روز شنبه ۸ اسفند ماه با حضور مقامات بلند پایه دو کشور در سالن خلیج فارس شرکت نمایشگاهی بین المللی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود،تشریح خواهد شد.

نقش و جایگاه ایران در منطقه و ظرفیت های تجاری با روسیه، پتانسیل های صادراتی ایران به روسیه، روش ها و شیوه های کاربردی تجارت بین ایران و روسیه، ویژگی بازار مصرف و رفتار مصرف کنندگان، بیمه و ضمانت صادرات کالاهای ایران به روسیه و شیوه اعتبارسنجی و شناسایی تولیدکنندگان معتبر ایران و روسیه، از جمله محورهای اصلی قابل طرح در این هم اندیشی تجاری است.

مدیرعامل مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این رویداد با همکاری اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه برگزار میگردد گفت: با تعامالات خوبی که با روسیه انجام شده بانک اطلاعات اقتصادی ایران و روسیه برای کمک به توسعه همکاری ها و روابط دو کشور در حال راه اندازی است که طی هفته های آتی این سایت راه اندازی می شود.

وی افزود: کلیه تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان محصولات ایرانی میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و نهائی سازی حضور خود، به ادرس www.ibtc.ir مراجعه یا با مرکز تماس ۸۶۹۵ تماس حاصل نمایید.

خالقی تبار، بزرگترین مشکل تجار را نبود اطالعات کافی در مورد بازار روسیه دانست و گفت: بازار روسیه مبهم است و تجاری که وارد این بازار می شوند باید با نیازها ،قوانین و ملاحظات خاص تجاری آن کشور آشنا شوند.

وی با بیان اینکه با توجه به نوع اقلیمی که داریم می توانیم در طول زمستان نیزمحصولات کشاورزی رابه روسیه صادر کنیم بر ضرورت داشتن اطلاعات خاص تجاری برای ورود به بازار روسیه تاکید کرد.

وی گفت: در رویداد فوق‌، علاوه بر معاونین و مدیران کل وزارت صنعت،معدن و تجارت، روسای اتاقهای بازرگانی مشترک، رایزنان بازر گانی و مدیران کل مرتبط وزارت امور خارجه حضور داشته و با بیان فرصتها و نحوه استفاده حد اکثری از آنها خواهند پرداخت.

وی گفت:در ادامه این همایش‌، نحوه حضور موثر در نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسالمی ایران که در اردیبهشت ماه ۹۵ در اکسپو سنترمسکو برگزار خواهد شد، پرداخته میشود. با توجه به حضور شرکت “رهکارپالایش میر” بعنوان مجری انحصاری نمایشگاه فوق در همایش، شرکت کنندگان میتوانند در مورد کم و کیف حضور در نمایشگاه و نحوه ارائه کالاو خدمات خود در بازار بزرگ مصرفی روسیه مذاکره نمایند.

خالقی تبار گفت: کلیه تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان محصولات ایرانی میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و نهائی سازی حضور خود، به ادرس www.ibtc.ir مراجعه یا با مرکز تماس ۸۶۹۵ تماس حاصل نمایید.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=27407