کد خبر: 9656420
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

روزانه ۷۰ هزار آیفون خاموش می‌شود

روزانه ۷۰ هزار آیفون خاموش می‌شود

در همایش سالیانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور مطرح شد:

گروه امورزیربنایی-دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: مردم عامل تعیین‌کننده بازارهای در حال فتح هستند. برخی می‌گویند با فیلتر کردن به بخش داخل کمک می‌کنیم، در حالی که عمر این کارکرد محدود است و هزینه‌اش بالاست و مردم آن را می‌پردازند.

به گزارش جهان اقتصاد، ابوالحسن فیروزآبادی در همایش سالیانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با بیان این‌که برای نقش‌آفرینی در اقتصاد پلت فرمی فقط دولت و حکومت تصمیم‌گیرنده نیستند، افزود: اقتصاد پلت‌فرمی چالش سرنوشت‌ساز ما در اقتصاد، فضای مجازی آینده دنیاست که برای بازیگری در آن فرصت زیادی نداریم. تمامی مردم باید برای نقش‌آفرینی در اقتصاد پلت‌فرمی تصمیم گرفته و تلاش کنند و اگر مردم، تکنولوژیست‌ها، جامعه مدنی و بخش خصوصی در کنار حکومت که نماینده آن‌هاست، حامی این تصمیم نباشند، این استراتژی محکوم به شکست خواهد بود.

وی با بیان این‌که برای موفقیت در اقتصاد فضای مجازی نیاز به اجماع ملی آگاهانه همراه با نقش فعال است، تاکید کرد: پیشتر برای توسعه صرفاً قبول این تصمیم از سوی مردم کفایت می‌کرد اما امروز برای موفقیت در اقتصاد فضای مجازی مردم باید نقش‌پذیری داشته باشند، زیرا اقتصاد پلت‌فرمی همراه با تحول در سطح همه کاربران است. بنابراین تمامی مردم برای حفظ استقلال در این جریان جهانی که شرکت‌ها، رهبری آن را به دست گرفتند باید بپذیرند که صرفاً مصرف‌کننده نباشند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با اشاره به مسدودسازی برنامه‌های ایرانی روی اپل، اظهار کرد: حذف برنامه‌های ایرانی، اکانت‌ها و حساب‌های کاربری‌مان توسط پلت‌فرم‌ها یک تجربه است که به طور قطع به ایران محدود نمی‌شود و نوعی ابزار سیطره بر ملت‌هاست. ما برای این‌که نقش بیش‌تری در این بازار داشته باشیم، باید بازارگشایی کنیم.

فیروزآبادی گفت: شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی کشور معتقد است که اگر بتوانیم هرچه بیشتر پلت‌فرم ارایه دهیم و این پلت‌فرم‌ها را نه تنها در ایران که در کشورهای منطقه و بازارهای جهانی گسترش دهیم، می‌توانیم در جامعه پلت‌فرمی آینده، نقش بیش‌تری داشته باشیم، اما اگر تسلیم شویم نه تنها بازنده سیاسی خواهیم بود، بلکه بازار و بسیاری از ارزش‌ها را نیز باید واگذار کنیم.

وی ادامه داد: البته خوشبختانه امروز شاخص‌های تولید محتوا و ایفای نقش در کشورهای در حال توسعه در اقتصاد فضای مجازی دنیا در حال افزایش است و نه ایران بلکه بسیاری از کشورها همچون کره جنوبی، اندونزی، روسیه، چین و حتی اروپا در حال تلاش برای سهم گیری از اقتصاد پلت فرمی دنیا هستند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان این‌که تنظیم رابطه دولت با بخش خصوصی به دلیل کارکرد متفاوت آن‌ها تلاش مضاعفی می‌طلبد، افزود: در ایران به دلیل ناهماهنگی سرعت قانون‌گذاری با تحولات جهانی، همگرا شدن در این تحول جهانی کار سنگینی می‌طلبد و البته اقتصاد فضای مجازی حوزه ناشناخته‌ای است که از طریق گفت‌وگو و تقسیم کار می‌توان به آن دست یافت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در حاشیه این همایش با اشاره به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوشی‌های آیفون گفت: پس از این اتفاقات، روزانه ۷۰ هزار گوشی آیفون در شبکه خاموش می‌شود و اپل در حال از دست دادن بازار خود در ایران است.

