روز پر امید مجلس

0
۱,۳۵۳ بازدید

روز پر امید مجلس

روز گذشته مجلس شورای اسلامی به دو طرح مهم رای داد. دو طرحی که بیشتر از همه جوانان اصلاح طلب را خوشحال و آنها را به آینده کشور امیدوار تر کرد.شاید مرهمی به دردهای این روزهای ایران.
نمایندگان با طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان با ماده واحده این طرح با ۱۹۴ رأی موافق، ۳۶ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۰ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. براساس تبصره یک ماده واحده اصلاح شده؛ به کارگیری بازنشستگان در سمت های مذکور در بندهای (الف)، (ب) و (ج) شامل رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضاء شورای نگهبان، وزراء، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین رئیس جمهور در ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸۶/۷/۸ و همچنین به کارگیری بازنشستگان نیروهای مسلح با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا صرفا در دستگاه متبوع خود مجاز است.
به کارگیری بازنشستگان در وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد (۱%) از مجموع نیروهای شاغل رسمی این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفا در وزارتخانه مذکور مجاز است. دارندگان اجازات خواسته مقام معظم رهبری، جانبازان بالای پنجاه درصد (۵۰%)، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی هستند.
با تصویب این طرح، تعداد زیادی از استانداران، سفرا و معاونین وزیران که در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند، باید محل خدمت را ترک کنند. بسیاری از مقامات دولتی با این طرح مخالف بودند و به نظر می رسد در روزهای آینده شاهد خانه تکانی در سطح مدیریت کلان کشور باشیم.
**مخالفت اصولگرایان با حمایت از حقوق کودکان!
قانون دیگری که دیروز در مجلس تصویب شد طرح حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان بود که با مخالفت جدی چهره های پایداری در مجلس مواجه شد. ابطحی نماینده خمینی شهر در نطق مخالفت خود گفت در حال حاضر که مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند، اولویت کشور تصویب این لایحه نیست و رسیدگی به مسکن، ارز و بیکاری باید در اولویت باشد. مجلس وظیفه ندارد به طور مداوم در این خصوص قانون وضع کند، باید قانون قبلی اصلاح می شد نه اینکه شاکله آن به صورت کلی تغییر کند، ما از خشونت علیه اطفال دفاع نمی کنیم.
حاجی دلیگانی و سلیمی نماینده شاهین شهر و محلات و از دیگر چهره های تندروی مجلس نیز از مخالفان جدی تصویب این طرح بودند. سلیمی این طرح را غیر شرعی خواند و گفت ملاک در تصرفات مالی سن رشد است نه ۱۸ سال؛ ممکن است کسی بالغ باشد، اما رشید نباشد. به عنوان مثال در بند (ب) ماده ۱ لایحه ذکر شده که هر فردی که زیر ۱۸ سال است به سن بلوغ شرعی رسیده؛ ملاک مشخص نیست و در آن ذکر نشده که سن ۱۸ سال شمسی مدنظر است یا حقوق شرعی، بنابراین در تدوین لایحه تعجیل شده است.
سرانجام نمایندگان با کلیات این لایحه با ۱۵۸ رأی موافق، ۱۸ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. تصویب این طرح هم به شدت از سوی نمایندگان اصلاح طلب مجلس پیگیری می شد.
پایان بخش روز امید مجلس، نطق قاسم میرزایی نکو بود. جایی که به روند اصلاحات اشاره کرد و گفت «آمریکای جهانخوارِ شیطان بزرگ، وقتی هیچ غلطی نمی تواند بکند که در داخل، خوب عمل کنیم! همت کنیم و متوسلیان باشیم و الباقی برادرانم! حذف اصلاح طلبان، نظارت استصوابی، صدا و سیمای تک قطبی، تفتیش و زندانی کردن دانشجو در مرکز نماد تفکر نسل نو، شطرنجی کردن مؤثران و نخبگانی مثل سید محمد خاتمی که در بدنه ی نظام بوده اند، برخورد گزینشی با اقلیت ها، فساد فراگیر و سیستمی، عملا مثل بیماریِ لاعلاج، مسری شده! و البته قصه ی حصر نافرجامِ زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و حجه الاسلام کروبی»

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=85476