روحانی : مدیریت اجرای پروتکل الحاقی بر مبنای رعایت خطوط قرمز خواهد بود

0
۳۴۷ بازدید

رییس جمهوری کشورمان تصریح کرد که تحقیق و توسعه خط قرمز ماست و مذاکره کنندگان به خطوط قرمز واقفند.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه و در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی گفت: به ملت ایران قول می‌دهم هر کس که امروز شاهد این مذاکرات است و فردا به آن مراجعه می‌کند، نسبت به مباحث مطرح شده در حوزه‌های فنی، حقوقی و قضایی احساس غرور و افتخار کند و به دیپلمات‌ها و کسانی که به نمایندگی از ملت ایران بر سر میز مذاکره نشسته و حرف می‌زنند، فخر ورزد.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه “تحقیق و توسعه خط قرمز ما است و مذاکره کنندگان به خطوط قرمز واقفند”، تصریح کرد: نظرات رهبر معظم انقلاب اسلامی برای دولت مطاع است و هرگز توافقی را امضا نمی کنیم که به کسی اجازه دسترسی به اسرار علمی و نظامی کشور را بدهد.

وی با اشاره به مباحث مربوط به پذیرش پروتکل الحاقی در مذاکرات هسته‌ای و با تاکید بر اینکه مدیریت اجرای پروتکل الحاقی با ما و بر مبنای رعایت خطوط قرمز خواهد بود، گفت: امروز ۱۲۴کشور دنیا این پروتکل را امضا کرده‌اند زیرا پروتکل‌ها شامل مقررات بین‌المللی هستند.

رییس جمهور با اشاره به پذیرش پروتکل‌هایی نظیر پروتکل EKO یا پروتکل‌های بانکی، گفت: نمی‌توان در عرصه بین‌المللی گفت که این مقررات ربطی به ما ندارد و ما می‌خواهیم در هوانوردی از مقررات مربوط به خطوط هوایی یا ساخت تجهیزات هواپیما اجتناب کنیم و یا مقررات بانکی را زیر پا بگذاریم، چرا که اگر این کار را انجام دهیم، دیگر هیچ هواپیمایی از خارج به فضای ایران نخواهد آمد و به هواپیماهای ایران نیز اجازه فرود نخواهند داد و در مبادلات پولی نیز با هیچ کشوری معامله نخواهیم کرد زیرا حساب ارزی برای جابه‌جایی پول و اعتبار وجود ندارد.

روحانی تصریح کرد: همه کشورهایی که به مقررات بین‌المللی می‌پیوندند، عاقلانه تصمیم می‌گیرند و به دنبال حفظ منافع کشور خود هستند و این مقررات را در چارچوب می‌پذیرند، زیرا هیچ‌کس نمی‌خواهد امنیت کشورش را به خطر بیندازد.

رییس جمهور با اشاره به اجرای پروتکل الحاقی از سوی کشورمان در سال‌های گذشته گفت: باید در حفظ اسرار نظامی کشورمان دقت کنیم و دسترسی بازرسان آژانس براساس پروتکل باید مدیریت‌شده باشد.

روحانی با تأکید بر اینکه آنچه رهبر معظم انقلاب روز چهارشنبه فرمودند برای دولت و همه مطاع است، تصریح کرد: اصول و خط قرمزهای نظام را باید مدنظر قرار دهیم. مذاکرات ما در چارچوب خطوط قرمز است. مسایلی نظیر تداوم غنی‌سازی در کشور از جمله این چارچوب ها است چرا که اگر ما نمی‌خواستیم غنی‌سازی کنیم، پرونده در مدت کوتاهی مختومه می‌شد. نظیر اتفاقی که برای کره جنوبی روی داد و ظرف سه ماه پرونده هسته‌ای این کشور بسته شد.

رییس جمهور ادامه داد: ما می‌خواهیم فناوری در زمینه غنی‌سازی و تحقیق و توسعه را ادامه دهیم و این خط قرمز ماست، البته مذاکره‌کنندگان ما نیز به خوبی با این خطوط آشنا و آگاه هستند و دولت در این زمینه تخصص‌های لازم را در اختیار دارد.