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه سالیانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور درباره تغییرات بسته‌های بلندمدت اپراتورهای همراه بیان کرد: درست است که ما تعرفه را دادیم اما باید به سهم هزینه ICT در سبد خانوار نگاه کنیم. ما وظیفه توسعه بازار ICT را داریم، افزایش تعرفه چه در قالب قانون و چه فراقانونی که نباید توسط اپراتورها انجام شود، اگر این تعادل را به هم بزند، نتیجه‌اش کاهش اندازه‌ بازار و افزایش مشکلات برای مردم است. بعد از تلاطمات اقتصادی و افزایش نرخ ارز، اپراتورها شروع به حذف بسته‌ها یا افزایش نرخ بسته‌ها کردند، نتیجه این شد که سهم ICT در سبد خانوار شروع به رشد کردن کرد و این چیزی است که ما روی آن حساسیم.

آذری جهرمی در پاسخ به این‌که آیا با افزایش قیمت تمامی کالاها در سبد خانوار، ثابت ماندن قیمت اینترنت منطقی است، گفت: بحث مقرون به صرفه‌بودن استفاده در قبال ارزان بودن استفاده است. اگر می‌خواهیم ICT رشد و توسعه پیدا کند، هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد. آن زمان که مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت بودم، درآمد شرکت را ۶۳۰ میلیارد تومان کاهش دادیم اما این موضوع منجر به افزایش میزان استفاده مردم شد که درنتیجه زیرساخت هم متضرر نشد و بازار هم رشد کرد. اگر ما به سهم هزینه ICT در سبد خانوار توجه نکنیم، نتیجه‌اش این می‌شود که به حقوق شهروندی احترام نمی‌گذاریم.

وی هم‌چنین در پاسخ به این‌که آیا اپراتورهای ثابت و همراه از تعرفه‌های کنونی ناراضی هستند یا خیر، بیان کرد: در حال حاضر تعرفه کف قیمت رعایت می‌شود، آن‌ها مشکلی با این قضیه ندارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره‌ی طرح بازبینی پروانه شرکت‌های ارتباطات ثابت (FCP) برای جذب سرمایه به بازار اینترنت ثابت گفت: به‌صرفه نبودن سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زیرساخت‌های اینترنت ثابت در حال حاضر به یک چالش جدی تبدیل شده است. شرکت‌های اینترنتی اعلام می‌کنند برای بالا بردن سطح درآمد و بازگشت سرمایه‌شان در این شرایط بازار، باید سطح تعرفه‌ها افزایش پیدا کند، اما وقتی از دید اقتصاد کلان نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که با افزایش تعرفه، سهم ICT در سبد خانواده‌ها کاهش پیدا می‌کند، بنابراین این درخواست معقول نیست.

آذری جهرمی با اشاره به لزوم جذب سرمایه به بازار اینترنت ثابت اظهار کرد: باتوجه به پراکندگی شرکت‌های FCP که در حال حاضر ۱۷ شرکت هستند، ما پیشنهاد دادیم که برای کاهش هزینه‌هایشان و جذب سرمایه‌گذاری به شیوه مقرون به‌صرفه، آن‌ها با یکدیگر ادغام شوند تا از امکانات یکدیگر در راستای توسعه بازار خود استفاده کنند؛ اما متأسفانه آن‌ها در این زمینه دچار تله‌ی بنیانگذار هستند، یعنی آن فردی که شرکت را تأسیس کرده است، می‌خواهد همچنان همه کاره‌ی شرکت باشد. در حالی که این موضوع، شرایط را به سمت زمین خوردن شرکت‌ها پیش می‌برد.