روحانی با بیان اینکه در روابط با دنیا باید اصول خود اعم از اصول دینی، انقلابی و ملی را حفظ کنیم، گفت: سیاست ما انتخاب راهی است که کوتاه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای ملت باشد، تدبیر معنایش این است که نه تنها امروز و فردا بلکه به روزهای بعد و آینده فرزندانمان نیز بیندیشیم، اگر نتوانیم در عرصه‌های مختلف با کشورهای دیگر رقابت کنیم، آنگاه جواب نسل فردا را چگونه خواهیم داد.

رییس جمهور تصریح کرد: به حول و قوه الهی، با حمایت و پشتیبانی مردم و ارشادات رهبر معظم انقلاب اسلامی، از پیچ‌های مختلف در زمینه هسته‌ای عبور خواهیم کرد.

روحانی سپس به ناامن شدن منطقه برای ملت‌ها، توسط دشمنان اشاره و با یادآوری آوارگی و مشکلات مردم عراق، سوریه، یمن و افغانستان که در معرض وحشی‌گری‌های گروه‌های افراطی‌ قرار دارند، گفت: اگر این فجایع در یک کشور غربی رخ می‌داد، همه دنیا فریاد می‌زد، اگر چنین اتفاقاتی در یک کشور اروپایی رخ می‌داد آن وقت سازمان ملل و دنیا چه کارها که نمی‌کرد، متأسفانه در دنیای امروز عدالت و اخلاق از میان رفته است و به همین دلیل ما باید حواسمان جمع باشد و قدرت نیروهای مسلح خود را تقویت کنیم.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: با تیزبینی رهبر معظم انقلاب و با دقت ملت و دولت و نیروهای نظامی نخواهیم گذاشت شعله درگیری و ناامنی به مرزهای ایران برسد و خواست بدخواهان محقق شود. ان‌شاء الله کشور ما امن‌تر از گذشته با برادری، محبت، یکپارچگی و انسجام در مسیر توسعه راه خود را ادامه خواهد داد.

روحانی در ادامه با تأکید بر فراهم کردن آرامش و ثبات در جامعه برای سرمایه‌گذاران، گفت: علامت موفقیت دولت در بخش اقتصاد زمانی است که کارآفرینان با اطمینان در کشور حاضر شده و سرمایه‌گذاری کنند.

رییس شورای عالی اقتصاد گفت: وقتی یک سرمایه‌گذار و بخش خصوصی از کشور همسایه به آذربایجان می‌آید و سرمایه‌گذاری بلند مدت با آورده‌ای نزدیک به ۵هزار و ۸۰۰میلیارد تومان انجام می‌دهد، علامت روشنی از درستی و موفقیت برنامه های دولت است و معنای آن این است که راه دولت و استان صحیح است. خوشبختانه این اتفاق‌ها در دیگر استان‌های کشور نیز رخ می‌دهد و شاهد حضور سرمایه‌گذاران خارجی هستیم که برای اجرای طرح‌ها، حتی نیازی به تسهیلات نظام بانکی ما نیز ندارد.

رییس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه “باید بخش تولید را به حرکت در آوریم و برای تحقق این هدف، سپردن امور به بخش غیردولتی ضروری است”، گفت: باید بخش بزرگی از پروژه های نیمه تمام در استانها، به مردم واگذار شوند.

رییس شورای اقتصاد افزود: اتمام این طرح‌ها از عهده هیچ دولتی برنمی‌آید و باقی ماندن آنها در شرایط کنونی به ضرر همه است و باید تا جایی که امکان پذیر است این طرح ها را به مردم واگذار کرد و دولت و مجلس باید در این زمینه کمک کنند، زیرا راهی جز اداره اقتصاد توسط مردم وجود ندارد.

روحانی به بازدید صبح امروز خود از شرکت صنعتی تولید شیشه اشاره کرد و گفت: حضور من در این بنگاه صنعتی اعلام این پیام بود که ما حامی بخش خصوصی هستیم و چقدر خرسندم که متوجه روابط خوب و احساس رضایت کارگرها از کارفرما شدم و باید همه به صورت برادر و در کنار هم زندگی کنیم.

رییس جمهور گفت: برای اشتغال راهی جز تولید نداریم، اگر به عده‌ای بیکار وام بدهیم در آینده به بیکار بدهکار مبدل می‌شوند. شغل پایدار نیازمند به حرکت درآمدن طرح‌های تولید است و بخش خصوصی باید در این عرصه وارد شود و مسئولیت بر عهده بگیرد دولت نیز باید وظیفه حاکمیتی، نظارتی، سیاست‌گذاری و تسهیل‌سازی را انجام دهد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12804